REKLAMA

Od 2 stycznia 2019 r. rosną opłaty dla aut ciężarowych na A2

2018-12-29 13:13
publikacja
2018-12-29 13:13

Na płatnym odcinku autostrady A2 Nowy Tomyśl - Konin wzrosną od 2 stycznia 2019 roku na opłaty dla pojazdów ciężarowych. Stawki opłat dla pojazdów kategorii 1, czyli aut osobowych i motocykli oraz pojazdów kategorii 5 (nienormatywne) pozostaną bez zmian.

/ fot. Tomasz Adamowicz / FORUM

Jak poinformowała PAP rzeczniczka prasowa Autostrady Wielkopolskiej SA Zofia Kwiatkowska, zmiana stawek opłat dla pojazdów ciężarowych za przejazd 150-kilometrowym odcinkiem autostrady A2 będzie wprowadzona 2 stycznia 2019 roku, o godz. 6.00. Dodała, że to pierwsza od czterech lat zmiana stawek za przejazd dla aut ciężarowych.

Przejazd każdym z trzech 50-kilometrowych odcinków autostrady między Nowym Tomyślem a Koninem będzie kosztować z uwzględnieniem VAT: 31 zł - kat. 2 (pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze oraz motocykle i pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepami), 47 zł - kat. 3 (pojazdy samochodowe o trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze z przyczepami), 73 zł - kat. 4 (pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami).

Stawki opłat dla pojazdów kategorii 1 (auta osobowe i motocykle) oraz kategorii 5 (pojazdy nienormatywne) pozostaną bez zmian.

Zdecydowaliśmy o utrzymaniu w nadchodzącym roku dotychczasowych opłat za przejazd koncesyjną autostradą A2 dla pojazdów pierwszej i piątej kategorii. Motocykle i auta osobowe za przejazd każdym z trzech 50-kilometrowych odcinków autostrady pomiędzy Nowym Tomyślem a Koninem zapłacą - tak jak do tej pory 20 zł poinformowała Kwiatkowska.

Kwiatkowska przypomniała, że zgodnie z zapisami umowy koncesyjnej, AWSA w pierwszej kolejności przeznacza pieniądze uzyskane z opłat za przejazd na podwyższanie jakości autostrady, czyli m.in. bieżące zimowe i letnie utrzymanie autostrady, w tym jej eksploatację, ciężkie utrzymanie tzn. wzmocnienie nawierzchni, remonty i modernizacje, rozbudowę obwodnicy Poznania, tj. poszerzenie o trzeci pas ruchu 16-km odcinka obwodnicy od węzła Poznań Zachód do węzła Poznań Krzesiny, dobudowę i rozbudowę ekranów akustycznych, a także na spłatę kredytów bankowych zaciągniętych w bankach komercyjnych.

Czynnikiem wpływającym na wysokość stawek - jak wskazano w komunikacie - jest również fakt, że opłaty za przejazd autostradami koncesyjnymi nie są zwolnione z 23 proc. podatku VAT. To oznacza, że opłat na autostradach koncesyjnych nie można porównywać ze stawkami na autostradach publicznych. (PAP)

autor: Anna Jowsa

ajw/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
madarot
A inflacja to podobno tylko 1,2%.
-pio-
ruch wróci na drogi lokalne
pakamera
93 zł. za przejechanie 150 km. samochodem osobowym z przyczepką?To rozbój w biały dzień.

Powiązane: Budowa dróg i autostrad

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki