Ogniska odry wywołały prozdrowotną gorączkę

Nowe przypadki choroby sprawiły, że dorośli stanęli w kolejce po szczepionki. Problem w tym, że są one niemal niedostępne - pisze w czwartek "Dziennik Gazeta Prawna".

(fot. Damir Sagolj / FORUM)

Jak wynika z monitoringu portalu GdziePoLek.pl, na który powołuje się DGP w październiku szczepionka MMR była dostępna w 11 proc. aptek w Polsce, aktualnie jest to już tylko 1 proc. Według ekspertów zużycie szczepionki jest ponad 10-krotnie wyższe niż w poprzednich latach. "Powodem tego jest rosnąca fala zachorowań - do połowy grudnia zanotowano 263 przypadki wobec 62 rok temu" - czytamy w dzienniku.

Ministerstwo zdrowia zamówiło dodatkowe preparaty do komercyjnego użycia. Wówczas na nasz rynek trafiło ok. 20 tys. dawek szczepionki z zagranicy. Nie są one jednak dostępne w aptekach, zostały zakupione w opakowaniach po 10 dawek, dlatego też mogą trafić jedynie do punktów szczepień, które je zamówią - podaje DGP.

"Z tego rzutu zostało już tylko kilka tysięcy. W ciągu trzech tygodni wykupiono ponad 12 tys. szczepionek. W poprzednich latach miesięczne zużycie wynosiło około tysiąca" - czytamy w czwartkowym wydaniu DGP.

dma/ mark/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
18 10 tu154sk

Imigranci uchodźcy przywlekli chorobę do nas. Szczepią Polaków pod rygorem kar a tu się okazuje , że szczepienia nie działają !

! Odpowiedz
7 15 dziadek_mroz

1.Działają, dlatego chorują tylko nie szczepieni, 2.nie uchodźcy tylko imigranci zarobkowi głównie z Ukrainy gdzie świadomość proszczepienna jest równie niska jak w twoim środowisku. A dzięki temu, że jeszcze przyjeżdżają (niedługo pojadą do niemiec) jeszcze dobra zmiana możne wypłacać 500+

! Odpowiedz
13 24 secundus

Dwunastokrotny wzrost sprzedaży w stosunku do zeszłego roku! Panowie, rewelacja!!! Teraz wiem dlaczego TVN tak straszył.

A jakiej firmy te szczepionki? Dobrze jest wiedzieć, kto zarobi, no i ile rzecz jasna. Zdaje się, że PiS nie tylko na sznurku banków jedzie ale farmacji też.

! Odpowiedz
13 9 dziadek_mroz

Szkoda że tylko 12-krotny bo to oznacza, że zostało jeszcze wielu takich głupków jak Ty. Pewnie gdyby firma była spółką SP to wg Ciebie było by OK, ale że prywatny koncern to już be. Ciekawe czy marchewkę, kartofle jaja produkujesz sam czy kupujesz i skąd one pochodzą

! Odpowiedz
5 7 secundus odpowiada dziadek_mroz

Przyjacielu, powiedz mi, jak te 20k zamówionych szczepionek ma starczyć na cały kraj, który ma ludności ok 38 mln?

Przecież ich nigdy nie miało być dla takich głupków jak ja, tylko dla max 20k tak mądrych ludzi jak Ty!

Jak by to była spółka państwowa czy w ogóle polska, to nie miał bym nic przeciwko temu, masz rację. (No i jeszcze musiała by być przebadana) Tylko że to nie jest polska firma tylko zagraniczna, to jedno. Po jaką zarazę mam się też szczepić na świnkę czy różyczkę w pakiecie? Dodatkowo przeszedłem przez te choroby, więc się uodporniłem.

Prawdę mówiąc, to podejrzewam, że sprawa jest równie śmierdząca jak ta, gdy Radziwiłł zamówił szczepionki przeciwko rakowi szyjki macicy, które z krajów Europy Zachodniej, USA i Japonii wycofano z powodu olbrzymiej liczby powikłań. Nawet w Uchu Prezesa mu za to, mówiąc kolokwialnie, pojechali.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 (usunięty) odpowiada secundus

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 16 carlito1

I o to chodziło:)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne