Od 2018 r. za torebkę foliową zapłacimy 20 groszy

Już w 2018 roku za torebkę foliową w sklepie zapłacimy 20 groszy. Opłata podyktowana jest unijnymi przepisami. Ma zniechęcać do kupowania toreb jednorazowego użytku. "Wysokość opłaty będzie konsultowana w trakcie przygotowywania rozporządzenia Ministra Środowiska", wyjaśnia wiceminister Sławomir Mazurek. "Cena, która została zaproponowana przez ministra to 20 groszy za sztukę", dodaje.

(fot. Michał Tuliński / FORUM)

Jak powiedział Mazurek, na jednego mieszkańca w ciągu roku przypada nawet 300 toreb foliowych. Opłaty za torbę foliową wprowadziło już 13 krajów Unii Europejskiej.

Wiceminister mówi, że pieniądze ze sprzedaży toreb trafią do budżetu państwa. "Zostaną przeznaczone na kampanie edukacyjne dotyczące chociażby uświadomienia ludzi, jak wielkim zagrożeniem dla środowiska są torebki foliowe", informuje Mazurek. Wiceminister podkreśla, że opłatą nie zostaną objęte lekkie torebki, tzw. zrywki, do których pakujemy, na przykład, pieczywo.

Średnio na jednego mieszkańca w ciągu roku przypada nawet 300 torebek foliowych. Opłaty za takie opakowania wprowadziło już 13 krajów Unii Europejskiej.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/M.Szulborska/łp

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 tomitomi

...klawo jak cholela !
to se mośki wykombinowały , po ok.20 dolców na głowę goja za nic !!!!!!!!!!!!!!
....no to jest dopiero sztos !

! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl