Oettinger: UE grozi ryzyko gospodarcze, jeśli nie uzgodni budżetu w tym roku

Unii Europejskiej grozi niemożność stawienia czoła stojącym przed nią wyzwaniom gospodarczym, jeśli nie uzgodni przyszłego budżetu do końca tego roku - ostrzegł w poniedziałek unijny komisarz ds. budżetu Guenther Oettinger.

Wziął on udział w Brukseli w posiedzeniu ministrów ds. europejskich, na którym przedstawił swoje przemyślenia na temat przyszłego unijnego budżetu na lata 2021-2027.

"Obawiam się, że Europa znajdzie się w trudnej sytuacji gospodarczej i geopolitycznej, jeśli do 1 stycznia nie będzie budżetu" - powiedział Oettinger. Podkreślił, że należy "szybko" podjąć decyzje o "dobrym budżecie". Jak wskazał, jeśli budżet zostanie uchwalony pod koniec 2020 r., część unijnych sektorów do tego czasu będzie "stała w miejscu".

Powiedział też, że w nowym budżecie UE powinna wzmocnić filar "środków własnych", które powinny stanowić ok. 10 proc. całości.

Komisja Europejska w maju ub.r. przedstawiała projekt przyszłego budżetu unijnego na lata 2021-2027. Zaproponowała cięcia w kluczowych politykach - spójności i rolnictwie. Projekt spotkał się z krytyką zarówno państw zachodu, jak i wschodu Europy.

Kwestia budżetu ma być dyskutowana przez głowy państw i szefów rządów w październiku na unijnym szczycie w Brukseli.

Z Brukseli Łukasz Osiński

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil