REKLAMA

Od wiosny do bazyliki św. Marka w Wenecji tylko z rezerwacją

2020-01-25 07:15
publikacja
2020-01-25 07:15

Odpłatna rezerwacja zwiedzania bazyliki świętego Marka w Wenecji w wybranym terminie i numerowane bilety wstępu gratis - to zmiany zapowiedziane od wiosny. Pieniądze z rezerwacji zostaną przeznaczone na konserwację świątyni, która ucierpiała w wyniku powodzi.

/ fot. Nino Barbieri / Wikimedia Commons

Celem zmian, zaprezentowanych w lokalnej prasie, jest ograniczenie kolejek przy wejściu oraz tłoku w miejscu odwiedzanym co roku przez 5,5 miliona osób, czyli ok. 15 tysięcy dziennie.

Nowy przygotowywany system przewiduje dwa sposoby rozwiązania problemu oblężenia budowli oraz usprawnienia zwiedzania. Można będzie odpłatnie zarezerwować w internecie zwiedzanie w wybranym terminie i godzinie przez grupy oraz turystów indywidualnych albo tego dnia pobrać z maszyny ustawionej na placu bezpłatny numerowany bilet wstępu - do czasu ich wyczerpania - a potem czekać na swoją kolej. W tym drugim przypadku godzina wejścia nie jest zagwarantowana - wyjaśniono.

Administrator dóbr bazyliki Pierpaolo Campostrini wyjaśnił w prasie, że dzięki rezerwacji za opłatą turyści zobaczą także dzieła sztuki, które obecnie można obejrzeć tylko kupując specjalny bilet.

Przywołując niedawną rekordowo wysoką wodę w Wenecji podkreślił: "Powódź z 12 listopada zmusiła nas do przemyślenia kwestii uregulowania wstępu do bazyliki, a z drugiej strony do zapewnienia funduszy na naprawę wyrządzonych wtedy szkód". Na pilne prace konserwacyjne w miejscach, w których stała woda, potrzeba ok. 3 mln euro.

Jednocześnie zapewniono, że niezależnie od zmian zasad wstępu dla turystów zawsze otwarte będą drzwi dla wiernych, którzy chcą tam wejść na modlitwę.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ cyk/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Podróże

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki