Odwrócona hipoteka coraz bliżej

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym. Uwzględniono w nim m.in. uwagi zgłoszone przez Komisję Nadzoru Finansowego i Związek Banków Polskich.

odwrócona hipoteka
Źródło: Thinkstock

Odwrócony kredyt hipoteczny umożliwi ludziom powyżej 60 roku życia otrzymanie dodatkowego wsparcia finansowego. Przekazując prawo własności domu lub mieszkania w ręce banku, otrzymają jednorazową wypłatę środków na konto lub dożywotnią rentę. W przypadku śmierci osoby, która taką umowę podpisze, jej spadkobiercy będą mieli prawo odkupu nieruchomości.

Odwrócona hipoteka nie tylko w złotówkach

W porównaniu z projektem z lutego, zmienił się zapis dotyczący waluty, w jakiej zaciągnięty może być odwrócony kredyt hipoteczny. Osoba, która zdecyduje się na taką usługę będzie mogła podpisać umowę, w której kwota zobowiązania będzie wyrażona w walucie obcej, nie tylko w złotych. Według nowego projektu ustawy, kredyt będzie mógł być zaciągnięty w walucie, w której kredytobiorca pobiera znaczną część dochodów. Podobne ograniczenia dotyczą obecnie, za sprawą rekomendacji KNF, „zwykłych” kredytów hipotecznych.

Ubezpieczenie od zdarzeń losowych w gestii banków

W projekcie ustawy założono zniesienie ustawowego wymogu objęcia nieruchomości ubezpieczeniem od zdarzeń losowych. O tym, czy ubezpieczenie takie będzie konieczne, zadecyduje bank.

Ponadto doprecyzowano zakres przepisów ustawy Prawo Bankowe, które nie będą miały wpływu na umowy odwróconego kredytu hipotecznego. Jeśli bank nie dopełni obowiązku informacyjnego uwzględnionego w ustawie albo sporządzi umowę niezgodnie z jej zapisami, kredytobiorca będzie miał prawo do pomniejszenia odsetek oraz innych kosztów o 10 proc.

/mg

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~adsenior

Typowa ustawa na zamówienie! Ciekawe ile i komu sypnęli koralików żydowscy banksterzy??? Chyba zaczną się fajne czasy, dla seryjnego samobójcy!

! Odpowiedz
0 0 ~przewidujący

Nigdy się na to nie godzić !
...po 5-7-10 latach zgodnie z zapisami umowy skierują was na "bezpłatne" badania i opłacany przez nich lekarz uzna ,że nie możecie samotnie mieszkać i dla "waszego dobra" przeprowadzą was do " najlepszego w okolicy domu opieki"... a tam trzy kąpiele przy otwartym oknie , zapalenie płuc ,,,i już po was. Zrozumieliście mechanizm. Co? ,że to niemożliwe? he he he...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~jeż

Bardzo dobrze, że zostanie to uregulowane. Dziś są fimy, ktore to oferują. Dożywotni dodatek (ochłap) liczony jest do wieku 140 lat (kto dozyje) ?
Kto chce skorzysta. Spadkobiercy wypad - im się nic nie należy.
Stara wdowa może normalnie sprzedać swój dom i kupic niewielkie mieszkanie. Niewiele to robi, męcząc sie z ogromnym zbędnym, domem. Dzieci i wnuki zająć sie tym nie chcą. Po spadek przyjdą.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~sprawiedliwy

no cóż następny krok mafii bankowej w celu przywłaszczenia krwawicą zdobytego majątku krok po kroku przybliżają sie do celu . żindoktrynowane społeczeństwo czytające oficjalną prasę i seriale telewizyjne nie zdają sobie sprawy jak podstępnie pozbawiani są dorobku życia przez najbardziej pasoytniczy system finansjery bankowej . Ustanowiony od wieków system wysysa najlepsze soki ludzkiej pracy i ograbia narody przy pomocy marionetek jak prezydenci premierzy tzw rządy które są kontrolowane przez bankierów największych manipulatorów w dziejach ludzkości

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~tin foil hat

j.w.

! Odpowiedz
0 0 ~olo

Taaaaa, LUDZIE PO 60. BĘDĄ WSPIERAĆ SAMI SIEBIE WŁASNYMI PIENIĘDZMI oddając za grosze dom, który dopiero co - zapierd...jąc jak murzyni - spłacili po 30 latach (przepłacając zresztą 100% jego ceny na rzecz banku z tytułu lichwiarskich odsetek i prowizji od kredytu). Życie typowego Polaka polega na ciągłym finansowaniu banksterów. ''Jesteś goły i bosy? Ciesz się życiem - bierz kredyty, haruj jak wół na ich spłacenie i... umieraj - koniecznie przed 65-tką''

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~rt

Oczywiście wcześniej przed tą 65 oddaj swój dom bankowi na odwróconą hipotekę - taki jest właśnie zamiar obecnego rządu - wydziedziczyć Polaków i zostawić ich rodziny w skarpetkach.

! Odpowiedz
0 0 ~Hiob

HEHEHE, Emerytura 67 odwrócona Hipotek 60, już lemingi zrozumiały ten genialny ruch?

! Odpowiedz
0 0 ~rt

Jak ktoś jeszcze nie rozumie że prawo w Polsce tworzą lobbyści a tak właściwie prawnicy międzynarodowych korporacji to teraz powinien to zrozumieć. Tak mniej więcej zostało stworzone prawo bankowe, reforma OFE kilkanaście lat temu a teraz odwrócona hipoteka.

! Odpowiedz
0 0 pegasuss

zamiast skroić banki z forsy i dołożyć do emerytur , to w majestacie prawa okrada się ludzi z ich własności , płacąc im psie pieniądze za coś o większej wartości , jeśli to jest państwo prawa to ja sram na takie prawo , właśnie walczę z takim prawem , jeden dupek napisze bzdury , drugi podpisze ,a trzeci musi przestrzegać , zanim wysmarzy się jakiś paragraf , wcześniej warto usiąść na tronie i przemyśleć to co się napisało.M. Okoń.

Pokaż cały komentarz !
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIBOR 6M 0,0000 1,7900%
2019-11-19
WIBOR 3M 0,0000 1,7100%
2019-11-19
LIBOR 3M CHF -0,0044 -0,7070%
2019-11-14
EURIBOR 3M -0,0050 -0,4080%
2019-11-19