Od nowego roku zapłacimy więcej za energię - wzrośnie stawka opłaty OZE

Od 1 stycznia 2017 r wzrośnie stawka opłaty OZE do 3,70 zł/MWh - wynika z informacji na stronach Urzędu Regulacji Energetyki. Teraz jest to 2,51 zł za jedną megawatogodzinę (MWh) zużytej energii.

(fot. Jakub Szymczuk/FotoGosc / FORUM)

Nowa stawka ma obowiązywać do 31 grudnia 2017 r.

Opłata OZE pojawiła się na naszych rachunkach za energię w lipcu br. gdy weszła w życie nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii, konkretnie jej rozdział czwarty. Nowela ta była kolejną zmianą ustawy o wsparciu OZE (poprzednia pochodzi z lutego 2015 roku). Ma ona pozwolić uzyskać do 2020 r. 15-proc. udział energii odnawialnej w całkowitym zużyciu energii, co wpisuje się w politykę energetyczną Unii Europejskiej.

Po zmianie rządu, nowy Sejm przegłosował tzw. małą nowelizację ustawy o OZE w ostatnich dniach 2015 roku. Na jej mocy wejście w życie czwartego rozdziału ustawy o OZE, dotyczącego m.in. aukcyjnego systemu wsparcia OZE, który ma zastąpić stosowane dotychczas "zielone certyfikaty" oraz wsparcie dla prosumentów, czyli jednoczesnych producentów i konsumentów energii z małych źródeł odnawialnych został odłożony o pół roku, do lipca.

System aukcyjny polega na tym, że rząd zamawia ilość energii odnawialnej; jej wytwórcy przystępują do aukcji, którą wygrywa ten, kto zaoferuje najkorzystniejsze warunki.

Projekt nowelizacji, choć przygotowany w resorcie energii, trafił do Sejmu jako inicjatywa poselska, grupy posłów PiS.

Przyjęte w lipcowej nowelizacji przepisy największe wsparcie w systemie aukcji energii z OZE przewidują przede wszystkim dla tych technologii, które wytwarzają energię w sposób stabilny i przewidywalny. Mniejsze przeznaczone będzie na produkcję energii z wiatru i słońca. (PAP)

drag/ dym/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 26 ~Igor30

Aleśta sobie dobrą zmianę zrobili :)

! Odpowiedz
2 2 ~urwis

jak to mówi opozycyja "TO JESZCZE EFEKTY RZĄDÓW PO PSL"hahaha

! Odpowiedz
0 18 ~Parkiet

Czyli co, w Polsce węgiel będzie teraz uznawany za źródło energii odnawialnej? W sumie to się odnawia faktycznie, raz na 50 milionów lat ale się odnawia

! Odpowiedz
7 6 ~Dżejms

Masz drzewo w ogródku? Cały czas się odnawia. To zwykłe nieuctwo twierdzić że co miliony lat.

! Odpowiedz
1 9 ~Pll odpowiada ~Dżejms

Węgiel od drewna wyróżnia 50 milionów lat gazowania

! Odpowiedz
0 1 ~endi odpowiada ~Pll

w Bieszczadach robię węgiel drzewny w jeden dzień

! Odpowiedz
2 16 ~hygge

Wzrost opłat o 50 % pięknie, teraz wiem skąd te wzrosty na JSW i KGHM :) Brawo chłopaki, tylko tak dalej.

! Odpowiedz
0 1 ~eee

A co ma JSW do energii elektrycznej? Na Bogdance, którą rząd PIS okrada, a która produkuje węgiel energetyczny - wzrostów jakoś nie ma.

! Odpowiedz
2 2 ~gosc

Źródła odnawialne postawili 4 wiatraki raz chodzą drugi raz nie chodzą przecież są w stanie wyprodukowac tyle energii by wystarczyło dla bliskich okolic oświetlenia ich wyciskanie kitu szuka się tylko kasy i jak najbardziej upokozyc i dobić ta biegowe towarzystwo rozbuchane to im nic nie będzie co tam 100-ka w tą czy w tamta strone

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 11 ~3d_pis

Pani godiewska to nie wzrusz bo obok euro diety od suwerena dostala extra bonus w kwocie 750 tys bo ta z piersza sie wyczerpala

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne