REKLAMA

Od soboty nakaz zasłaniania ust i nosa przy pomocy maseczki

2021-02-27 06:11
publikacja
2021-02-27 06:11
fot. Dan74 / Shutterstock

Od soboty obowiązuje m.in. w środkach komunikacji i w miejscach ogólnodostępnych nakaz zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki - wynika z rozporządzenia opublikowanego w piątek w Dzienniku Ustaw. Do tej pory można było stosować w tym celu również przyłbice lub część odzieży.

W piątek wieczorem ukazało się rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Dokument dotyczy również nakazu noszenia maseczek. Z rozporządzenia wynika, że od soboty nakazuje się zakrywanie, przy pomocy maseczki, ust i nosa. Do piątku obowiązywało rozporządzenie, według którego usta i nos należało zasłaniać przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego.

Nakaz używania maseczki od soboty obowiązuje w środkach publicznego transportu zbiorowego, na statkach pasażerskich w żegludze krajowej lub statkach żeglugi śródlądowej przeznaczonymi lub używanymi do przewozu osób.

Maseczki należy nosić również w miejscach ogólnodostępnych, m.in. na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów czy parkingów leśnych, w zakładach pracy, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba, chyba że pracodawca postanowi inaczej.

Wymóg ten dotyczy też osób przebywających w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym.

Maseczki należy nosić też w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach (straganach).

W rozporządzeniu wskazano również przypadki, w których nie stosuje się nakazu zakrywania ust i nosa. Są z niego zwolnione m.in. dzieci do ukończenia 5 roku życia, osoby ze względu całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim, oraz mające trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa. Nakazu nie stosuje się też w przypadku sprawującego kult religijny podczas jego sprawowania. Maseczki nie trzeba mieć założonej na terenie lasu, parku, zieleńca, ogrodu botanicznego, ogrodu zabytkowego, rodzinnego ogródka działkowego albo plaży.(PAP)

Autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (22)

dodaj komentarz
wizytator
"w zakładach pracy, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba, chyba że pracodawca postanowi inaczej." Osiem godzin w maseczce?
A co jak liczba zakażeń dalej będzie wzrastać? Co wtedy członki wymyslą?
dziki_losos
Osiem godzin w maseczce. Jest jakiś powód, dla którego typowe maseczki FFP2 sprzedawane w Polsce są projektowane do użytkowania przez "1 zmianę", czyli 8h. Spokojnie da się tyle przesiedzieć.
niedorzeczny odpowiada dziki_losos
To niezdrowo pracować 8 godzin dziennie bez jedzenia i picia, nie wspominając już o smarkaniu nosa w razie takiej potrzeby.
carlito1
Definicja co to jest "maska" powoduje że właściwie nic się nie zmienia...
stachsgh
A oni bez i do tego szaleją
https://www.youtube.com/watch?v=oVrdIXQ2g30
karbinadel
O ile można zrozumieć nakaz zasłaniania otworów gębowych w tramwaju czy w sklepie, to przymus noszenia maseczki na pustej ulicy tak tak samo durny jak przedtem. I nie ma takiego obowiązku w krajach, na których rzekomo nasi mędrcy się wzorują
dziki_losos
A jak to inaczej widzisz? Idziesz pustą ulicą, nagle ktoś wychodzi zza rogu - także bez maseczki - i rozpoczyna się przedziwny taniec, coś na wzór ptasich godów, gdy obie strony pospiesznie naciągają maseczki na usta i nos, uważając jednocześnie, by nie dotknąć ich od zewnętrznej strony?
niedorzeczny odpowiada dziki_losos
Czy często mijający cię ludzie na ulicy plują ci w twarz? Mi to się nie zdarza. Po prostu się mijamy i tyle. Oznacza to brak kontaktu między osobami w sensie przepisów epidemicznych.
1984
Mam przeczucie graniczące z pewnością, że po wprowadzeniu obowiązku noszenia maseczek nic sie nie zmieni. Ale rządzący (nie tylko nasi, tak jest na całym świecie) nie patrzą na statystyki. Coraz częściej moje przeczucie graniczące z pewnoscią podpowiada mi, że opierają się wyłącznie na filmikach z youtube. Skoro Mam przeczucie graniczące z pewnością, że po wprowadzeniu obowiązku noszenia maseczek nic sie nie zmieni. Ale rządzący (nie tylko nasi, tak jest na całym świecie) nie patrzą na statystyki. Coraz częściej moje przeczucie graniczące z pewnoscią podpowiada mi, że opierają się wyłącznie na filmikach z youtube. Skoro manekin z maseczką nie zaraża innego manekina to musi być dobre. Gdy Czesi na youtube zobaczyli jak skuteczne są dwie maseczki pomyśleli "to je dobre". Wprowadzili nakaz FFP2 lub podwójnych ico? Ano nic, po tygodniu ststystyki nie tylko się nie poprawiły ale zaczęły pogarszać.

Czy ktoś może zrobić filmik pokazujący jak skuteczny jest foliowy worek na głowie? Bo coś mi się wydaje, że epidemii strachu nie pokonamy inaczej niż przez przekroczenie granicy absurdu. Niedawno myślałem, że są nią dwie maseczki ale jak widać w Czechach przeszły bez problemu. Jak worek foliowy szczelnie otulajacy głowę nie pomoże zrozumieć, że taka "walka z koronawirusem" nie ma żadnego sensu (vide Szwecja, tyle samo zmarłych na milion co w Polsce!) czas umierać - ten świat jest nienaprawialny...

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki