REKLAMA
WAŻNE

Od stycznia do okulisty i dermatologa tylko ze skierowaniem

2014-12-29 06:30
publikacja
2014-12-29 06:30
Thinkstock

1 stycznia wchodzą w życie nowe przepisy świadczenia usług zdrowotnych - pakiet kolejkowy i onkologiczny. Celem zmian jest ułatwienie dostępu do leczenia oraz uprzywilejowanie pacjentów chorych na nowotwory. Zmiany budzą kontrowersje, nie wszystkie są oceniane pozytywnie. Lekarze chwalą m.in. wydłużenie terminu ważności recept z 3 do 12 miesięcy, ale krytykują konieczność posiadania skierowania do niektórych specjalistów.

- Od przyszłego roku pacjenci chcący skorzystać z usług dermatologa lub okulisty będą musieli mieć skierowanie - alarmuje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej. - Już w grudniu pacjenci zgłaszają się do lekarzy rodzinnych po takie skierowania, co znacznie zwiększa liczbę osób w kolejkach do specjalistów.

Założeniem Ministerstwa Zdrowia jest odciążenie dermatologów i okulistów od wizyt pacjentów z niewielkimi dolegliwościami i tym samym zmniejszenie do nich kolejek.

- W mojej opinii inicjator rozporządzenia wyraźnie próbuje namówić potrzebujących leczenia, aby skorzystali z usług prywatnych - zaznacza prezes NRL.

Według Hamankiewicza zmianom podlega również specyficzna grupa chorób, której nie zauważono w pakiecie onkologicznym, a to z kolei budzi obawy, że w przypadku podejrzenia chorób nowotworowych niektóre osoby będą mieć wydłużoną ścieżkę onkologiczną.

- Na obowiązek posiadania skierowania nakłada się kolejny problem - zmniejszanie kontraktów na rehabilitację medyczną - podkreśla Hamankiewicz. - Chodzi nie tylko o to, by pacjenta wyleczyć z najostrzejszego stanu choroby, lecz także o to, by przywrócić mu sprawność i możliwość samodzielnego funkcjonowania. Osoba niepełnosprawna nie tylko sama nic nie może wnieść do życia społecznego, ale też musi angażować najbliższych. Dla społeczeństwa to bardzo duże obciążenie - tłumaczy.

Jak podkreśla, fizjoterapia przywraca ludzi do samodzielnego życia w gronie rodzinnym i społeczeństwie, pozwala na realizację zawodową i powoduje zmniejszenie liczby zażywanych leków. W niektórych schorzeniach fizjoterapia w zasadzie pozwala na całkowite odstawienie leków, w szczególności tych dotyczących narządów ruchu, kręgosłupa czy neurologicznych.

- Dla nas wszystkich są to zmiany, które przyniosą negatywne skutki w przyszłości. Z ubolewaniem stwierdzamy, że nie są to decyzje korzystne dla pacjentów - podsumowuje prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.


Prognozy Bankier.pl na 2015 rok [ANKIETA]

12 sierpnia prezydent Bronisław Komorowski podpisał trzy nowelizacje aktów prawnych, będących szerszym planem naprawy służby zdrowia. Są to: Ustawa o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, Ustawa o zmianie ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej oraz Ustawa o zmianie ustawy o konsultantach w ochronie zdrowia. Prawodawca zakłada szybszy dostęp do lekarzy specjalistów dzięki m.in. możliwość zapisania tylko na jedną listę oczekujących (usunięcia zjawiska sztucznych kolejek), możliwość odebrania recepty przez osobę upoważnioną, udostępnianie danych na stronach internetowych NFZ o najkrótszych terminach zapisów do konkretnych lekarzy, a przede wszystkim zniesienie limitów w leczeniu onkologicznym.

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (19)

dodaj komentarz
~Jan
Od stycznia armia hipochondryków stanie w kolejkach po badania onkologiczne. Nie żeby rzeczywiście coś im dolegało, ale tak na wszelki wypadek. Z reklamowanych 9 tygodni zrobi się 9 miesięcy. ABSTRAHUJĄC PRZY RAKU 9 TYGODNI TO TEŻ JEST WYROK.
~plazowicz
Powstaje pytanie - na co idzie składka skoro nie mogę, albo mam mocno utrudniony dostęp do specjalistów? Paracetamol albo aspirynę zawsze mogę sobie wziąć na własną rękę. Do tego nie potrzeba mi żadnych atrap lekarza.
~hm
Jak śmiesz pytać na co idzie Twoja składka!!! ;-)
~huehuehue
Z kilku stów twojej składki, twoja przychodnia na twoje leczenie dostaje 7.50zł miesięcznie. A reszta kasy? O resztę pytaj NFZ, bo lekarze nie mają tu nic do powiedzenia.
~Nowa odpowiada ~huehuehue
To prawda ! I z tych pieniędzy lekarze mogą sobie zrobić a kuku !
~lucyfer666
To pięknie to okulisty ze skierowaniem - jak będę miał ciało obce w oku to zejdzie mi cały dzień bo lekarz rodzinny ma takie kolejki przed gabinetem. Jak dostanę skierowanie a oko jeszcze będzie na miejscu to dostanę się do okulisty, dobrze że większość okulistów na NFZ nagłe przypadki bierze bez kolejki. A poza To pięknie to okulisty ze skierowaniem - jak będę miał ciało obce w oku to zejdzie mi cały dzień bo lekarz rodzinny ma takie kolejki przed gabinetem. Jak dostanę skierowanie a oko jeszcze będzie na miejscu to dostanę się do okulisty, dobrze że większość okulistów na NFZ nagłe przypadki bierze bez kolejki. A poza tym o co chodzi skierowanie do okulisty i dermatologa = lepiej pójść prywatnie i zapłacić niż czekać w kolejce do lekarza rodzinnego - oto cała prawda.
~J50
A cóż to jest "konsultant w ochronie zdrowia"? Za mało mamy w Polsce urzędników różnej maści?
~Dorota
W dobie powszechnej komputeryzacji dlaczego nie ma jeszcze centralnej rejestracji do specjalistów, gdzie pacjent mógłby się dowiedzieć jakie są kolejki w różnych miejscach, wskazać miejsca które mu pasują i być automatycznie skierowany tam gdzie kolejka przesunie się najszybciej. Widocznie to zbyt skomplikowane dla W dobie powszechnej komputeryzacji dlaczego nie ma jeszcze centralnej rejestracji do specjalistów, gdzie pacjent mógłby się dowiedzieć jakie są kolejki w różnych miejscach, wskazać miejsca które mu pasują i być automatycznie skierowany tam gdzie kolejka przesunie się najszybciej. Widocznie to zbyt skomplikowane dla naszych urzędasów, albo im to wisi bo mają rządową przychodnię.
~J50
Jedynym pewnym skutkiem tej reformy będzie wydłużenie kolejek do lekarza 1szego kontaktu.

Powiązane: Zdrowie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki