Ministerstwo Finansów opublikowało projekt ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym. Uwzględniono w nim m.in. uwagi zgłoszone przez Komisję Nadzoru Finansowego i Związek Banków Polskich.
Źródło: Thinkstock
Odwrócony kredyt hipoteczny umożliwi ludziom powyżej 60 roku życia otrzymanie dodatkowego wsparcia finansowego. Przekazując prawo własności domu lub mieszkania w ręce banku, otrzymają jednorazową wypłatę środków na konto lub dożywotnią rentę. W przypadku śmierci osoby, która taką umowę podpisze, jej spadkobiercy będą mieli prawo odkupu nieruchomości.
Odwrócona hipoteka nie tylko w złotówkach
W porównaniu z projektem z lutego, zmienił się zapis dotyczący waluty, w jakiej zaciągnięty może być odwrócony kredyt hipoteczny. Osoba, która zdecyduje się na taką usługę będzie mogła podpisać umowę, w której kwota zobowiązania będzie wyrażona w walucie obcej, nie tylko w złotych. Według nowego projektu ustawy, kredyt będzie mógł być zaciągnięty w walucie, w której kredytobiorca pobiera znaczną część dochodów. Podobne ograniczenia dotyczą obecnie, za sprawą rekomendacji KNF, „zwykłych” kredytów hipotecznych.
Ubezpieczenie od zdarzeń losowych w gestii banków
W projekcie ustawy założono zniesienie ustawowego wymogu objęcia nieruchomości ubezpieczeniem od zdarzeń losowych. O tym, czy ubezpieczenie takie będzie konieczne, zadecyduje bank.
ReklamaPonadto doprecyzowano zakres przepisów ustawy Prawo Bankowe, które nie będą miały wpływu na umowy odwróconego kredytu hipotecznego. Jeśli bank nie dopełni obowiązku informacyjnego uwzględnionego w ustawie albo sporządzi umowę niezgodnie z jej zapisami, kredytobiorca będzie miał prawo do pomniejszenia odsetek oraz innych kosztów o 10 proc.
/mg