Od piątku w Sosnowcu targi i wystawa gołębi pocztowych

8.1.Sosnowiec (PAP) - Ponad 130 wystawców z pięciu krajów weźmie udział w Międzynarodowych Targach Gołębi Pocztowych, rozpoczynających się w piątek na terenie centrum targowo- wystawienniczego Expo Silesia w Sosnowcu. Targom od soboty towarzyszyć będzie 59. Ogólnopolska Wystawa Gołębi Pocztowych.

Przygotowywane po raz drugi w tym miejscu imprezy odbędą się w cieniu sporów w organizującym go Polskim Związku Hodowców Gołębi Pocztowych (PZHGP). Jednym ze skutków konfliktu może być przeniesienie poza Śląsk, gdzie mieszka połowa z ok. 45 tys. członków związku, Olimpiady Gołębi Pocztowych, która w 2011 r. odbędzie się w Polsce.

Jak poinformował prezes zarządzającej Silesia Expo spółki Kolporter Expo Tomasz Raczyński, zbliżające się targi będą bogatsze i rozleglejsze niż ubiegłoroczne, które obejrzało ok. 18 tys. odwiedzających. Podczas targów swoją ofertę zaprezentują m.in. producenci i dystrybutorzy odżywek, leków, karm, środków czystości czy gołębników.

Udział w nich zapowiedzieli wystawcy z pięciu krajów - Belgii, Holandii, Norwegii, Niemiec i Polski. Targom towarzyszyć będą prezentacje mistrzów olimpijskich, konferencje i seminaria weterynaryjne. Podczas imprezy zostaną też rozegrane eliminacje do Olimpiady Gołębi Pocztowych.

Coroczne targi i wystawy dla hodowców gołębi do 2006 r. odbywały się na Śląsku, gdzie hobby to jest najpopularniejsze w kraju. Po katastrofie hali Międzynarodowych Targów Katowickich 28 stycznia 2006 r., która miała miejsce właśnie podczas tej imprezy, w 2007 r. hodowcy na rok przenieśli się do Gdańska, od ub. roku powrócili jednak na południe Polski.

Według Raczyńskiego, dobra współpraca z PZHGP podczas pierwszej imprezy w Silesia Expo zaowocowała zapowiedzią zorganizowania tam w przyszłym roku ogólnoeuropejskiej spartakiady gołębi, a w 2011 r. - rozgrywanej co dwa lata światowej 32. Olimpiady Gołębi Pocztowych.

Początkowo prestiżowa Olimpiada, na którą ściągają m.in. najbogatsi hodowcy gołębi pocztowych z Bliskiego Wschodu, gdzie sport ten bywa przedmiotem hazardu, miała odbyć w Krakowie. Gdy okazało się, że najprawdopodobniej do tego czasu nie będzie tam odpowiedniego obiektu, uznano, że imprezę zorganizują miasta aglomeracji katowickiej.

Wkrótce jednak - wskutek sporu w PZHGP - nadzorujący działalność związku prezydent Chorzowa polecił zbadanie legalności jego działania. Dotychczasowego prezydenta związku Jana Kawalera zastąpił wkrótce, pełniący tę funkcję do czasu wyborów nowych władz PZHGP 21 lutego, Zygmunt Maśnica z Poznania.

Mimo że organizację Olimpiady w Sosnowcu, Chorzowie i Katowicach, które dysponują odpowiednim zapleczem, poparli prezydenci tych miast, niedawno do zarządcy Silesia Expo napłynęła informacja o decyzji zarządu związku, przenoszącej organizację tej imprezy na teren Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Władze Silesia Expo zamierzają podczas zbliżających się targów pytać hodowców o motywy zmiany pierwotnej decyzji. Śląscy gołębiarze wskazują natomiast, że ostatecznie o lokalizacji Olimpiady w 2011 r. - pięć lat po katastrofie chorzowskiej hali, w której zginęło 65 osób - zdecyduje nowy zarząd PZHGP. (PAP)

mtb/ je/ jbr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IX 2017
PKB rdr 3,9% II kw. 2017
Stopa bezrobocia 7,0% VIII 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 501,22 zł VII 2017
Produkcja przemysłowa rdr 8,8% VIII 2017

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl