Ograniczenia w dostawach rosyjskiej ropy

Pogorszenie jakości ropy przesyłanej na Białoruś rurociągiem Drużba (Przyjaźń) ma charakter techniczny - zapewniło ministerstwo energetyki Rosji. Wcześniej białoruski koncern Biełnaftachim ograniczył dostawy na eksport z powodu problemów z jakością ropy.

(YAY Foto)

Rosyjski resort gospodarki zapewnił, że problem z jakością ropy związany jest z przekroczeniem norm zawartości w ropie naftowej chlorków organicznych. Strona rosyjska podjęła kroki w celu "doprowadzenia tego wskaźnika do normy" - głosi komunikat ministerstwa; jego treść przekazał w niedzielę wieczorem dziennik "Kommiersant".

Ministerstwo energetyki Rosji zapewniło też, że problem z jakością ropy "nie jest związany z kwestiami, które omawiane są z partnerami białoruskimi w kwestii relacji w sferze naftowo-gazowej w perspektywie średnio- i długoterminowej".

Zakres ograniczenia dostaw na eksport był niejasny. Mogłaby jednak - jak prognozował "Kommiersant" - odczuć go Ukraina, która importuje z Białorusi produkty naftowe.

Płynąca z Rosji ropa zanieczyszczona chloropochodnymi węglowodorów spowodowała awarię niektórych urządzeń białoruskiej rafinerii w Mozyrzu – poinformowały agencję BiełTA w poniedziałek władze tego państwowego przedsiębiorstwa. „W ciągu ostatnich kilku dni rafineria w Mozyrzu przerabia ropę Urals o wysokiej zawartości chloropochodnych węglowodorów, które powodują zwiększoną aktywność korozyjną. Zła jakość surowca wpłynęła na działanie sprzętu” – podała BiełTA. W efekcie korozji przewodów doszło do awarii niektórych urządzeń, które są obecnie w naprawie.

Władze rafinerii zapewniły, że nie wpłynęło to na jakość produkcji i przedsiębiorstwo nadal dostarcza w pełnym asortymencie produkty, które spełniają międzynarodowe standardy jakości. O tym, że rurociągiem Drużba dociera na Białoruś z Rosji zanieczyszczona ropa od kilku dni mówią władze rafinerii i przedstawiciele białoruskiego rządu. W efekcie, jak poinformował państwowy koncern Biełnaftachim, Białoruś ograniczyła eksport produktów naftowych.

Jak przekazały media rosyjskie, Biełnaftachim w niedzielę czasowo ograniczył dostawy na eksport produktów naftowych z powodu niedostatecznej jakości surowca. Później operator rurociągu Drużba poinformował o stopniowej poprawie sytuacji z jakością ropy. Na wtorek 23 kwietnia zapowiedziano spotkanie ekspertów białoruskich i rosyjskich w celu omówienia sytuacji.

W pierwszej połowie kwietnia przedstawiciele władz Białorusi oświadczyli, że rurociąg Drużba, który tłoczy na Zachód przez terytorium Białorusi ropę rosyjską, wymaga pilnej konserwacji. Zasugerowali, że konieczne może być nawet wyłączenie rurociągu z pracy. Główny inżynier białoruskiego operatora rurociągu, czyli firmy Homeltransnaft Drużba, Andrej Wiaryha powiedział, że Białoruś planuje kapitalny remont pięciu odcinków rurociągu.

Wypowiedzi przedstawicieli Białorusi padły po tym, gdy prezydent Alaksandr Łukaszenka na naradzie z rządem skrytykował Rosję za ograniczenia nakładane na białoruski eksport.

Rurociąg Przyjaźń uruchomiono w 1964 roku. Biegnie z Almietjewska przez Samarę i Briańsk do Mozyrza na Białorusi, gdzie rozdziela się na dwie nitki: północną - przez Polskę do Niemiec oraz południową - przez Ukrainę i Słowację do Czech i Węgier.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ bjn/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne
ROPA -0,05% 63,63
2019-11-22 21:59:00

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil