Od dzisiaj będzie znana opinia Komisji Weneckiej dot. TK w Polsce

Komisja Wenecka, organ doradczy Rady Europy, rozpoczęła w czwartek w Wenecji prace nad opinią na temat polskiej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Polska delegacja rozpoczęła rozmowy z członkami Komisji oraz sprawozdawcami.

Członkowie polskiej delegacji, wśród których jest wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański, rozpoczęli w czwartek po południu rozmowy wstępne.

"Czwartkowe rozmowy mają charakter wstępny i służą wyjaśnieniu różnych kwestii i znalezieniu odpowiedzi na pytania obu stron" - wyjaśnił w rozmowie z PAP przewodniczący Komisji Weneckiej Gianni Buquicchio.

Poinformował też, że podczas piątkowego posiedzenia na temat polskiej ustawy jeden ze sprawozdawców przedstawi projekt opinii, a następnie członek polskiej delegacji zaprezentuje opinię Polski. "Potem odbędzie się otwarta dyskusja" - powiedział przewodniczący KW. Jak dodał, po tej dyskusji opinia zostanie przyjęta. "Mam nadzieję, że nastąpi to około południa" - powiedział.

Szef Komisji Weneckiej podkreślił, że na tym kończy się jej zadanie, i wyraził nadzieję, że "Polska będzie liczyć się" z tą opinią.

"W projekcie opinii są propozycje i ufam, że będą one podstawą refleksji, aby sytuacja się poprawiła" - mówił Gianni Buquicchio.

Oświadczył też: "W tym kontekście bardzo ważne jest to, by wszystkie siły polityczne w Polsce, koalicji i opozycji, współpracowały lojalnie w taki sposób, by znaleźć rozwiązania kompromisowe w celu rozwiązania problemu".

"Nie mamy roli politycznej, tylko rolę prawną" - dodał szef Komisji. Jak mówił, "sprawą Polski mogłoby zainteresować się Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy". "Ale wtedy stałoby się to ewidentną kwestią polityczną" - powiedział.

Czwartkowe spotkania stanowią przygotowanie do piątkowego posiedzenia plenarnego KW, która w kilkudziesięcioosobowym składzie przeprowadzi dyskusje i przyjmie opinię na temat nowelizacji ustawy z grudnia zeszłego roku. Najpierw projektem opinii zajmują się podkomisje ds. sprawiedliwości społecznej i prawa międzynarodowego.

Jak poinformowano PAP w Radzie Europy, po pierwszej dyskusji na wspólnym posiedzeniu podkomisji w czwartek nie należy oczekiwać żadnych informacji.

Przedmiotem dyskusji będzie projekt opinii sporządzony na podstawie komentarzy sześciu sprawozdawców KW z Czech, USA, Austrii, Malty, Belgii i Finlandii po lutowej wizycie jej delegacji w Warszawie.

Na kilkanaście dni przed obradami projekt opinii, zawierający wiele krytycznych uwag na temat nowelizacji ustawy, został wysłany do polskiego MSZ oraz do członków Komisji Weneckiej i 60 krajów, które oni reprezentują. Członkowie KW otrzymali go po to, by móc się z nim wcześniej zapoznać i przygotować się do posiedzenia. Polski rząd przygotował zaś odpowiedź do projektu opinii.

Komisja Wenecka zbierze się na 106. posiedzeniu plenarnym w piątek rano w średniowiecznym kompleksie architektonicznym Scuola Grande di San Giovanni Evangelista.

Wniosek z Polski o przedstawienie opinii, złożony przez ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego, jest jedną z wielu spraw z różnych krajów, które będą rozpatrywane przez gremium, zbierające się co kilka miesięcy. Szefa MSZ nie ma w składzie 9-osobowej delegacji.

Wszystko wskazuje na to, że rozmowy mogą potrwać długo, a ich szczegóły nie zostaną ujawnione; według programu obrad sprawa Polski będzie omawiana w piątek wczesnym popołudniem. Rzecznik Rady Europy w przekazanym PAP komunikacie zastrzegł, że z powodu możliwości dodania poprawek oraz nieznanego dokładnie godzinowego planu dyskusji publikacja opinii Komisji Weneckiej oczekiwana jest w piątek pod wieczór lub w sobotę rano.

Niewykluczone, że projekt opinii zostanie uzupełniony o poprawki. Komentarza polskiej delegacji należy oczekiwać po definitywnym przyjęciu opinii KW.

Rzecznik Rady Europy podał wcześniej, że oczekiwani są - prócz Szymańskiego - wiceszef MSZ Aleksander Stępkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Marcin Warchoł, senator Michał Seweryński, poseł Stanisław Piotrowicz, stały przedstawiciel RP przy Radzie Europy w Strasburgu Janusz Stańczyk, Andrzej Misztal - dyrektor departamentu prawno-traktatowego w MSZ oraz jego przedstawiciel Sławomir Majszyk i profesor Bogusław Banaszak.

Strona polska zabiegała o przełożenie debaty na czerwiec w związku z wyciekiem projektu opinii. Komisja Wenecka wniosek ten oddaliła. Wyrażono przy tym ubolewanie z powodu ujawnienia poufnego dokumentu, co nazwane zostało niefortunnym zdarzeniem.

Wśród około 80 uczestników sesji będzie dwoje zasiadających w KW delegatów z Polski: była premier Hanna Suchocka, jako pierwsza wiceprzewodnicząca, oraz wykładowca z Uniwersytetu Gdańskiego Krzysztof Drzewicki.

Posiedzeniu przewodniczyć będzie szef KW profesor Gianni Buquicchio, wcześniej urzędnik organów Rady Europy.

Z Wenecji Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ fit/ mc/ abr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 3 ~plutarch

Musi być jakiś straszak dla naczelnika, inaczej Dobra Zmiana sterroryzuje Polskę.

! Odpowiedz
2 3 ~plutarch

3, 2, 1... putibaza minusuje!

! Odpowiedz
2 2 ~smutnebardzoniestety

Dobra zmiana już z nas uczyniła kraj, któremu z uwagą i zdziwieniem przygląda się demokratyczna część świata. Za głupotę zapłacimy Wszyscy, bez różnicy jakie mamy poglądy.

! Odpowiedz
2 3 ~antyidiot odpowiada ~plutarch

człowieku, wymyśl jakąś nową śpiewkę albo jak nie możesz to przestań zaśmiecać forum bo to już jest nudne

! Odpowiedz
2 2 ~plutarch odpowiada ~antyidiot

dla mnie ta śpiewka jest kluczowa, a ty chcesz mi zapchać pakułami jadaczkę, jak Putin zapchał rosyjskiemu trybunałowi!
ps: dobra rada - nie pisz za pieniądze

! Odpowiedz
0 3 ~agent odpowiada ~plutarch

plutarch plutarchuje !

! Odpowiedz
1 2 ~plutarch odpowiada ~smutnebardzoniestety

bo większość Polaków nie dorosła do wolności, demokracja i brania odpowiedzialności za swoje życie polityczne

! Odpowiedz
3 2 ~jola

Są tacy co na nią czekają. Ja mam to w tyle zwłaszcza jak się zobaczy skład tej Komisji. Są w niej autorytety z przodujących demokracji Algierii , Tunezji czy Kazachstanu.
Ci z KODu mają się od kogo uczyć.

! Odpowiedz
1 1 ~plutarch

i już kopiejka mówi jak jest

! Odpowiedz
2 3 ~Dżejms

Suwerenne kraje nie martwią się zewnętrznymi opiniami. Z tym że też nie czekają na pozwolenie na handel z Irakiem albo nie oglądają się na innych czy można dowalić karę wieśwagenowi. Więc widzimy tu nasz status suwerenności. Czy to się kiedyś może zmienić?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil