REKLAMA

Od jutra zakaz reklamowania OFE

2014-01-14 16:06
publikacja
2014-01-14 16:06

W środę wejdzie w życie zakaz reklamowania otwartych funduszy emerytalnych, za złamanie prawa grozi grzywna w wysokości od 1 do 3 mln zł. Trwająca od listopada ub.r. kampania edukacyjna na temat OFE kosztowała Powszechne Towarzystwa Emerytalne blisko 8 mln zł.


HH/Bankier.pl

Choć zmiany w systemie emerytalnym - przewidujące wybór, czy ubezpieczony chce nadal przekazywać część składki do OFE czy też jej całość do ZUS - zaczną obowiązywać od 1 lutego, to już od środy wejdzie w życie część nowych przepisów. Dotyczą one zakazu reklamowania OFE.

Trwającą od listopada kampanię edukacyjną "Zostaję z OFE" przygotowała Konfederacja Lewiatan we współpracy z Powszechnymi Towarzystwami Emerytalnymi (PTE). Jak wyjaśniła we wtorek PAP dyrektor Departamentu Komunikacji Konfederacji Lewiatan Joanna Zaręba, jej celem było uświadomienie Polakom, jak ważne jest oszczędzanie na emeryturę w dwóch filarach, jednocześnie w ZUS oraz w OFE.

Kampania - jej zdaniem - miała wyjaśnić, jaki wpływ na przyszłe emerytury ma pierwszy i drugi filar, by każdy ubezpieczony potrafił sam ocenić rządowe zmiany oraz mógł świadomie wybrać najlepsze dla niego rozwiązanie.

Od 4 listopada do połowy grudnia w internecie, a także kanałach telewizyjnych TVP, TVN, Polsatu oraz w stacjach grupy AT Media, Konfederacja z PTE emitowała spot "Zostaję w OFE". Miał on zachęcić do oszczędzania na emeryturę w dwóch filarach. W połowie grudnia pojawiły się kolejne trzy spoty oparte na polskich przysłowiach, na przykład: "Co dwie głowy to nie jedna. A co dwa filary?".

We wtorek, w ostatnim dniu legalnego reklamowania OFE, do ogólnopolskich dzienników Konfederacja Lewiatan z PTE dołączyły dodatek edukacyjny, w kolorze czerwonym, z hasłem: "Od jutra OFE, tak jak ryby, głosu nie mają, ale ty tak! Zdecyduj i powiedz: Zostaję z OFE!". Jak wyjaśniła Zaręba, to manifest towarzystw emerytalnych przeciwko temu, że od środy nic nie będzie można powiedzieć o funduszach.

Czy zakaz reklamowania OFE jest konstytucyjny?

"Zakaz reklamowania OFE to blokowanie Polakom dostępu do informacji o ich działalności i całego systemu emerytalnego. Taka praktyka nie zdarzyła się dotychczas w polskiej debacie publicznej" - oceniła Zaręba. Jak zaznaczyła, ustawa zakazuje reklamy zawierającej informacje o OFE lub sugerujące, że reklama odnosi się do funduszy. "W polskim prawie nie ma jednej definicji pojęcia +reklama+. Co zatem jest dozwoloną informacją, a co zakazanym komunikatem reklamowym? Ustawodawca nie wyznaczył jasno tej granicy, wprowadził za to karę za jej naruszenie w wysokości od 1 do 3 milionów złotych" - podkreśliła.

"Lewiatan jest zatem zmuszony do stosowania szerokiej interpretacji zakazu, aby uniknąć absurdalnych konsekwencji finansowych. Nie umiemy stwierdzić, gdzie - zdaniem ustawodawcy - kończy się informacja, a zaczyna reklama. W związku z tym musimy uznać, że wszelkie przekazy i wypowiedzi zawierające elementy ocenne, wartościujące czy nakłaniające, są niedozwolone" - dodała.

Przepisy dotyczące zakazu reklamy OFE - według Konfederacji - są na tyle rygorystyczne i niejasne, że musi zamknąć serwis www.zostajezofe.pl. Ponadto organizacja musi usunąć ze swoich stron opublikowane wcześniej komentarze na temat funduszy, a jej eksperci nie będą mogli wypowiadać się w tym zakresie.

Według prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych Małgorzaty Rusewicz zakaz ten jest niekonstytucyjny. "Uniemożliwia on wypowiedzi ze strony towarzystw emerytalnych, na przykład dotyczące ostatnich stóp zwrotu OFE. Pod znakiem zapytania stawia to, czy w mediach w ogóle można się wypowiadać na temat OFE. Z punktu widzenia Izby uniemożliwia też realizację ich celów statutowych, informowanie o systemie emerytalnym, ze szczególnym uwzględnieniem drugiego filara" - powiedziała PAP.

Główne założenia reformy OFE

Znowelizowana na początku grudnia ub.r. przez Sejm ustawa o zmianach w systemie emerytalnym przewiduje, że przyszli emeryci będą mogli decydować, czy nadal chcą przekazywać część składki do OFE, czy też jej całość do ZUS. Z OFE do ZUS mają zostać przeniesione obligacje Skarbu Państwa. W te papiery, jak i w inne instrumenty dłużne gwarantowane przez Skarb Państwa, OFE nie będą mogły już inwestować.

Ponadto przez 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki z OFE mają być stopniowo przenoszone na fundusz emerytalny FUS i ewidencjonowane na prowadzonym przez ZUS subkoncie (tzw. suwak bezpieczeństwa). Wypłatą emerytur będzie zajmował się ZUS. Po osiągnięciu wieku emerytalnego środki stanowiące podstawę wyliczenia emerytury będą przez trzy lata podlegać dziedziczeniu.

Pod koniec grudnia prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o zmianach w systemie OFE i skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej. TK ma zbadać m.in. kwestię własności środków zgromadzonych w funduszach, zakaz inwestycji w obligacje czy nakaz inwestowania w akcje. Eksperci nie kryli rozczarowania decyzją prezydenta o kontroli następczej, a nie prewencyjnej - bez podpisywania ustawy. (PAP)

dol/ je/ jra/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Komentarze (19)

dodaj komentarz
~juziolek
pytanie gdzie moge wyplacic swoją cześć z tych pieniędzi i czy przypadkiem po ostatniej korekcie na gieldzie nie jest ich już tylko 90mld.
~nareszcie
Jak sie ma 40 lat to rzadko ma sie wiedzę
Zus nigdy nie zbankrutuje bo musiało by zbankrutowć Państwo
Zakład emertytalny płąci POlicjantom wojskowym i strazakom emerytury ( mimo i z nie płącą skłądek na zus) średnio po 3 tys pln tys dla-45-55 latka .Miller nie pozwolił dbajac o mundurowych 15 lat temu by nie mogli należeć do
Jak sie ma 40 lat to rzadko ma sie wiedzę
Zus nigdy nie zbankrutuje bo musiało by zbankrutowć Państwo
Zakład emertytalny płąci POlicjantom wojskowym i strazakom emerytury ( mimo i z nie płącą skłądek na zus) średnio po 3 tys pln tys dla-45-55 latka .Miller nie pozwolił dbajac o mundurowych 15 lat temu by nie mogli należeć do Ofe wyłazcajac ich z ustawy.
pałace zusowskie to oczywiście kpina
zbankrutowac to mogą tylko i wyłącznie spólki giełdowe i masowo bankrutują wieć ofe nie jest bezpieczne
emerytury z zus są realnee bo wynoszą 1200-2000 tys pln a z ofe 89 pln po 15 latach
pieniadze sa wirtulane z ofe bo jak nie to spróbuj je wyplacić przed 67 rokiem życia
prowizje to mozna płacić za wyniki np.1% od zysku a nie od kapitału zainwestowanego 3,5 %
ktos kto broni ofe nie wie co czyni- najwieksze złodziejstwo ostatnich 25 lat w Polsce Wolnej
Twórca ofe prof Góra (w zarządzie jednego z ofe ) za to co zrobił polakom powinien być osądzony.Ofe ma nizsze stopy zwrotu niż lokaty w bankach .na procencie składanym ma sz w 5 lat ponad 35 % (najlepsze lokaty rolowane w róznych bankach od 2008 do 2013)
Ofe jak ma stopę zwrotu 5 % to naprawdę jest 1,5& bo ponad 3.5% kradnie z naszych pieniedzy na wypłatę
musisz płącić a wypłacić nie mozesz
wypłata wynosi 88 pln dla kobiet po 15 latach oszczedzania
w chile brazylii i argentynie ludzie zdychają z głodu po emeryturach z ich ofe.
polacy to kraj anty ekonomiczny głupich ludzi co bronią złodzieji bo widza reklam e.Czemu miller pogonił od ofe policjantów wojsko i starz pozarna dbajac o ich interesy?
Ofe to najwiekszy przekret 21 wieku.
emeryt w banku na lokatach ma lepsze wyniki niz oni bo bank da ci 0 prowziję a ofezawsze kradnie w opłatach

mogę ci udowdnić piramidy funduszy akcyjnych ofe akcyjne i ich wpływ na oszczędnosci prostego obywatela
na lokacie masz w 10 lat lub na obligacjach 10-letnich stopę zwrotu + kapitał zawsze chroniony (+50-70%)
a akcjach lub funduszach dostanieesz naqet 1000 % aale rónież - 90% jak trzymasz długo
a ofe to największe złodzieje w POlsce
inwestują nie swoje pieniadze za prowziję którą osły czyli my musimy płacić
zus płaci 1,2-2 k emerytury a ofe 100 pln
juz wychodzi ciemnota z nory
na akcjach sa fortuny i bogactwo oraz depresje i bankructwa
na lokatach spokój i bezpieczeństwo i zawsze parę oczek ponad inflacje przy zachowaniu swego kapitału.

Na 200 krajów na świecie ofe działa w 30 i to miernie. Ofe to wymysł 3 młodych studentów i to co napisali poprzednicy to w 100% prawda. Tam ludzie umierają z głodu. 2/3 społeczeństw a w tych krajach jest pozbawionych środków do życia. Dlaczego Niemcy nie mają ofe? Ma szweccja ale tam są nadwyżki budżetowe i tylko 5% środków tam trafia
~wakacje pod grusza
OFE to haracz. Kto tego nie rozumie to zostaje w 2 filarze. A jak ktos ma watpliwosci niech emailuje do przewodniczego Buzka - rozwieje je z pewnoscia.
~cj
Jutro pewnie skasują ten artykuł w strachu przed złodziejami z rządu.
~rk
A czy PO będzie się mogło reklamować podczas kampani wyborczej?
Wszedł już zakaz propagowania komunizmu?
~rer
Od lutego OFE - my będą bombardować listami, telefonami, tekstami sponsorowanymi w mediach, spotkaniami indywidualnymi i to wszystko okraszą tonami statystyk i opiniami ekspertów. Stać ich na to. Za bal zapłacą z .... zysków firmy.
~lol
ale wciąż będzie można "jeździć" po ZUSie i pierwszym filarze :) Zakład Utopionych Składek chyba każdy zna :)
~msniezek76
Nie do końca rozumiem, dlaczego pomysł zakazania reklam OFE jest taki kontrowersyjny. Przecież OFE pieniądze na reklamę biorą z naszych składek, w tym sensie więcej zostanie dla nas, emerytów. Rozumiem, że reklama miałaby niby pomóc w wyborze tego OFE, zamiast innego - ale i bez reklamy można wybrać mądrze, śledząc oficjalnie publikowane Nie do końca rozumiem, dlaczego pomysł zakazania reklam OFE jest taki kontrowersyjny. Przecież OFE pieniądze na reklamę biorą z naszych składek, w tym sensie więcej zostanie dla nas, emerytów. Rozumiem, że reklama miałaby niby pomóc w wyborze tego OFE, zamiast innego - ale i bez reklamy można wybrać mądrze, śledząc oficjalnie publikowane wyniki. Pomijam tu też fakt, że dobry wynik z przeszłości wcale nie oznacza podobnych w przyszłości, a także to, że większość OFE ma wyniki porównywalne, a różnice są statystycznie nieistotne. Reasumując: jeżeli mam wybór, wolę żeby moja składka była inwestowana, niż wydawana na reklamę.
~airness
"Przecież OFE pieniądze na reklamę biorą z naszych składek".

Ja pierdzielę, co za idiota...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki