Od stycznia do okulisty i dermatologa tylko ze skierowaniem

1 stycznia wchodzą w życie nowe przepisy świadczenia usług zdrowotnych - pakiet kolejkowy i onkologiczny. Celem zmian jest ułatwienie dostępu do leczenia oraz uprzywilejowanie pacjentów chorych na nowotwory. Zmiany budzą kontrowersje, nie wszystkie są oceniane pozytywnie. Lekarze chwalą m.in. wydłużenie terminu ważności recept z 3 do 12 miesięcy, ale krytykują konieczność posiadania skierowania do niektórych specjalistów.

Od stycznia do okulisty i dermatologa tylko ze skierowaniem


- Od przyszłego roku pacjenci chcący skorzystać z usług dermatologa lub okulisty będą musieli mieć skierowanie - alarmuje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej. - Już w grudniu pacjenci zgłaszają się do lekarzy rodzinnych po takie skierowania, co znacznie zwiększa liczbę osób w kolejkach do specjalistów.

Założeniem Ministerstwa Zdrowia jest odciążenie dermatologów i okulistów od wizyt pacjentów z niewielkimi dolegliwościami i tym samym zmniejszenie do nich kolejek.

- W mojej opinii inicjator rozporządzenia wyraźnie próbuje namówić potrzebujących leczenia, aby skorzystali z usług prywatnych - zaznacza prezes NRL.

Według Hamankiewicza zmianom podlega również specyficzna grupa chorób, której nie zauważono w pakiecie onkologicznym, a to z kolei budzi obawy, że w przypadku podejrzenia chorób nowotworowych niektóre osoby będą mieć wydłużoną ścieżkę onkologiczną.

- Na obowiązek posiadania skierowania nakłada się kolejny problem - zmniejszanie kontraktów na rehabilitację medyczną - podkreśla Hamankiewicz. - Chodzi nie tylko o to, by pacjenta wyleczyć z najostrzejszego stanu choroby, lecz także o to, by przywrócić mu sprawność i możliwość samodzielnego funkcjonowania. Osoba niepełnosprawna nie tylko sama nic nie może wnieść do życia społecznego, ale też musi angażować najbliższych. Dla społeczeństwa to bardzo duże obciążenie - tłumaczy.

Jak podkreśla, fizjoterapia przywraca ludzi do samodzielnego życia w gronie rodzinnym i społeczeństwie, pozwala na realizację zawodową i powoduje zmniejszenie liczby zażywanych leków. W niektórych schorzeniach fizjoterapia w zasadzie pozwala na całkowite odstawienie leków, w szczególności tych dotyczących narządów ruchu, kręgosłupa czy neurologicznych.

- Dla nas wszystkich są to zmiany, które przyniosą negatywne skutki w przyszłości. Z ubolewaniem stwierdzamy, że nie są to decyzje korzystne dla pacjentów - podsumowuje prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.


Prognozy Bankier.pl na 2015 rok [ANKIETA]

12 sierpnia prezydent Bronisław Komorowski podpisał trzy nowelizacje aktów prawnych, będących szerszym planem naprawy służby zdrowia. Są to: Ustawa o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, Ustawa o zmianie ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej oraz Ustawa o zmianie ustawy o konsultantach w ochronie zdrowia. Prawodawca zakłada szybszy dostęp do lekarzy specjalistów dzięki m.in. możliwość zapisania tylko na jedną listę oczekujących (usunięcia zjawiska sztucznych kolejek), możliwość odebrania recepty przez osobę upoważnioną, udostępnianie danych na stronach internetowych NFZ o najkrótszych terminach zapisów do konkretnych lekarzy, a przede wszystkim zniesienie limitów w leczeniu onkologicznym.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
17 2 ~shalom

Zawsze będę głosował na PO

! Odpowiedz
8 0 ~bob

Lubię ból, dlatego też będę na nich głosował.

! Odpowiedz
0 17 ~boro

czy ktoś pamięta kiedy ostatnio polski rząd wydał prawo służące każdemu z Polaków a nie grupom interesów.?

! Odpowiedz
0 2 ~plazowicz

Za Kaczyńskiego?

! Odpowiedz
1 18 ~PATRYJOTA

PO to partia tylko obiecujacych gruszki na wierzbie i partia bajkopisarzy(nie nalezw do PIS) partia ludzi co nie dotrzymuja obietnic przed wyborami oraz partia co nie rozwiazuje powaznych problemow polskich lecz je poglebia przez spychanie w czas reform np ZUS,KRUS,zadluzanie kraju ,emigracja mlodych i dobrze wyksztalconych ludzi, zajechanie firm przez podwyzszenie podatkow oraz korupcja wyskich urzednikow i przedstawicieli PO

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 3 ~estek

należy się przygotować na zwiększenie ilości chorych na wszelakie paskudztwa weneryczne, bo ludzie z "tym" nie pójdą do swojego lekarza rodzinnego tylko będą leczyć się wodą utlenioną i maścią na odciski ;/ A na końcu jak teraz - daleko od domu (z tym, że teraz prywatnie za pieniądze - i o to chodzi w tej zmianie przepisów)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 6 ~maja

To tylko dalsze brnięcie w socjalizm. TakI PRL bis.

! Odpowiedz
0 15 ~J50

Jedynym pewnym skutkiem tej reformy będzie wydłużenie kolejek do lekarza 1szego kontaktu.

! Odpowiedz
0 1 ~ko

nie będzie kolejek, znaczna część pójdzie do prywatnych gabinetów: cel uświęca środki - i do specjalistach w państwowych przychodnia i do lekarzy pierwszego kontaktu - kolejki się skrócą (absurd)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne