Od nowego roku zapłacimy więcej za energię - wzrośnie stawka opłaty OZE

Od 1 stycznia 2017 r wzrośnie stawka opłaty OZE do 3,70 zł/MWh - wynika z informacji na stronach Urzędu Regulacji Energetyki. Teraz jest to 2,51 zł za jedną megawatogodzinę (MWh) zużytej energii.

(fot. Jakub Szymczuk/FotoGosc / FORUM)

Nowa stawka ma obowiązywać do 31 grudnia 2017 r.

Opłata OZE pojawiła się na naszych rachunkach za energię w lipcu br. gdy weszła w życie nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii, konkretnie jej rozdział czwarty. Nowela ta była kolejną zmianą ustawy o wsparciu OZE (poprzednia pochodzi z lutego 2015 roku). Ma ona pozwolić uzyskać do 2020 r. 15-proc. udział energii odnawialnej w całkowitym zużyciu energii, co wpisuje się w politykę energetyczną Unii Europejskiej.

Po zmianie rządu, nowy Sejm przegłosował tzw. małą nowelizację ustawy o OZE w ostatnich dniach 2015 roku. Na jej mocy wejście w życie czwartego rozdziału ustawy o OZE, dotyczącego m.in. aukcyjnego systemu wsparcia OZE, który ma zastąpić stosowane dotychczas "zielone certyfikaty" oraz wsparcie dla prosumentów, czyli jednoczesnych producentów i konsumentów energii z małych źródeł odnawialnych został odłożony o pół roku, do lipca.

System aukcyjny polega na tym, że rząd zamawia ilość energii odnawialnej; jej wytwórcy przystępują do aukcji, którą wygrywa ten, kto zaoferuje najkorzystniejsze warunki.

Projekt nowelizacji, choć przygotowany w resorcie energii, trafił do Sejmu jako inicjatywa poselska, grupy posłów PiS.

Przyjęte w lipcowej nowelizacji przepisy największe wsparcie w systemie aukcji energii z OZE przewidują przede wszystkim dla tych technologii, które wytwarzają energię w sposób stabilny i przewidywalny. Mniejsze przeznaczone będzie na produkcję energii z wiatru i słońca. (PAP)

drag/ dym/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~wrtuko

Podziękujmy Unii pseudoekologom i ich chorym idiotyzmom nakazującym krajom płacić za emisje

! Odpowiedz
3 6 ~TT

Mogę dokładać się do OZE bo uważam ,że uzyskujemy w ten sposób czyste powietrze.

Ale dlaczego wszyscy podatnicy dokładają się do państwowego górnictwa, do górników ,którzy korzystają z nieuprawnionych przywilejów kosztem reszty Polski.

A chodzi tu o grube miliardy a nie sprawy groszowe jak w OZE .

1. 7 mld rok w rok dopłaty do emerytur tylko górniczych,
2. 1 mld rocznie na SRK
3. wieczne dopłaty do kopalń wg różnych analiz za ostatnie 20 lat - 130 mld zł

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~Dżejms

To se dokładaj - a mi nie każ. Ja nie wyznaję tej samej wiary co Ty.

! Odpowiedz
0 2 ~Tak

Jak sie dajecie, to Was doja!

! Odpowiedz
1 5 ~MacGawer

niżej ktoś zapytał o co chodzi z ustawą o OZE. Ano o to, że pseudorynkowy system zielonych certyfikatów zaczął działać i ich ceny mocno spadły (obecnie poniżej 100 zl/MWh energii z OZE). To wiązało się ze znacznym spadkiem przychodów wielkiej energetyki wiec wylobbowali u popzredniego rządu zmianę zasad. Od przyszłego roku certyfikaty zostana zastapione aukcjami ktore skonstruowano tak by wygrał je ten co powinien. A ponieważ nie ma grabi które grabia od siebie wniosek jest prosty: oplata za OZE będzie rosła ale ilośc energii niekoniecznie...

Nie mam pojęcia skąd PiS wytrzasnął Tchórzewskiego ale za podlizywanie się energetycznym monopolistom powinien wylecieć na pysk. Co to za minister energetyki który tańczy jak mu energetycy zagrają? Równi dobrze można postawić lisa na strazy kurnika.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 3 ~jerzy

Jak zwykle cala wina spadnie na energię z oze. Ja mam fotowoltaike na dachu dopasowaną i zamontowana przez profesjonalną firmę sunekoenergy.com.pl i od czasu montażu po wyjściu noweli i dzięki bilansowaniu handlowemu moje rachunki za to niecałe półrocze spadły o 67%. Bilansowanie to taki offgrid za który płacę 20% mojej nadwyżki wysłanej do sieci. W świetle obecnych przepisów nie widzę potrzeby budowy akumulatorów bo mam je niejako w sieci Tauron. Ktos zapyta kiedy mi się to zwróci tak okres to okolo 10 lat ale jest tez inny czynnik zainwestowane 24 k brutto da mi oszczędności vs lokata na średnim poziomie 5% rocznie w okresie 25 lat i tu jest dodatkowy zysk.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 18 ~pupilek

Powoli podla zmiana zaczyna sie rozkrecac , na poczatek prad , a pozniej woda, gaz , doprowadzenie do inflacji itd , od pisowskich ekspertow nie wymagalbym zbyt duzo gdyz ich interesuje jedynie ich interes.

! Odpowiedz
6 2 ~spoko

Czysta mowa nienawiści kolesi z sitwy, pupilku Donalda.

! Odpowiedz
0 4 ~MacGawer

A czy zdajesz sobie sprawę, że dopłata do OZE ma swoje źródło w 2004r gdy weszlismy do UE? Zgdonie z jedną z dyrektyw do 2020r musimy mieć 15% energi odnawialnej, a jak nie to albo kary albo tzw "transfer statystyczny" (czyt. kupowanie od Niemców). Mało tego, ustawę o OZE zaczął pisać poprzedni rząd i to oni wpadli na "genialny" pomysł z aukcjami. Niestety PiS poszedł tą samą droga co PO i zamroził patologie związane z produkcją energii odnawialnej.

Podsumowując:

1) Nie chcesz płacić za OZE to natychmiast zacznij zbierać podpisy w sprawie Polexitu, ja złoże podpis jako pierwszy.
2) Patologiczne rozwiązania w sprawie finansowania OZE to nie jest wymysł PiS tylko WSZYSTKICH ekip od 2004r poczynając.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 19 ~H2O_z_domieszkami

e tam , wlasnie Blaszczk udaremnil kolesia co mial szczykawke z woda swiecona i chcial zaatakowac prezydenta. Ludzie czy ktos mi powie jaki skald chemiczny ma woda swiecona lub jakie mikroelementy sa w niej rozpuszczone ? widac posteo i nowoczesne techniki labolatoryjne dobrej zmiany

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne