REKLAMA

Odwołane przewodzenie Węgier w Radzie UE? Parlament przyjął rezolucję

2023-06-01 13:32, akt.2023-06-01 17:06
publikacja
2023-06-01 13:32
aktualizacja
2023-06-01 17:06

Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję wzywającą do odwołania przewodnictwa Węgier w Radzie UE. Przewodnictwo jest rotacyjne, Węgry mają objąć je w drugiej połowie 2024 r. O takim scenariuszu spekulowano już w ubiegłym tygodniu.

Odwołane przewodzenie Węgier w Radzie UE? Parlament przyjął rezolucję
Odwołane przewodzenie Węgier w Radzie UE? Parlament przyjął rezolucję
fot. © European Union 2014 / / Parlament Europejski

"Parlament Europejski jest poważnie zaniepokojony dalszym pogorszeniem się sytuacji w zakresie praworządności i praw podstawowych na Węgrzech" - czytamy w rezolucji.

Jej autorzy, reprezentujący pięć frakcji - Europejską Partię Ludową (EPL), socjaldemokratów (S&D), liberalną Renew, Zielonych i skrajną lewicę GUE/NGL - zwracają uwagę na nieprzejrzyste ich zdaniem stanowienie prawa przez Budapeszt, "podważanie praw osób LGBTIQ+ i wolności słowa" oraz stwarzanie zagrożenia dla wolności badań akademickich.

W związku z tym Parlament "kwestionuje, w jaki sposób Węgry będą w stanie wiarygodnie wypełnić to zadanie (sprawować prezydencję w Radzie - PAP) w 2024 r., biorąc pod uwagę nieprzestrzeganie prawa UE i wartości zapisanych w art. 2 Traktatu o Unii Europejskiej, a także zasad lojalnej współpracy".

PE zwraca się zatem do Rady "o jak najszybsze znalezienie odpowiedniego rozwiązania; przypomina, że Parlament mógłby podjąć odpowiednie środki, gdyby takie rozwiązanie nie zostało znalezione".

"Węgry poważnie naruszają wartości, na których opiera się UE"

Autorzy projektu rezolucji ponawiają też apel do Komisji Europejskiej "o pełne wykorzystanie dostępnych jej narzędzi w celu zaradzenia wyraźnemu ryzyku poważnego naruszenia przez Węgry wartości, na których opiera się Unia, w szczególności przyspieszonych postępowań w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, wniosków o zastosowanie środków tymczasowych przed Trybunałem Sprawiedliwości UE i działania w sprawie niewykonania jego wyroków".

Za przyjęciem rezolucji głosowało 442 posłów; przeciwko - 144; 33 wstrzymało się od głosu.

W debacie nad dokumentem, która odbyła się w środę, eurodeputowany PiS Patryk Jaki podkreślił, że jest przeciwny współpracy Węgier z Rosją.

"Jednak, gdyby sądzić za to, to wielu z was dostałoby najwyższe wyroki, z niemieckim i francuskim rządem na czele" - stwierdził.

Jak zauważył europoseł, Orbanowi zarzuca się, że przejmuje wpływy w mediach, na uniwersytetach, w kulturze, w wymiarze sprawiedliwości. "I to jest złe. A dlaczego? Bo przejmuje je od was!" – mówił, wskazując, że dotyczy to wpływów, które są pozostałością po lewicowych rządach, co jest powszechne w większości lewicowo-liberalnych państw w Europie.

"Więc zakazujecie mu praktyk, które sami do bólu stosujecie. Wszystko, co nie jest waszymi ideami, jest łamaniem praworządności. Inne poglądy są mową nienawiści" – stwierdził europoseł. "Chcecie być komisarzami, którzy za Węgrów będą robić wszystko, co sobie wymyślicie. To nie jest demokracja, to jest dyktatura" – podkreślił.

Morawiecki o rezolucji PE w sprawie Węgier: to jawne złamanie reguł europejskich

Premier Morawiecki, który w czwartek w Kiszyniowie uczestniczył w szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej, pytany był o to, jak przyjmuje tę decyzję PE.

"Wierzę, że jest to tylko pohukiwanie ze strony Parlamentu Europejskiego, ponieważ jest to jawne złamanie reguł europejskich w ich najważniejszej odsłonie, czyli reguł traktatowych. Traktatów, które decydują o tym jak wygląda UE. Niszczenie w ten sposób całego sposobu zarządzania UE jest nie tylko drogą donikąd, ale jest drogą w przepaść" - stwierdził szef polskiego rządu.

"Uważam, podobnie jak mówiłem w Heidelbergu, że jeżeli będzie próba gwałtu na poszczególnych członkach UE, jeżeli będzie próba zmuszenia krajów UE do kwalifikowanej większości w procesie decyzyjnym, do tzw. federalizacji czyli de facto do centralizacji procesu decyzyjnego, procesu biurokratycznego, to będzie to droga w bardzo, bardzo złym kierunku, droga prowadząca na manowce" - dodał Morawiecki.

Jego zdaniem "na razie tego typu głos ze strony PE jeszcze o niczym nie przesądza". Zastrzegł jednocześnie, że "Polska będzie bardzo jednoznacznie nie tylko wskazywała pozaprawność, bezprawność, na łamanie praworządności przez PE w tym zakresie".

"Także na to, że szerszy kontekst społeczny, geopolityczny i polityczny powoduje, że powinniśmy pracować w kierunku zrozumienia różnic pomiędzy państwami członkowskimi, a nie w kierunku obcinania głów i członków tym, którzy przeciwstawiają się tej polityce urawniłowki ze strony niektórych instytucji i osób w Brukseli" - podkreślił Morawiecki.

Autorzy: Agata Zbieg, Rafał Białkowski

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ mms/

Źródło:PAP
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (14)

dodaj komentarz
faramir_z_gondoru
Jeżeli już czepiamy się braku praworządności i łamania prawa, to rząd PIS robi to konsekwentnie od 8 lat. Jakoś słabo unia reaguje w tym względzie.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
pstrzezek
Widzę że @ajwaj @talmudd przerzucił się na kolejny nick. Te same wypluwane hasła które nawet nie są ubrane w zdania ;)) Prawdziwy bocik z farmy
dasbot odpowiada pstrzezek
Pudło, piszę co uważam. Wszak demokracja to wolność słowa, prawda? Wiem, że boli, ale ma boleć! Ślepi już dawni widzą, co się zrobiło z UE i wszystkich jej szczytnych haseł i założeń. "Wyszków tonie"...........
interstellar odpowiada dasbot
Nie boli, tylko bawi :)
Taka "sałata słowna" sugeruje epizody schizofrenii. Nawet trochę współczuję.
pagodzik
Zaakceptujemy kazda demokratyczna decyzje, oczywiscie jesli bedzie ona zgodna z naszymi oczekiwaniami.
xyzq
I tak oto przemądrzy euro-osłowie budują sobie sporą prorosyjską bazę na terytorium UE. Będzie to kanał przerzutu środków osobowych i technicznych oraz pieniędzy. Brawo - to wspaniała decyzja. Ale im pokazaliście!!! A teraz podciągnąć porcięta i wracać do piaskownicy kłócić się między sobą.
prs
Nie jestem fanem Orbana lecz to czysty atak polityczny PE na Wegry pod falszywa flaga "praworzadnosci".. nic innego..
ssmentek
Podobno odwołają też zimę w 2023. I dzięki temu zima będzie odwołana.

Powiązane: Węgry

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki