Od stycznia 2014 nowe pożyczki na przedsięwzięcia dotyczące odnawialnych źródeł energii

Od stycznia 2014 roku przedsiębiorcy będą mieli możliwość pozyskania niezwykle atrakcyjnej pożyczki przeznaczonej na finansowanie przedsięwzięć dotyczących odnawialnych źródeł energii. Do rozdysponowania w ciągu czterech lat przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest łącznie 420 000 mln PLN.

Dzięki pożyczce inwestorzy korzystający ze środków udostępnionych przez NFOŚiGW będą mogli sfinansować do 75% kosztów kwalifikowanych inwestycji. Minimalna kwota pożyczki to 2 mln zł, a maksymalna została ustalona nawet na poziomie 40 mln zł. Oprocentowanie pożyczki w skali roku zostanie ustalone w oparciu o WIBOR 3M -100 pkt bazowych, jednak nie mniej niż 2%. Pożyczka będzie udzielana na okres nie dłuższy niż 15 lat liczony od daty pierwszej planowanej wypłaty transzy pożyczki, a okres karencji będzie liczony od daty wypłaty ostatniej transzy pożyczki, lecz nie dłuższej niż 18 miesięcy od daty zakończenia realizacji przedsięwzięcia.

Program "Bocian" będzie finansował takie inwestycje jak: instalacje fotowoltaiczne, elektrownie wiatrowe, systemy geotermalne, elektrownie wodne, ciepłownie biomasowe, biogazownie oraz wysokosprawną kogenerację biomasową. Charakterystyczne jest to, że mają być to projekty o tzw. rozproszonym charakterze - tj. odznaczające się stosunkowo niewielką mocą w porównaniu do dużych przedsięwzięć realizowanych na tym rynku.

węgiel » Nie ma alternatywy dla węgla

Jest to na pewno kolejny właściwy krok do realizacji celu zwiększenia produkcji energii z instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii. Choć jak zawsze rodzą się pewne wątpliwości - na przykład czy minimalna kwota pożyczki nie jest zbyt niska. Moim zdaniem jest możliwe zrealizowanie np. instalacji fotowoltaicznej o mocy 200 kW w budżecie niższym niż 2 mln zł. Czy to oznacza, że przedsiębiorca będzie musiał koniecznie realizować projekt o wyższym budżecie? Oczywiście jest to sprawa indywidualna i zależy od wyboru technologii, ale jak zawsze program wydaje mi się trochę przeregulowany. Aby zachęcić do produkcji z OZE przedsiębiorców, którzy będą wykorzystywać energię na własny użytek warto byłoby obniżyć próg inwestycji. Tym bardziej, że jest to pożyczka, a nie bezzwrotna dotacja- mówi Jan Kordasiewicz z Kancelarii Doradztwa Gospodarczego Cieślak & Kordasiewicz.

Nabór wniosków będzie prowadzony w trybie ciągłym. Chętnie powinni więc się spieszyć, ponieważ istotna będzie kolejność zgłoszeń.

/ KDG Cieślak & Kordasiewicz

Źródło: Informacja prasowa

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 ~bax

a ja się pytam co z warunkami przyłączenia mikro elektrowni (przydomowych o mocy do 10-15 kW?!?!?!?!?
i co z dofinansowaniem takowych!!!!!

!
Polecane
Najnowsze
Popularne