Ogłoszenia o pracy z informacją o pensji? Szykuje się zmiana przepisów

Sejm pracuje nad nowelizacją Kodeksu pracy, z której wynika, że ogłoszenia o pracy miałyby zawierać informację o wysokości proponowanego wynagrodzenia zasadniczego brutto - chodzi o konkretną stawkę lub widełki. Czy to zapowiedź rewolucji? 

Informacje o wynagrodzeniach to w Polsce temat tabu. Gdyby opisywana propozycja weszła w życie, w praktyce płace znacznej części pracowników stałyby się jawne. Jakie to budzi emocje, mogliśmy obserwować przy okazji sporu o jawność płac w Narodowym Banku Polskim

Jeśli pracodawca wskaże wynagrodzenie w formie tzw. widełek, musi "umieścić też wzmiankę, że ostateczna kwota podlega negocjacjom. Wartość najniższego, zaproponowanego wynagrodzenia zasadniczego nie może być niższa od minimalnej płacy. Projekt przewiduje też sankcje karne za niedopełnienie nowego obowiązku. Brak informacji o wysokości pensji lub zatrudnienie za wynagrodzeniem ostatecznie niższym od tego zaproponowanego w ogłoszeniu będzie wykroczeniem zagrożonym grzywną od 1 tys. do 30 tys. zł" - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Pracodawcy pomysł oceniają negatywnie, pozytywy widzą natomiast Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, związki zawodowe i eksperci - donosi "Dziennik Gazeta Prawna". Ma on bowiem ułatwić walkę z nierównościami płacowymi i zwiększyć mobilność pracowników. 

Pracownicy za jawnością stawki wynagrodzenia w ogłoszeniu o pracę

84 proc. ankietowanych uważa, że stawki z wynagrodzeniem powinny być jawne już w ogłoszeniu o pracę; przeciwnego zdania jest blisko 14 proc. - wynika z badania Work Service.

 

KWS


Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 4 bumboos

Z drugiej strony jak pracownik przejdzie 5 etapow rekrutacji i pozniej beztrosko nie przyjdzie sobie do pracy to juz tylko pracodawcy problem?

Punk widzenia zalezy od punktu siedzenia.

! Odpowiedz
5 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
7 16 carlito1

Bzdura, nic to nie zmieni.... A i tak praca w ogłoszeniach to 95% śmieciowa robota przez agencje z najniższą krajową...

! Odpowiedz
11 29 bankierkomentuje

pracodawcy już mają sra....ke.

WIDEŁKI = max 5% w każdą stronę płacy brutto, nie wiem po co się z nimi tak cyckają.teraz będzie prosta matematyka ze pracodawca OSZUST zaniżający place juz nie znajdzie dobrego pracownika bo nikt jego drobnymi nie bedzie sie nawet interesował, nawet nie spojrzy na jego ogłoszenie i będzie się buja z Ukraińcami, Wietnamczykami itd.
Jak oszuka później to ktos wysle do sądu pracy zgłoszenie z kopia ogłoszenia i sprawa. Dostanie kare, potem drugi, trzeci i dziesiąty go zgłosi i może już zamykać szemrany biznes.

Wprowadźcie do wszystkich zawodów typu prawnik, dentysta itd gdzie tylko spływa gotowka że jest obowiązek rejestrowania wszystkich transakcji sprzedaży.
NIech używa programu online, po usłudze generuje fakturę która z automatu idzie do JPK itd, wysyła ją emailem i dostaje płatność.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
17 17 jes

Martwy przepis. Wiadomo, że zawsze będzie podana płaca minimalna tak by można było zatrudnić Ukraińca lub Hindusa.

! Odpowiedz
48 9 cykor212

Od kilku lat firmy podają widełki, więc nie wiem po co ten przepis.

! Odpowiedz
0 3 carlito1

Około tydzień później pracował już we Wrocławiu za znacznie lepsze pieniądze.... więc tutaj zmarnowałby tylko czas....

! Odpowiedz
15 31 arfeneusz

Bardzo dobre prawo, jeszcze dodałbym zastrzeżenie, że oferta maksymalna i minimalna nie mogą różnić się o 30%, bo zaraz będą widełki 3000-10.000zł z których nadal nie będzie nic wynikać

! Odpowiedz
16 17 karbinadel

Raczej kolejny przepis, który będzie zachęcał do kombinowania i zatrudniania na lewo

! Odpowiedz
78 29 karbinadel

Kolejny bezsensowny pomysł. Ale jak widzę po komentarzach, socjaliści są nie tylko wśród zwolenników PiS. A ja jako prywatny przedsiębiorca powiem jasno: wara od tego, ile komu i za co płacę. Zatrudnienie odbywa się na zasadzie DOBROWOLNEJ OBUSTRONNEJ umowy (i jest już i tak regulowane zbyt dużą ilością przepisów).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.