REKLAMA

Od piątku konsultacje społeczne projektu zmian w OFE

2013-10-09 15:49
publikacja
2013-10-09 15:49

Część obligacyjna OFE zostanie przeniesiona do ZUS, a przyszli emeryci będą mieć wybór, czy chcą oszczędzać w funduszach, czy nie - takie są założenia proponowanych przez rząd zmian w systemie emerytalnym. Projekt ustawy ma trafić do konsultacji w piątek.

Jak poinformował w środę premier Donald Tusk, konsultacje społeczne projektu ustawy wprowadzającej zmiany w systemie emerytalnym potrwają miesiąc. W połowie listopada dokument trafi do dalszych prac w Sejmie. Rząd chce, by zmiany zaczęły obowiązywać od przyszłego roku.

Premier nie ujawnił szczegółowych zapisów ustawy, ale zaznaczył, że nie ma w niej dużych zmian w stosunku do wcześniejszych zapowiedzi.

Rządowe propozycje mówią, by część obligacyjna OFE została przekazana do ZUS. Środki te trafiłyby na subkonta w ZUS, gdzie byłyby waloryzowane i dziedziczone, podobnie jak pozostałe środki na tych subkontach.

Jak zapewnia rząd, akcje, które pozostaną w OFE, stanowią około połowy ich aktywów. Rząd chce także, by fundusze emerytalne nie mogły inwestować w obligacje Skarbu Państwa bądź obligacje gwarantowane przez Skarb Państwa.

Zgodnie z propozycjami rządu obywatele będą mogli dokonywać wyboru, czy chcą, by ich składki emerytalne trafiały do ZUS, czy do OFE. Do funduszy wpływałaby składka w wysokości 2,92 proc., a jeśli obywatel przez trzy miesiące nie dokona wyboru, to z założenia jego cała składka będzie trafiała do ZUS.

Za zapowiedzi przedstawicieli rządu wynika również, że Polacy będą mogli co dwa-trzy lata móc wybierać między kierowaniem swoich oszczędności do ZUS a odprowadzaniem części składki emerytalnej do OFE. Pierwszego "okienka", w którym będzie można przenosić środki między ZUS a OFE, będzie można się spodziewać dwa lata po pierwszej deklaracji.

Rządowe propozycje odnoszą się także do wypłat emerytur z OFE. Chodzi o tzw. suwak, czyli obowiązek stopniowego przekazywania aktywów z OFE do ZUS, na 10 lat przed emeryturą. Za wypłaty emerytury z obu filarów będzie odpowiedzialny ZUS, ZUS będzie także informował klientów o stanach kont. Suwak ma chronić przyszłych emerytów przed zjawiskiem tzw. ryzyka złej daty. Chodzi o sytuację, kiedy świadczenia osób przechodzących na emeryturę byłyby znacznie niższe, jeśli przejście na emeryturę wypadłoby np. w czasie giełdowej bessy. (PAP)

her/ drag/ bk/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki