REKLAMA

Odbudowa katedry Notre Dame w Paryżu pochłonie setki milionów euro

2019-04-16 13:20, akt.2019-04-16 16:26
publikacja
2019-04-16 13:20
aktualizacja
2019-04-16 16:26
fot. David Cordova / ZUMA Press

Katedra Notre Dame to szuflada pamięci francuskiego gotyku, odbudowa katedry może trwać lata - powiedział we wtorek PAP historyk sztuki dr Olaf Kwapis z Collegium Civitas. Jest za wcześnie, by wskazać koszt odbudowy katedry Notre Dame, ale można szacować, że wyniesie ona setki milionów euro.

Pożar, który wybuchł w paryskiej katedrze Notre Dame, udało się w poniedziałek do północy opanować na tyle, że - jak podali strażacy - struktura budowli i fasada zachodnia zostały ocalone. Płomienie zauważono w poniedziałek przed godziną 19 i wkrótce zdjęcia pożaru obiegły media. Pożar wybuchł gwałtownie, obejmując szybko iglicę i dach nawy poprzecznej. Wkrótce rozszerzył się na cały dach. Iglica zawaliła się i spłonęła. Ponad 400 strażaków przez kilkanaście godzin walczyło z pożarem w Notre Dame. Jeden z nich został ranny.

"Pożar został całkowicie ugaszony. Dziś nasza praca polega na monitorowaniu struktury (budowli) i jej ruchów" - poinformował rzecznik straży pożarnej Gabriel Plus na konferencji prasowej.

Katedra zostanie odbudowana

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział odbudowę katedry. Premier Francji Edouard Philippe zwołał we wtorek posiedzenie rządu w celu omówienia i przygotowania planów odbudowy Notre Dame. 

Na tym etapie nie da się oszacować kosztu poniesionych strat, ale najprawdopodobniej chodzi o sumy liczone w setkach milionów euro - ocenił Bertrand de Feydeau z fundacji Patrimoine, działającej na rzecz zachowania francuskiego dziedzictwa kulturowego.

Francuski koncern energetyczny Total przekaże 100 mln euro na odbudowę zniszczonej w poniedziałkowym pożarze katedry Notre Dame w Paryżu - zapowiedział we wtorek dyrektor wykonawczy firmy Patrick Pouyanne.

Mer Paryża Anne Hidalgo zaproponowała we wtorek na antenie radia France Inter zorganizowanie w stolicy Francji "międzynarodowej konferencji darczyńców" w celu odbudowania katedry. Poinformowała, że merostwo wyasygnuje z budżetu miasta 50 mln euro na odbudowę katedry.  

Przewodnicząca rady regionu paryskiego Valerie Pecresse ogłosiła, że region uruchomi 10 mln euro z puli "pomocy w nagłych wypadkach, aby wesprzeć archidiecezję w pierwszych pracach" rekonstrukcyjnych w katedrze Notre Dame.


W nocy z poniedziałku na wtorek, gdy strażacy gasili pożar Notre Dame, rodzina Pinault ogłosiła, że przeznaczy 100 mln euro na jej odbudowę. Nazajutrz rodzina francuskich miliarderów Arnault poinformowała, że przekaże datek w wysokości 200 mln euro.

Jesteśmy jak najbardziej gotowi - i zadeklarowałem to - wziąć udział we wsparciu, w odbudowie katedry Notre Dame - mówił we wtorek na antenie TVP Info premier Mateusz Morawiecki. "Jesteśmy gotowi, ale oczywiście to wszystko musi być uzależnione od decyzji władz francuskich" - dodał.

Udział w odbudowie zapowiedział też przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani, który  zwrócił się do europosłów o przekazanie wynagrodzenia na odbudowę Notre Dame. "Już dzisiaj umieścimy odpowiednią urnę, przy wyjściu z sali plenarnej będzie można odłożyć nasze dzisiejsze wynagrodzenie na ten cel, żeby wyrazić swoją solidarność i rozpocząć odbudowę tego, co będzie trzeba odbudować w katedrze" - podkreślił. 

W sprawie odbudowy zaapelował szef Rady Europejskiej Donald Tusk. "Francja oczywiście może to zrobić sama, ale chodzi o coś więcej niż pomoc finansową" - mówił. "Pożar katedry Notre Dame pokazuje nam, że jesteśmy połączeni czymś mocniejszym, czymś bardziej solidnym niż tylko traktaty. Chyba lepiej rozumiemy teraz, jak wiele mamy wspólnego i że można to utracić, i chcemy chyba chronić to wspólnie" - ocenił. 

Śledztwo ruszyło

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie "nieumyślnego spowodowania szkód ogniowych". We wtorek policja zaczęła przesłuchiwać robotników zatrudnionych przy pracach renowacyjnych przy iglicy na skrzyżowaniu nawy głównej i poprzecznej.

Śledczy nie będą mogli wejść do zniszczonej przez ogień nawy głównej katedry, dopóki specjaliści nie stwierdzą, że kamienne ściany zniosły towarzyszące pożarowi wysokie temperatury i cała struktura jest nadal stabilna.

Minister kultury Francji Franck Riester powiedział, że strażacy, którzy podczas gaszenia pożaru weszli do płonącej świątyni, zdołali wynieść wiele z przechowywanych tam skarbów. Dodał, że część obrazów pozostała w środku i mogła ucierpieć przez kontakt z dymem i wodą.

Pożar, który zniszczył katedrę Notre Dame w Paryżu, prawdopodobnie został wzniecony przypadkowo - poinformowała prokuratura. 

"Obecnie przychylamy się do teorii o przypadkowym zaprószeniu ognia" - oświadczył szef paryskiej prokuratury Remy Heitz. Jak dodał, 50 osób uczestniczy w dochodzeniu, które w jego ocenie będzie długie i skomplikowane.

Koncert z apelem o datki

Kanał 2 francuskiej telewizji publicznej w sobotę wieczorem wyemituje na żywo uroczysty koncert z apelem o składanie datków na odbudowę zniszczonej w pożarze paryskiej katedry Notre Dame - ogłosiła we wtorek telewizja France 2.

Jak poinformowano, w wydarzeniu tym, zatytułowanym "Paryska Notre Dame, wielki koncert", udział weźmie popularny prezenter programów historycznych Stephane Berne, inni prezenterzy i dziennikarze francuskiej telewizji oraz "liczni artyści".

Artyści wykonają zarówno piosenki, jak i utwory muzyki klasycznej, apelując o datki na odbudowę słynnej katedry. Według France 2 operację koordynuje Centrum Zabytków Narodowych (Centre des monuments nationaux). Szczegółowy program wydarzenia ma zostać podany później.

Koncert będzie transmitowany również przez telewizję TV5 Monde, francuskojęzyczny kanał przeznaczony dla zagranicznej publiczności.

Dzieła sztuki zostaną przeniesione do Luwru

Dzieła sztuki i cenne przedmioty ocalone z poniedziałkowego pożaru w paryskiej katedrze Notre Dame zostaną przeniesione do pobliskiego muzeum w Luwrze - zapowiedział we wtorek minister kultury Francji Franck Riester. Szef resortu dodał, że obrazów z katedry raczej nie uszkodził ogień, a dym. Obrazy "prawdopodobnie będą mogły być wynoszone od piątku i bezpiecznie przenoszone do archiwów Luwru, gdzie zostaną osuszone i odrestaurowane" - powiedział dziennikarzom Riester.

Podkreślił, że słynne rozety francuskiej katedry "prawdopodobnie nie doznały ogromnych zniszczeń".

Minister ponadto wyjaśnił, że eksperci, architekci i strażacy obserwują budynek, zapewniają jego bezpieczeństwo i planują najlepsze kroki w celu zachowania tego, co w katedrze jest najbardziej zagrożone.

Wśród uratowanych z pożaru cennych przedmiotów są relikwie, w tym "korona cierniowa" Chrystusa czy XIII-wieczne "tuniki świętego Ludwika" IX, króla Francji.

Notre Dame to szuflada pamięci francuskiego gotyku

Jak powiedział PAP dr Olaf Kwapis, katedra Notre Dame to "gotyk katedralny, czyli najważniejsze wybrzmienie sztuki francuskiego średniowiecza". "Jest jedną z pierwszych katedr stworzonych w stylu królewskim. Można powiedzieć, że jest to fundacja arystokratyczna, w której działano przede wszystkim konstrukcją. Nie należy wprawdzie do najwyższych katedr francuskich, ale do najważniejszych, jeżeli chodzi o fundację. Można powiedzieć, że jest to szuflada pamięci francuskiego gotyku, w której najważniejsza jest rzeźba. Te portale, które się na szczęście uratowały, były zresztą wielokrotnie remontowane. Ostatni raz w XIX wieku" wyjaśnił.

Historyk sztuki zwrócił uwagę, że katedra Notre Dame słynie z pięknych wnętrz, oświetlanych przez witraże stanowiące "clou francuskiego gotyku". "Najcenniejszy z witraży to rozeta północna Starego Testamentu przedstawiająca Maryję w otoczeniu 24 starców apokaliptycznych. Mamy nadzieję, że to się uratowało. Oprócz tego bezcenne jest prezbiterium" powiedział.

Dodał, że w świątyni znajduje się także Pieta, stworzona latach 1708-1726. "Niektórzy wspominają też o kaplicy relikwii. One nie są tak cenne z powodów artystycznych, jak z powodów emocjonalnych dla chrześcijan. Francja ma się szczycić posiadaniem korony cierniowej Chrystusa, kupionej przez Ludwika IX, eksponowanej najpierw w kaplicy pałacowej Sainte Chapelle, a później przeniesionej do kaplicy relikwii Notre Dame. Stąd właśnie Pieta w prezbiterium i anioły, które trzymają narzędzia męki pańskiej, ponieważ paryska Notre Dame posiada największą, po watykańskiej, kolekcję relikwii związanych z męką pańską" powiedział Kwapis.

Jak przypomniał, budowa świątyni rozpoczęła się w 1163 r. i trwała 180 lat. "Jeszcze w XIV w. katedra była w całkiem dobrej kondycji, ale później trzeba było ją parokrotnie naprawiać. Najbardziej ucierpiała podczas rewolucji francuskiej, kiedy wybito część witraży i zrzucono królów judzkich znajdujących się w galerii królewskiej na portalu wejściowym. Te rzeźby zostały później wrzucone do Sekwany. Odnaleziono je w latach 60. XIX w. Ponadto w 1792 r. zniszczono szpicę, czyli wieżę na sygnaturkę (najmniejszy z dzwonów - przyp. PAP), która spłonęła w ostatnim pożarze. Natomiast w latach 1844-1864 Eugene Viollet-le-Duc, jeden z najważniejszych architektów Paryża, który przywrócił chwałę średniowiecza francuskiego, odbudował katedrę" powiedział historyk sztuki.

Dodał, że wydarzeniem, które uratowało Notre Dame po rewolucji francuskiej była koronacja Napoleona I. "Przypomnę, że największy kościół klasztorny średniowiecza francuskiego, opactwo św. Piotra i Pawła w Cluny, uważany za przykład tyranii Kościoła, został prawie całkowicie rozebrany. Gdyby nie koronacja Napoleona I, katedra Notre Dame mogłaby także zniknąć z mapy artystycznej Paryża. Koronacja wiązała się z próbą przystosowania wnętrza do tego aktu, bo katedra ta z zasady nie służyła do koronacji. Odbyły się w niej tylko dwie - wspomnianego już Napoleona I i Karola X" wspomniał.

Kwapis przypomniał, że co roku rząd francuski przeznaczał 2 mln euro na konserwację paryskiej Notre Dame. "Planowane prace remontowo-konserwatorskie miały potrwać 20 lat i kosztować francuski rząd od kilkudziesięciu do 200 mln euro. Odbudowa katedry może trwać lata. Sądzę, że Francja i cały świat będą zbierać pieniądze na ten cel, bo to nie tylko kwestia dachu, ale i całego obiektu, który trudno było gasić. Najważniejsza jest tu kwestia podejścia do tego, jaka jest kondycja ścian, witraży, rzeźby. Pamiętajmy, że jest to kamień, który ucierpiał od gorąca i schładzania. Trzeba poczekać na szczegółową analizę wydarzeń i systemu konstrukcyjnego. Wtedy będzie można dokładniej oszacować, jak długo potrwa odbudowa i ile będzie kosztować" podsumował. (PAP)

akl/ kar/

autorka: Daria Porycka

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (26)

dodaj komentarz
yougurt
Słyszę , że Polska wesprze odbudowę finansowo, OK. Tylko co tym razem podrożeje albo ilu ludzi będziemy musieli wywalić ze spółek skarbu państwa np Banków przejętych ostatnio? Mam nadzieje , ze za tą kasą pojadą polskie firmy budowlane !!! Francuzi pomogli nam z transportem to i my im pomóżmy ! A tak na marginesie Słyszę , że Polska wesprze odbudowę finansowo, OK. Tylko co tym razem podrożeje albo ilu ludzi będziemy musieli wywalić ze spółek skarbu państwa np Banków przejętych ostatnio? Mam nadzieje , ze za tą kasą pojadą polskie firmy budowlane !!! Francuzi pomogli nam z transportem to i my im pomóżmy ! A tak na marginesie : jaki jest jedyny zabytek, który pozostał we Francji ?
open_mind
Wystarczy z mojej strony , dziękuję i czytaj poniżej ↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓
wektorwg
No a teraz biegnij do kasy
open_mind
Bardzo ciekawa lektura! ...

Oto, co zostało mi powiedziane przez źródła we Francji:

01 Kanadyjscy oficerowie wywiadu, którzy natychmiast udali się na miejsce, by spojrzeć z pierwszej ręki, nie mogli się zbliżyć.

02 Brak prądu w obszarze, w którym rzekomo wybuchł pożar.

03 Dwa morderstwa
Bardzo ciekawa lektura! ...

Oto, co zostało mi powiedziane przez źródła we Francji:

01 Kanadyjscy oficerowie wywiadu, którzy natychmiast udali się na miejsce, by spojrzeć z pierwszej ręki, nie mogli się zbliżyć.

02 Brak prądu w obszarze, w którym rzekomo wybuchł pożar.

03 Dwa morderstwa w pobliżu, oba najwyraźniej morderstwa (po dwie kule)

04 Żaden helikopter nie został użyty do walki z ogniem

05 Zepsuty nawet ten do zraszania wodą, kpina z walki z ogniem. Ale na żółte kamizelki działają.

06 Oficjalna narracja uznająca to za przypadek była natychmiastowa i wyraźnie gotowa na „półce” propagandy i gotowa do pracy.
wektorwg
Wania przecież wystarczą wiaderka z wodą święconą i samo zgaśnie!
open_mind
Uważam, że było to podpalenie, ponieważ władze natychmiast wykluczyły to. Nie prowadzono dochodzenia, ogień trwał, a oni już wykluczyli podpalenie.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
wektorwg
Bardzo dobrze Wania. Będzie premia w Rublach
open_mind
Znaleźli już paszport na gruzach?
open_mind
Spójrz też na szkody / wandalizm innych kościołów katolickich we Francji w ciągu ostatnich 30 do 60 dni.

Francuzi mieli szybko zaprzeczyć terroryzmowi

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki