Od niedzieli emerytura w obniżonym wieku

Od 1 października kobiety będą mogły przejść na emeryturę w wieku 60 lat a mężczyźni w wieku 65 lat. Wchodzi w życie reforma przywracająca wiek emerytalny sprzed 2013 roku.

(fot. Filip Błażejowski / FORUM)

Według wyliczeń Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z obniżonego wieku może skorzystać 331 tysięcy osób czyli 82-83 procent uprawnionych - wyjaśnia IAR prezes ZUS profesor Gertruda Uścińska.

Wnioski można było składać od 1 września. Od tego czasu do tej pory do Zakładu wpłynęło blisko 190 tysięcy wniosków od osób, które mogą skorzystać z nowych przepisów. Najwięcej - ponad 100 tysięcy wniosków złożono w pierwszym tygodniu września.

Prezes Uścińska przypomina, że emerytura nie jest obowiązkiem ale przywilejem i że im dłużej ktoś pracuje, tym jego emerytura będzie wyższa. Każdy dodatkowo przepracowany rok podwyższa świadczenie o 8 -10 procent - zaznaczyła prezes ZUS. Wyjaśniła, że system emerytalny jest oparty na założeniach zdefiniowanej składki. Im później więc przejdziemy tym emerytura będzie wyższa, gdyż im więcej środków zebranych zostanie na naszych kontach emerytalnych, tym krócej będą nam wypłacane.

Zarówno rząd jak i prezes ZUS podkreślają, że sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest dobra i gdyby nawet wszyscy uprawnieni skorzystali z możliwości przejścia na emeryturę pieniędzy na wypłaty świadczeń nie zabraknie.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR) Elżbieta Łukowska/buch

Źródło: IAR
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 1 qqryk

Nędza wraca dla emerytów - i dobrze im tak, bo sami tego chcieli. Tylko dlaczego uczciwie pracujący muszą dopłacać do nich?

! Odpowiedz
3 6 tomi44g

Nie mogę się nadziwić, że w dobie równouprawnienia jest społeczne przyzwolenie na wcześniejszy wiek emerytalny dla kobiet.

! Odpowiedz
16 16 john-eire

Przywilej. Stek bzdura. To jest całkiem dyskryminacja. Jestem pewny że jeśli wiek emerytura było odwrotnie, każdego dnia byłoby miliony kobiety protestują.

! Odpowiedz
0 6 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl