WAŻNE

Ogromna strata Pesy w minionym roku

2018-10-26 11:30
publikacja
2018-10-26 11:30

Pesa w 2017 roku zanotowała ogromną stratę. Sytuacja była podbramkowa, wielkość zobowiązań zaczęła się bowiem niebezpiecznie zbliżać do sumy posiadanych przez spółkę aktywów.

Ogromna strata Pesy w minionym roku / intercity.pl

W lipcu informowaliśmy, że Polski Fundusz Rozwoju zaangażuje się w bydgoską Pesę i przejmie 100 proc. akcji spółki. Działania te były tłumaczone problemami finansowym Pesy, niewiele jednak wówczas padało konkretów. Od pewnego czasu w bazie KRS dostępne jest jednak sprawozdanie Pesy za 2017 rok. Wprawdzie dotyczy ono okresu zakończonego 10 miesięcy temu, pokazuje jednak skalę problemów. Warto także przypomnieć, że akcjonariusze Pesy z prośbą o pomoc do PFR zgłosili się właśnie w 2017 roku.

Największe wrażenie robi strata netto spółki, która sięgnęła 583 mln zł. Jeszcze gorzej pozycja ta wygląda dla całej grupy, ta bowiem zanotowała aż 621 mln zł straty. Problem był zarówno w spadających przychodach, które na poziomie spółki spadły o 24 proc., jak i rosnących kosztach. Same koszty działalności operacyjnej wzrosły wprawdzie niewiele, jednak pozostałe koszty operacyjne uległy podwojeniu i przekroczyły 300 mln zł, odpowiadając za połowę straty.

Ogromna strata sprawiła, że mocno skurczyły się kapitały własne spółki. Na koniec 2017 roku kapitał własny spółki wynosił 177 mln zł, podczas wszystkie zobowiązania spółki sięgają aż 1,9 mld zł. Ponownie, jeszcze gorzej sytuacja wygląda na poziomie grupy, gdzie kapitał własny na koniec grudnia sięgał ledwie 9 mln zł, przy zobowiązaniach na poziomie 1,8 mld zł. Nie trudno sobie wyliczyć, że przy takim tempie generowania strat, w momencie dopinania umowy z PFR Pesa mogła mieć zobowiązania wyższe niż łączna suma wszystkich aktywów spółki. Warto także wspomnieć, że zgłoszenia do sprawozdania zgłosił audytor, któremu nie spodobało się księgowanie zapasów.

Do sprawy spółka odniosła się w sprawozdaniu. - Od 2015 spółka notuje ujemne wyniki finansowe, co spowodowało spadek kapitałów własnych. Wpływ na taką sytuację miał fakt dużej konkurencji rynkowej połączonej z końcem perspektywy dotacji unijnych na zakup taboru kolejowego przez przewoźników, co następnie generowało konieczność pozyskania dużego portfela kontraktów dla zapewnienia funkcjonowania firmy i z kolei wpływało na stosowanie agresywnej polityki cenowej przez wszystkich producentów taboru kolejowego - informuje spółka.

Problemem były także kary. Spółka tłumaczy, że na górce kontraktowej miała problem z zatrudnieniem odpowiednio wykwalifikowanych pracowników, co uniemożliwiło odpowiedni wzrost mocy produkcyjnym. W efekcie Pesa miała problemy z dotrzymaniem harmonogramów za co musiała płacić kary umowne. Nawarstwienie się negatywnych zdarzeń utrudniło generowanie dodatnich przepływów pieniężnych, to zaś przełożyło się na problemy z regulowanie zobowiązań, kolejne opóźnienia w realizacji kontraktów i kolejne kary.

- Spirala negatywnych zdarzeń oraz brak dodatkowego wsparcia finansowego od podmiotów finansujących połączona z zamrożeniem limitów gwarancyjnych przez ubezpieczycieli, zmusiła spółkę do rozpoczęcia działań zmierzających do restrukturyzacji posiadanego zadłużenia - tłumaczy spółka. Efektem powyższego była umowa z bankami z listopada, w ramach której Pesa miała znaleźć inwestora strategicznego, który dokapitalizuje spółkę kwotą 300 mln zł. Tym właśnie inwestorem okazał się wspominany już PFR, z którym w marcu podpisano umowę na wyłączność, a w lipcu dopięto transakcje.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (10)

dodaj komentarz
jkendy
Płecę podatki żeby funkcjonowały szkołi, policja i urzędy a nie po to żeby narodowo-kleryklana koalicja dopłacała do kiepsko zarzadzanych firm.
pluto85md
Nieoficjalnie sie mowi o przeszacowanych zapasach rzedu 0,5 mld zl. Podatnika jednak stac na wiele, do czasu, az przestaje go stac na wszystko.
jendreka
Repolonizacja pana Morawieckiego. Za kilka lat będziemy dopłacać nie tylko do górnictwa ale i do stoczniowców, kolejarzy...... od przyszłego roku do energetyki,,!,,,,, itd. Wracamy na tory socjalizmu, czy jak kto woli komunizmu.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
antybolszewik
W tym poście zapisałem, że poprzez przelanie 1,5mld zł z konta podatnika przedsiębiorstwo z ogromnymi stratami i wątpliwymi kapitałami nagle stało się rentowne oraz podałem nazwisko polityka PIS, który podpisał umowę z Pesą. Dlaczego skasowano post?
wektorwg
W pesie palenie państwowej kasy opanowali do perfekcji raz na dwa lata doprawdzaja do straty i się musi dołożyć
wektorwg
Teraz pesa jest państwowa to można dokładać zmkieszeninpodatnika.
histeryk
w tym przypadku to dobrze, że PFR kupił i uratował. Branża zaawansowana, a firma nie wpadła w kłopoty z powodu trwałego braku rentowności tylko przez zbyt ambitne kontraktowanie - nie byli w stanie dostarczyć zamówionego taboru i dobiły ich kary wynikające z umów. Polityczny zarząd to zawsze ryzyko, ale mam nadzieję w tym przypadku to dobrze, że PFR kupił i uratował. Branża zaawansowana, a firma nie wpadła w kłopoty z powodu trwałego braku rentowności tylko przez zbyt ambitne kontraktowanie - nie byli w stanie dostarczyć zamówionego taboru i dobiły ich kary wynikające z umów. Polityczny zarząd to zawsze ryzyko, ale mam nadzieję że w tym przypadku dopłacać już nie będziemy.
antybolszewik odpowiada histeryk
Tak taż mówili za pierwszym dofinansowaniem LOTu a później musieliśmy ponownie dopłacać a i dziś nie wiadomo jak się zakończy historia LOT. Niestety firmy z prezesami-urzędnikami to albo koszty albo monopoliści.
wwff
"zgłoszenia do sprawozdania zgłosił audytor" - chyba zastrzeżenia. Czytelnicy Bankiera lubią dociekliwych audytorów.

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki