Od dziś recepty tylko z numerem PESEL pacjenta

Od dziś zmieniają się zasady dotyczące wypisywania recept. Podczas jednej wizyty w gabinecie lekarskim będzie można dostać trzy recepty.

Lekarz będzie musiał umieścić na recepcie refundowanej przez NFZ numer PESEL pacjenta. W przypadku dziecka wpisuje się PESEL jednego z rodziców, a w przypadku cudzoziemca numer paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość. Dzięki temu Narodowy Fundusz chce monitorować ilość leków przepisywanych konkretnemu pacjentowi, co ma ograniczyć wydatki na lekarstwa

Jeśli lekarz wpisze błędnie lub nieczytelnie PESEL albo adres, aptekarz będzie mógł sprawdzić dokumenty pacjenta. Na recepcie znajdzie się też data realizacji. Lekarze będą bowiem mogli wypisać recepty na 3 miesiące.

Recepty wystawione przed 1. lipca będą realizowane jak dotąd. NFZ będzie drukował i wydawał recepty na dotychczasowych zasadach aż do 31 grudnia. Po tym terminie Narodowy Fundusz będzie przydzielał lekarzom kody i numery recept, a ich drukiem lekarze będą się musieli zająć we własnym zakresie.
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne