Od nowego roku do dermatologa i okulisty ze skierowaniem

Od nowego roku potrzebne będzie skierowanie, aby dostać się do dermatologa lub okulisty. Taką zmianę przewiduje pakiet ustaw onkologiczno-kolejkowych, który został uchwalony przez parlament i czeka na podpis prezydenta.

Źródło: EastNews
Doktor Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych mówi, że kolejki od dermatologów i okulistów przesuną się do lekarzy pierwszego kontaktu. Podkreśla, że część pacjentów już teraz przychodzi z drobnymi problemami dermatologicznymi czy okulistycznymi a od stycznia dodatkowa grupa chorych będzie zmuszona przyjść tylko po skierowanie.

Tymczasem profesor Jacek Jassem - onkolog, podkreśla, że lekarz pierwszego kontaktu powinien być najważniejszy w wykrywaniu wszystkich chorób. Według niego, niewielki odsetek chorych, który przychodzi do dermatologa czy okulisty cierpi na nowotwór i tutaj obawa o opóźnienie leczenia jest mała. Natomiast lekarz pierwszego kontaktu ze swoją wiedzą prawidłowo skieruje pacjenta na dalsze leczenie, jeśli będzie ono potrzebne - mówi.

Jacek Gugulski - prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych uważa, że chorym na raka wydłuży to drogę do leczenia. Zamiast upraszczania i przyspieszania tempa leczenia nowotworów mamy wydłużenie, bo pacjent będzie ustawiony w kolejce - zaznacza.

Do dermatologa i okulisty możemy chodzić bez skierowania od wprowadzenia reformy ochrony zdrowia czyli od 15 lat.


Informacyjna Agencja Radiowa/ IAR/ Góra/kryŹródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~krakus

lekarz pierwszego kontaktu ze swoja wiedzą - no prosze was jaką wiedzą? Oni maja jakas wiedze?

! Odpowiedz
0 0 ~makokosia

To jest tak głupie,że aż chore

! Odpowiedz
0 0 posejdon5

Lekarze rodzinni nie będą wystawiać skierowań bo szkoda im będzie kasy i czasu na to. Będą leczyć wszystko alantanem albo tym o co pacjent poprosi. Biorąc pod uwagę fakt, że do dermatologa na NFZ czeka się miesiąc, dwa, to ledwo wyjdziesz od skórnego od razu idziesz do rodzinnego po skierowanie. I marnujesz czas stojąc w kolejkach. Przecież wszyscy mamy dużo czasu więc możemy go marnować. Podobnie jest z onkologią. Życzę pomysłodawcom żeby sami musieli stać w kolejkach. Może nauczyło by ich to rozumu. No ale oni wchodzą do lekarzy poza kolejnością. Pozdrawiam

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~wi-fi

Obrzydliwe!

! Odpowiedz
0 2 ~sssel

dziki kraj

! Odpowiedz
0 6 ~rychu1708

najlepiej rozp********e wszystko i już bez problemu będzie, w Medkolu Zielona Gora lekarz rodzinny przyjmuje 10 pacjentów może a pół dnia siedzi i nic nie robi , a bo rodzinni w Medkol Zielona Góra również zrobili się specjalistami, do bani z tym. Ja tego nie rozumię, kiedyś rejestrowałeś się w tym samym dniu i byłeś przyjęty a teraz dziś się rejestrujesz a przyjęty jesteś za 4 dni

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 19 ~zzz

W tym kraju niedługo bez skierowania będzie można zapisać się tylko do grabarza...

! Odpowiedz
0 4 ~Marecek

Właśnie! A ciekawe kto będzie wystawiał skierowanie do lekarza rodzinnego kiedy ogłoszą ich specjalistami - pewnie utworzą nowe stanowiska w urzędach miast i gmin!

! Odpowiedz
0 8 ~xxx

żałosne

! Odpowiedz
9 5 ~endi

powinni całkowicie zlikwidować służbę zdrowia , z osobnikami chorymi szybko rozprawiłaby się matka natura i nie zaśmiecaliby więcej genomu , nie trzeba by płacić składki zdrowotnej , rentowej czy chorobowej , więc koszty pracy spadłyby , zmniejszyłoby się bezrobocie , a dzięki tanim towarom eksport stałby się bardzo opłacalny .Służba zdrowia powinna istnieć jedynie w formie szczątkowej tzn do poskładania człowieka po wypadku ,odebrania porodu czy wyrwania zęba

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,9% III 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 164,53 zł III 2019
Produkcja przemysłowa rdr 9,2% IV 2019

Znajdź profil