Odszkodowania dla rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej - po 250 tys. zł na głowę

Każdy z najbliższych członków rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej może otrzymać 250 tysięcy złotych zadośćuczynienia. Jako pierwsza dowiedziała się o tym IAR. Do złożenia takiej propozycji ugodowej w imieniu Skarbu Państwa została upoważniona Prokuratoria Generalna.

Prezes Prokuratorii Marcin Dziurda powiedział IAR, że pieniądze trafią do wszystkich uprawnionych osób, które się po nie zgłoszą. Małżonek, rodzice, oraz dzieci mogą otrzymać po 250 tysięcy złotych.

Mecenas reprezentujący część rodzin ofiar katastrofy pod Smoleńskiem Rafał Rogalski uważa, że propozycja wypłacenia zadośćuczynień w wysokości 250 tysięcy złotych to kwestia drugorzędna. Jak dodaje, ważniejsze są ustalenia faktyczne oraz prawne, do których dochodzi prokuratura i komisja wyjaśniająca przyczyny katastrofy pod przewodnictwem szefa MSWiA Jerzego Millera.Zdaniem mecenasa Rogalskiego, jest jeszcze za wcześnie, by oceniać propozycję wypłacenia zadośćuczynień.

Podobnego zdania jest pełnomocnik części rodzin ofiar katastrofy Stefan Hambura. Jak wyjaśnia, wygląda na to, że zamiast rozmawiać o błędach polskiego rządu, chce się przenieść uwagę na rzekomą chciwość rodzin. Stefan Hambura uważa, że jest to medialna zagrywka rządu. Jego zdaniem, kwestię odszkodowań powinno się podnieść dopiero po zakończeniu śledztwa prokuratorskiego i ustaleniu które państwo odpowiada za katastrofę.

Magdalena Merta, wdowa po wiceministrze kultury Tomaszu Mercie zaznacza, że propozycja jest rozpaczliwym działaniem rządu mającym zatuszować medialnie sprawę raportu MAK. Jak dodaje, w podtekście propozycji odszkodowań jest również założenie, ze jeżeli rodziny przyjmą pieniądze, to w odbiorze społecznym okażą się pazerne.Magdalena Merta jest zdziwiona tym, że to nie same rodziny dowiedziały się jako pierwsze o propozycji odszkodowania. Jeżeli miałyby paść propozycje nieobliczone na medialny szum, to - jak zaznacza Magdalena Merta - nie media dowiedziałyby się o tym pierwsze.

Przyjęcie pieniędzy od Skarbu Państwa nie uniemożliwi rodzinom ofiar starań o dalsze odszkodowania. Jak wyjaśnia prezes Prokuratorii, rodziny będą mogły się ubiegać o odszkodowania, albo rentę z tytułu pogorszenia sytuacji życiowej. Marcin Dziurda dodaje, że możliwe jest również wystąpienie o wyższe zadośćuczynienie.

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~clemes

pekniety pomnik na powazkach to dla rzadu polskiego oznacza pekniete koryto i

! Odpowiedz
0 0 ~Walter

Oznacza to, że rodzina byłego posła Putry otrzyma ponad 2 miliony złotych? I to tylko żona z 8 (!!!!) dzieci, nie licząc rodziców i jego rodzeństwa!!!!!!!!!!

! Odpowiedz
0 0 ~Adrian

Absurd i wstyd okradać nas podatników na potrzeby polityków i ich rodzin. Okradają nas w żywe oczy. Nic dziwnego , że w świecie nas nie szanują skoro nasz rząd , który zresztą został wybrany przez podatników, oszukuje nas zamiast nam pomagać. Traktują siebie jak lepszych a my ledwo wiążemy koniec z końcem, a o emeryturach to możemy pomażyć jak rozdadzą nasze pieniądze rodzinom ofiar Smoleńska, bo po tym to dziura w budżecie państwa będzie nie do załatania i znowu nam podniosą podatki. Obrzydliwi oszuści.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~gothic75

Z tego co mi się wydaje to samolot rządowy chyba nie był ubezpieczony , więc co tu mówić o odszkodowaniach ... powodzianie którzy nie mieli ubezpieczonych domów a ucierpieli w ostatnich powodziach nie mieli prawa się ubiegać o odszkodowania ... widać prawo jest nie dla każdego....

! Odpowiedz
0 0 ~KIKA

DOJĄ NAS JAK DOI--.W ZUPEŁNOSCI ZGADZAM SIĘ Z TOBĄ ALE WOLAŁABYM ABY NASZE OPINIE DOTARŁY W KOŃCU DO TYCH PUSTYCH ŁBÓW Z RZĄDU TYLKO SAMI SOBIE ROBIMY KUKU A TE BARANY TEGO NIE CHCĄ ZAUWAŻYĆ .

! Odpowiedz
0 0 ~KIKA

JUŻ WYPOWIADAŁAM SIĘ NA FORUM INTERNETOWYM ALE POWTÓRZĘ .TERAZ POWINNI WSZYSCY POSZKODOWANI W JAKIEJKOLWIEK KATASTROFIE UBIEGAĆ SIĘ O ODSZKODOWANIE BO O TYLKO W POLSCE JEST MOŻLIWE .TAKIE BEZPRAWIE I CHAMSTWO,LUDZIE Z ZAWALONEJ HALI DO TEJ PORY CZEKAJĄ NA PIENIĄŻKI A CO POWIECIE O GÓRNIKACH O TYCH PIELGRZYMACH POZABIJANYCH W AUTOKARACH..CHCIWOŚĆ TEŻ MA SWOJE GRANICE TEMAT KATASTROFY ZOSTAŁ SPRYTNIE ZASTĄPIONY ODSZKODOWANIAMI .NIECH,GAWIEDZ MA ZNOWU O CZYM MYŚLEĆ I ODCZEPI SIĘ OD SKANDALICZNYCH DZIAŁAŃ RZĄDU.WALKI O STOŁKI TO ODWIECZNY PROBLEM.NASZYCH PARLAMENTARZYSTÓW.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Mikołaj

Nie zgadzam się z wypłatą po 250 tyś, dla rodzin ofiar katastrofy pod Smoleńskiem!!!

Każdego dnia ludzie umierają w rożnego rodzaju wypadkach. Dlaczego tylko jedni dostają takie odszkodowania, a inni nie? Czym różnią się jedni ludzie od drugich? Czy każdego dnia nie giną wybitni Polacy??? Profesorowie, lekarze, naukowcy, prawnicy i zwykli szarzy ludzie?
Czym się różnią polegli w wyniku zawalenia się hali targowej w Katowicach? Już 5 lat walczą o odszkodowanie i nic…
Czym różnią się rodziny ofiar wypadku CASY?

Każdego dnia ktoś traci matkę, ojca, brata…, ale nikt z ich rodzin nie może liczyć na 250 000 zł od Państwa.

Gdzie tu sprawiedliwość społeczna?
Gdzie szacunek dla każdego obywatela, który stracił kogoś bliskiego przedwcześnie?

SKANDAL!!!

Kolejny dowód na to, że polityka zawsze będzie płytką polityką…
Nasze Państwo wybiórczo dba o obywateli a politycy to banda durni, złodziei bez krzty prawdziwego współczucia!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Edek

Nie rozumiem tego, dla powodzian to nie ma pieniędzy a dla

! Odpowiedz
0 0 ~Michał

250 tys. zł odszkodowania? To chyba żart Ludzie stracili swoich najbliższych a oni chcą dać im tylko po 250 tyś? Żenujące. Czy tyle warte jest Życie Ludzkie? Ja nie odebrał bym takiej kwoty. Uważam, że po 1 mln dla każdego członka rodziny byłoby ok. Chociaż to i tak mało w porównaniu z Życiem Ludzkim. Naprawdę zastanówcie się ludzie. Przecież te śmieszne 250 tyś zł dla ludzi na takim poziomie może starczyć jedynie na pół roku, albo nawet nie. A co dalej? Jak Ci biedni ludzie będą dalej żyć? Zastanawiał się ktoś nad tym? Milion dla każdego członka rodziny. To minimum które powinno być. Pozdrawiam. Nie dajcie się oszukać...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Polka

Zgadzam się całkowicie z moimi poprzednikami.Każda z tych ofiar była ubezpieczona, więc niech ubezpieczyciel zajmie się wypłatą tych pieniędzy a nie z naszych kieszeni.Nie sądzę aby ,któraś z tych rodzin nie miała co do "garnka włożyć"......Są bardziej potrzebujący.Nasze państwo rzekomo zadłużone i takie hojne?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz