REKLAMA

Od środy prezydent Poroszenko z oficjalną wizytą w Polsce

2014-12-16 13:45
publikacja
2014-12-16 13:45
Od środy prezydent Poroszenko z oficjalną wizytą w Polsce
Od środy prezydent Poroszenko z oficjalną wizytą w Polsce
fot. MICHAL DYJUK/REPORTER /

W środę na zaproszenie prezydenta Bronisława Komorowskiego z dwudniową wizytą oficjalną do Polski przyjeżdża prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. Odwiedzi Warszawę i Lublin. Spotka się z najwyższymi władzami RP, wygłosi przemówienie w parlamencie, weźmie udział w forum gospodarczym.

W obecności Poroszenki prezydent Komorowski podpisze ustawę o ratyfikacji umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina. "Chcielibyśmy, aby wizyta Poroszenki była potwierdzeniem strategicznego partnerstwa łączącego Polskę i Ukrainę oraz polskiej gotowości do wspierania jej prozachodniej orientacji" - podkreśla kancelaria Bronisława Komorowskiego.

Wizyta Poroszenki rozpocznie się o godz. 9.30 od oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Następnie planowane są rozmowy par prezydenckich Polski i Ukrainy oraz rozmowy plenarne delegacji. Przed południem prezydenci Polski i Ukrainy spotkają się z dziennikarzami. Prezydencki minister Jaromir Sokołowski zaznaczał w rozmowie z PAP, że wizyta Poroszenki będzie doskonałą okazją do potwierdzenia polskiej solidarności z Ukrainą wobec rosyjskiej agresji.

Prezydent Komorowski - jak mówił minister Sokołowski - będzie chciał wykorzystać wizytę prezydenta Poroszenki do powtórzenia polskiej oferty wspierania Ukrainy na drodze reform - w sposób szczególny polski prezydent jest zainteresowany pomocą w realizacji reformy samorządowej na Ukrainie.

Przed godz. 13 prezydent Poroszenko spotka się z marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem.

Następnie o godz. 13.30 - jak informuje Kancelaria Sejmu - od rozmowy z marszałkiem Radosławem Sikorskim rozpocznie się wizyta prezydenta Ukrainy w Sejmie. Politycy mają rozmawiać m.in. o proeuropejskich dążeniach Ukrainy, sytuacji bezpieczeństwa na wschodzie tego kraju oraz o możliwościach jak najlepszego wykorzystania potencjału strategicznych relacji polsko-ukraińskich.

Wśród planowanych tematów rozmów Radosława Sikorskiego i Petra Poroszenki mają także znaleźć się takie kwestie jak przemiany zachodzące na Ukrainie, wsparcie dla niezbędnych reform u naszego wschodniego sąsiada i znaczenie doświadczeń polskiej transformacji.

Przed godz. 14 zaplanowane jest złożenie kwiatów przy tablicach upamiętniających parlamentarzystów - ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem oraz posłów II RP, którzy zginęli w II wojnie światowej.

O godz. 14 ukraiński prezydent wygłosi przemówienie w polskim parlamencie na uroczystym zgromadzeniu posłów i senatorów. Jak podaje Kancelaria Sejmu, oprócz polskich parlamentarzystów wystąpieniu Petra Poroszenki przysłuchiwać się będą również m.in. prezydent RP, członkowie rządu oraz przedstawiciele korpusu dyplomatycznego w Polsce.

Następnie prezydent Ukrainy spotka się z premier Ewą Kopacz. Po godz. 16 Komorowski i Poroszenko wezmą udział w polsko-ukraińskim forum gospodarczym. Wieczorem prezydent Polski wyda oficjalny obiad na cześć Poroszenki.

W czwartek, w drugim dniu wizyty w Polsce Poroszenko będzie przebywał w Lublinie, gdzie m.in. odwiedzi tworzoną w tym mieście międzynarodową jednostkę wojskową, litewsko-ukraińsko-polską brygadę LITPOLUKRBRIG.

Umowę o utworzeniu wspólnej brygady podpisali we wrześniu tego roku w Warszawie ministrowie obrony Polski, Litwy i Ukrainy. Jednostka będzie wykorzystywana do udziału w operacjach pod auspicjami ONZ, NATO i UE, a także w ramach doraźnych koalicji tworzonych zgodnie z Kartą Narodów Zjednoczonych i umowami, zawartymi między państwami wystawiającymi siły. Głównymi zadaniami brygady będą m.in.: współudział w międzynarodowym wysiłku utrzymania pokoju, zacieśnienie regionalnej współpracy wojskowej i stworzenie podstaw do powołania na bazie brygady Grupy Bojowej UE.

Inicjatywa powołania wielonarodowej brygady została wysunięta w 2007 r. W Lublinie funkcjonuje polska część dowództwa jednostki i batalion dowodzenia. Ma do nich dołączyć po kilkunastu oficerów z Litwy i Ukrainy. Pododdziały wydzielane do brygady z poszczególnych państw pozostaną w miejscach stałej dyslokacji i podporządkowane będą dowódcy brygady na czas ćwiczeń i misji.

W Lublinie prezydent Poroszenko spotka się z ukraińskimi studentami, których kilkuset uczy się na tutejszych wyższych uczelniach. W spotkaniu mają uczestniczyć także przedstawiciele organizacji pozarządowych współpracujących z organizacjami ukraińskimi. Ponadto prezydent Ukrainy weźmie udział w śniadaniu wydanym przez wojewodę lubelskiego.

Poroszenko został wybrany na prezydenta Ukrainy 25 maja. Komorowski pogratulował wówczas zwycięzcy wyborów i zaprosił go na obchody 25-lecia wyborów z czerwca 1989 roku.

Udział w Święcie Wolności w Warszawie był pierwszą wizytą zagraniczną Poroszenki, wówczas jeszcze jako prezydenta elekta. W trakcie pobytu w Warszawie Poroszenko spotkał się z Komorowskim, a także z przebywającym wówczas w stolicy Polski prezydentem USA Barackiem Obamą. Komorowski podczas głównych obchodów 25-lecia wolności na Placu Zamkowym w Warszawie podkreślał, że "nie ma wolności bez solidarności, a nasza solidarność jest dziś szczególnie potrzebna narodowi ukraińskiemu".

7 czerwca w Kijowie polski prezydent uczestniczył w uroczystości zaprzysiężenia Poroszenki na prezydenta Ukrainy. Poroszenko zaprosił Komorowskiego do złożenia ponownej wizyty w Kijowie na początku 2015 roku; zaproszenie zostało przyjęte. (PAP)

sdd/ ajg/ kop/ eaw/ woj/

Źródło:PAP
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Powiązane: Konflikt na linii Ukraina-Rosja

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki