REKLAMA

Od stycznia 2014 nowe pożyczki na przedsięwzięcia dotyczące odnawialnych źródeł energii

2013-11-28 13:54
publikacja
2013-11-28 13:54
Od stycznia 2014 nowe pożyczki na przedsięwzięcia dotyczące odnawialnych źródeł energii
Od stycznia 2014 nowe pożyczki na przedsięwzięcia dotyczące odnawialnych źródeł energii
/ SXC
Od stycznia 2014 roku przedsiębiorcy będą mieli możliwość pozyskania niezwykle atrakcyjnej pożyczki przeznaczonej na finansowanie przedsięwzięć dotyczących odnawialnych źródeł energii. Do rozdysponowania w ciągu czterech lat przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest łącznie 420 000 mln PLN.

Dzięki pożyczce inwestorzy korzystający ze środków udostępnionych przez NFOŚiGW będą mogli sfinansować do 75% kosztów kwalifikowanych inwestycji. Minimalna kwota pożyczki to 2 mln zł, a maksymalna została ustalona nawet na poziomie 40 mln zł. Oprocentowanie pożyczki w skali roku zostanie ustalone w oparciu o WIBOR 3M -100 pkt bazowych, jednak nie mniej niż 2%. Pożyczka będzie udzielana na okres nie dłuższy niż 15 lat liczony od daty pierwszej planowanej wypłaty transzy pożyczki, a okres karencji będzie liczony od daty wypłaty ostatniej transzy pożyczki, lecz nie dłuższej niż 18 miesięcy od daty zakończenia realizacji przedsięwzięcia.

Program "Bocian" będzie finansował takie inwestycje jak: instalacje fotowoltaiczne, elektrownie wiatrowe, systemy geotermalne, elektrownie wodne, ciepłownie biomasowe, biogazownie oraz wysokosprawną kogenerację biomasową. Charakterystyczne jest to, że mają być to projekty o tzw. rozproszonym charakterze - tj. odznaczające się stosunkowo niewielką mocą w porównaniu do dużych przedsięwzięć realizowanych na tym rynku.

węgiel » Nie ma alternatywy dla węgla

Jest to na pewno kolejny właściwy krok do realizacji celu zwiększenia produkcji energii z instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii. Choć jak zawsze rodzą się pewne wątpliwości - na przykład czy minimalna kwota pożyczki nie jest zbyt niska. Moim zdaniem jest możliwe zrealizowanie np. instalacji fotowoltaicznej o mocy 200 kW w budżecie niższym niż 2 mln zł. Czy to oznacza, że przedsiębiorca będzie musiał koniecznie realizować projekt o wyższym budżecie? Oczywiście jest to sprawa indywidualna i zależy od wyboru technologii, ale jak zawsze program wydaje mi się trochę przeregulowany. Aby zachęcić do produkcji z OZE przedsiębiorców, którzy będą wykorzystywać energię na własny użytek warto byłoby obniżyć próg inwestycji. Tym bardziej, że jest to pożyczka, a nie bezzwrotna dotacja- mówi Jan Kordasiewicz z Kancelarii Doradztwa Gospodarczego Cieślak & Kordasiewicz.

Reklama

Nabór wniosków będzie prowadzony w trybie ciągłym. Chętnie powinni więc się spieszyć, ponieważ istotna będzie kolejność zgłoszeń.

/ KDG Cieślak & Kordasiewicz

Źródło:Informacja prasowa
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~bax
a ja się pytam co z warunkami przyłączenia mikro elektrowni (przydomowych o mocy do 10-15 kW?!?!?!?!?
i co z dofinansowaniem takowych!!!!!

Powiązane: Dotacje unijne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki