Ogłoszono dwa artykuły impeachmentu Trumpa. Prezydent odpowiada

Nadużycie władzy przez wywieranie presji na władze Ukrainy oraz utrudnianie pracy Kongresu USA - to dwa artykuły impeachmentu prezydenta USA Donalda Trumpa, które ogłosili we wtorek szefowie kontrolowanych przez Demokratów komisji Izby Reprezentantów.

(fot. Evan El-Amin / Shutterstock)

Artykuły są zwieńczeniem ponad 100 godzin zeznań 17 świadków w parlamentarnym śledztwie w sprawie ewentualnego impeachmentu prezydenta. Oczekuje się, że najpóźniej w czwartek zostaną poddane pod głosowanie w kontrolowanej przez Demokratów komisji sprawiedliwości Izby Reprezentantów USA.

W celu rozpoczęcia impeachmentu, czyli procesu prezydenta przed sądem Kongresu, zarzuty opracowane i przyjęte przez komisję sprawiedliwości muszą zostać przyjęte zwykłą większością głosów podczas głosowania całej Izby Reprezentantów. Najprawdopodobniej dojdzie do niego jeszcze przed Bożym Narodzeniem.

Trump: oskarżenia pod moim adresem są absurdalne

Trump: oskarżenia pod moim adresem są absurdalne

"(Przewodniczący komisji sprawiedliwości Izby Reprezentantów - PAP) Jerry Nadler właśnie powiedział, że +naciskałem na Ukrainę, by wpłynąć na wybory (prezydenckie w USA - PAP) w 2020 roku+. To śmieszne, a on wie, że to nieprawda" - napisał Trump na Twitterze.

Przewodniczący komisji sprawiedliwości Izby Reprezentantów USA Jerrold Nadler ocenił we wtorek na konferencji prasowej, że prezydent "widzi siebie ponad prawem". "Musimy powiedzieć to jasno - nikt, nawet prezydent, nie jest ponad prawem" - podkreślił. "On (Trump) zagroził naszej demokracji, zagroził naszemu bezpieczeństwu" - ocenił.

Demokraci - jak informują media - mieli dyskutować wcześniej też nad trzecim artykułem, który zarzucać miał Trumpowi utrudnianie pracy wymiarowi sprawiedliwości. Nie zdecydowano się jednak na ogłoszenie go we wtorek.

Po Nadlerze na konferencji prasowej przemawiał szef komisji wywiadu Izby Reprezentantów Adam Schiff. Uznał on dowody przeciwko prezydentowi za "przytłaczające i niekwestionowane".

Jeszcze przed konferencją prasową przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi oceniła na Twitterze, że prezydent "użył mocy swojego urzędu" wobec innego państwa, by wpłynąć na proces wyborczy w USA w 2020 roku. Trump z kolei nazywał działania Demokratów "politycznym szaleństwem" i podkreślał, że "nie zrobił nic złego"; mówił też, że Stany Zjednoczone cieszą się silną gospodarką.

Prowadzone w Izbie Reprezentantów śledztwo ma ustalić, czy istnieją podstawy do odsunięcia prezydenta od władzy. Ma ono wykazać, czy prezydent nadużył władzy, złamał przepisy prawa wyborczego, utrudniał działanie wymiaru sprawiedliwości bądź postąpił niewłaściwie, narażając bezpieczeństwo narodowe USA w relacjach z Kijowem, w których - według sygnalisty z CIA oraz kilku przesłuchanych świadków - miał naciskać na prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, by uruchomił dwa śledztwa na Ukrainie wymierzone w jego politycznych rywali z Partii Demokratycznej.

Trump uważa, że jego rozmowa z Zełenskim była "perfekcyjna", a śledztwo Demokratów uznaje za motywowane politycznie "polowanie na czarownice".

Po Izbie Reprezentantów o impeachmencie prezydenta - zgodnie z procedurą - decydować będzie Senat. Do usunięcia go z urzędu potrzebne jest 67 głosów w tej stuosobowej amerykańskiej izbie wyższej. Przewagę mają w niej Republikanie.

Z Waszyngtonu Mateusz Obremski

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 1 silvio_gesell

Nic z tego nie wynika. Tak jak z brexitu, Banasia, protestów „żółtych kamizelek” i stymulacji inflacji przez Bank of Japan. Nic nie dojdzie do skutku, bo społeczeństwo się starzeje.

! Odpowiedz
1 5 ajwaj

20:13

Prokurator generalny Bill Bar atakuje zachowanie FBI podczas rosyjskiego śledztwa , mówiąc, że śledczy oparli się na „kruchych” dowodach
Oskarża śledczych o „rażące nadużycie”

O konsekwencjach karnych inny prok. Durham wkrótce:
„Durham jest w stanie spojrzeć na wszystkie dowody” - powiedział Barr. Odniósł się szczególnie do zdolności Durhama do rozmowy z innymi agencjami rządowymi i podmiotami prywatnymi oraz do zmuszenia zeznań."
https://www.foxnews.com/politics/barr-blasts-fbi

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
12 14 grzegorzkubik

Trump wygra kolejne wybory i utrze im nosy.

! Odpowiedz
2 8 ajwaj

Któs tu sieje dziwaczna propagande przeciw BREITBART news :)

A trza kumac:
""Przy miesięcznych wizytach przekraczających 80 milionów, Breitbart odnotował w grudniu więcej odwiedzin niż główne media, takie jak Politico (69 milionów), Time.com (68 milionów), Newsweek (51 milionów)""
http: //mediashift.org/2018/01/nine-insights-right-wing-website-traffic/

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 8 ajwaj

Ruch-traffic Nr. 2 po foxnews.com wśród konserwatywnych stron internetowych

LGBT teczowi b. nie lubia

! Odpowiedz
9 7 samsza

A który z prezydentów USA nie wywierał presji na jakiś zagranicznych polityków ? Dziwne, że nic nie ma o złamaniu prawa wyborczego, może dlatego, że oficjalnie nie ma teraz żadnych wyborów. A jednak w tym temacie bezprawne śledztwo było.

! Odpowiedz
15 12 leszczykowy

A który prezydent szantażował sojusznika aby ten sfabrykował brudy na swojego przeciwnika do fotela w następnych wyborach? Trump powinien dawno ze stołka polecieć i resztę życia spędzić za kratami, to zdrajca!

! Odpowiedz
4 1 samsza odpowiada leszczykowy

Właśnie o tym piszę... co to znaczy przeciwnik w PRZYSZŁYCH wyborach ??? Teraz nawet nie wiadomo czy facet dożyje wyborów lub czy będzie startował. Poza tym błędy syna nie przechodzą na ojca - to kolejny argument o naciąganej narracji. Powinni być ścigani za nieuprawnione śledztwo czyli właśnie za próbę ingerencji w przyszłoroczne wybory. W twoim świecie demokraci chcą tylko prawa i sprawiedliwości, a już przeciwko demoracji i wyborom to wystąpić nie mogą?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 20 ajwaj

FAKE impeachment bez szans na sukces = lipa z deep-state > devil state

Demsi od Sorosa, Buraka O., Hilaryji C. & co. nie maja nic. Odeszli sami od wielu smiesznych do 10 oskarzen. Ostaly sie 2. Senat reps. oczywiscie zjednoczony jak nigdy i ten fake nie przejdzie.

Sensacja tych dni to raport prok. Horowitza, a jesze ostrzejszy prok. Durhama
Krótko prez. Trump:

""Trump powiedział, że jest głęboko zaniepokojony i zasmucony szczegółami znalezionymi w komunikacie Generalnego Inspektora Departamentu Sprawiedliwości (IG) w poniedziałek.

„To było obalenie rządu, to była próba obalenia i było w nim wielu ludzi i zostali złapani”, powiedział Trump. „Zostali złapani na gorącym uczynku”. (karana do k. smierci)

https://www.breitbart.com/politics/2019/12/09/donald-trump-ig-report-shows-attempted-overthrow-of-presidency/

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 15 ajwaj

Deepp state w panice rosnacej, bo adv. Rudy Giuliani byl se w UKR i Rumunii,
i przywiózl skrzynie dokumentów-dowodów. I to nie tylko firma Bidenów Burisma i ustawianie funkcjonariuszy Eur. Wschodniej.
Oligarch Kolomojski bojac sie sledztwa FBI, dal Jankesom co mial na Pornoshenko & Co. Zielenski nie nalezy do starych ukladów i sie temu pewnie nie sprzeciwial.

BURISMA jest tez znana z udzialu Kwasniewskiego:

prezydent Aleksander Kwaśniewski, członek zarządu Burisma Holding od 2014 r. (stad tez deep-state-PL atakuje m.in. prez. Trumpa 7/24)

https://forsal.pl/swiat/ukraina/artykuly/1442162,kwasniewski-hunter-biden-zostal-wybrany-do-burisma-ze-wzgledu-na-nazwisko.html

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil