REKLAMA

Od stycznia wzrośnie opłata za OZE na rachunku za prąd

2016-12-30 06:33
publikacja
2016-12-30 06:33

Od 1 stycznia 2017 r. na naszych rachunkach za prąd wzrośnie stawka opłaty OZE do - 3,70 zł/MWh. Teraz jest to 2,51 zł za jedną megawatogodzinę (MWh) zużytej energii.

Od stycznia wzrośnie opłata za OZE na rachunku za prąd / YAY Foto

Nowa stawka ma obowiązywać do 31 grudnia 2017 r.

Opłata OZE pojawiła się na naszych rachunkach za energię w lipcu br., gdy weszła w życie nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii, konkretnie jej rozdział czwarty. Nowela ta była kolejną zmianą ustawy o wsparciu OZE (poprzednia pochodzi z lutego 2015 roku). Ma ona pozwolić uzyskać do 2020 r. 15-proc. udział energii odnawialnej w całkowitym zużyciu energii, co wpisuje się w politykę energetyczną Unii Europejskiej.

Po zmianie rządu, nowy Sejm przegłosował tzw. małą nowelizację ustawy o OZE w ostatnich dniach 2015 roku. Na jej mocy wejście w życie czwartego rozdziału ustawy o OZE, dotyczącego m.in. aukcyjnego systemu wsparcia OZE, który ma zastąpić stosowane dotychczas "zielone certyfikaty" oraz wsparcie dla prosumentów, czyli jednoczesnych producentów i konsumentów energii z małych źródeł odnawialnych, został odłożony o pół roku, do lipca.

System aukcyjny polega na tym, że rząd zamawia ilość energii odnawialnej; jej wytwórcy przystępują do aukcji, którą wygrywa ten, kto zaoferuje najkorzystniejsze warunki.

Projekt nowelizacji, choć przygotowany w resorcie energii, trafił do Sejmu jako inicjatywa poselska, grupy posłów PiS.

Przyjęte w lipcowej nowelizacji przepisy największe wsparcie w systemie aukcji energii z OZE przewidują przede wszystkim dla tych technologii, które wytwarzają energię w sposób stabilny i przewidywalny. Mniejsze przeznaczone będzie na produkcję energii z wiatru i słońca.

drag/ son/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (7)

dodaj komentarz
~emigrantnawieki
no to macie ODBRA ZMIANE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~Franek
No to ile zostało jeszcze u tych co dostali 500+ ile? 200 zł, no może 250 zł a za 3-4 miesiące już nie będzie nic. A co z tymi co nie dostali, co z emerytami oni mają DOBRĄ ZMIANĘ -(MINUS).
~MacGawer odpowiada ~Franek
Emeryt zuzywa <1000kWh czyli niecałą MWh pradu więc za OZE zapłaci <3.7 zł rocznie. Jeżeli uważasz, że to dużo pretensje kieruj nie do PiS ale UE ktora narzuciła 20% limit OZE w miksie. Co prawda Polska wynegocjowała 15% ale nawet do tego pułapu nie dociagniemy i po 2020r trzeba będzie kupowac u Niemca lub płacić Emeryt zuzywa <1000kWh czyli niecałą MWh pradu więc za OZE zapłaci <3.7 zł rocznie. Jeżeli uważasz, że to dużo pretensje kieruj nie do PiS ale UE ktora narzuciła 20% limit OZE w miksie. Co prawda Polska wynegocjowała 15% ale nawet do tego pułapu nie dociagniemy i po 2020r trzeba będzie kupowac u Niemca lub płacić kary. A taka mała Łotwa nie dość, że zgodziła się na 30% OZE to JUŻ osiągnęła ten limit i mają prąd tańszy niż w Polsce. Niestety to zbyt mały kraj by Polska mogła od nich kupować brakujące OZE, byłoby tanio. Zostają Niemcy i po 2020r będzie drooooogo!
~ekonom
Co to dla Polaka przecież ma takie duze dochody emerytura 300e a placa 450 e
~OGIEŃ
spoko to wzrost o niespełna 50% . Hmmm a po prywatyzacji miało być tak dobrze
~RICO
Dobrze,że zrezygnowałem z energii elektrycznej,nie będzie mnie stać na nią !
~MacGawer
Chlopie, ile Ty zarabiasz, że nie stać Cię na wzrost ceny o 1.2 zł za 1000 kWh? Albo ile pradu zużywasz? Przecietna rodzina zuzywa w okolicy 2000 kWh czyli z powodu OZE rachunki wzrosną o ok. 2.5 zl rocznie.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki