REKLAMA

Od 1 stycznia 2020 r. indywidualne rachunki podatników

2019-09-17 11:14
publikacja
2019-09-17 11:14

Od 1 stycznia 2020 r. podatnicy będą mieli indywidualne rachunki, na które będzie się wpłacać m.in. PIT, VAT i CIT - poinformował PAP pełnomocnik ministra finansów ds. informatyzacji Przemysław Koch.

/ fot. iStockphoto / iStockphoto

Koch ocenił, że wprowadzenie od 1 stycznia 2020 roku dla podatków PIT, VAT i CIT oraz innych należności niepodatkowych, tzw. indywidualnych rachunków podatnika będzie swego rodzaju rewolucją dla podatników. Zmiana oznacza, że każda płatność zobowiązania wobec fiskusa związana z tymi podatkami ma być realizowana przez podatnika na jego indywidualny rachunek podatkowy.

„To rachunek wirtualny oparty na koncepcji rachunków +mass collectowych+, prowadzony przez Narodowy Bank Polski. Wdrożenie tego rozwiązania znacząco uprości podatnikom rozliczenia z fiskusem. Z punktu widzenia administracji zmiana istotnie uprości procesy rozliczeniowe, w ramach których identyfikujemy płatność, wiążemy ją z podatnikiem i weryfikujemy, czy jego zobowiązania są regulowane, czy nie” – powiedział pełnomocnik.

Jak wyjaśnił, w praktyce docelowo do każdego podatnika będzie przypisany jeden rachunek, na który podatnik będzie wpłacał swoje zobowiązania – bez względu na to, jakiego podatku będą one dotyczyć.

Ponadto, jak poinformował Koch, resort finansów „intensywnie pracuje” nad wdrożeniem e-urzędu skarbowego. „To koncepcja wdrożenia w oparciu o portal podatki.gov.pl kompleksowej obsługi dla każdego podatnika w Polsce. Polega na tym, aby po pozytywnym uwierzytelnieniu się podatnika w oparciu w szczególności o profil zaufany, podatnik mógł dokonać wszystkich czynności (które wykonuje dziś w kontaktach z fikusem) przez portal, bez konieczności wychodzenia z domu” – powiedział.

Zgodnie z planami resortu finansów, projekt będzie realizowany etapami, a pierwsze efekty – nowe e-usługi będą widoczne na przełomie tego i kolejnego roku.

„Będziemy integrować na tym portalu wszystkie e-usługi pozwalające na kompleksową obsługę podatnika w zależności od jego kontekstu. Po zalogowaniu użytkownik będzie mógł realizować swoje działania jako podatnik–osoba fizyczna, pełnomocnik przedsiębiorstwa, notariusz, czy komornik. W e-urzędzie zintegrowane zostaną także nasze aplikacje służące do wysyłania plików JPK, czy deklaracji. Częścią tego portalu ma być także platforma Twój e-PIT, aby za jego pomocą podatnik miał dostęp do pełnej historii swoich rozliczeń, wpłat, decyzji, czy wniosków” – powiedział.

Dodał, że na realizację projektu MF ubiega się o dofinansowanie z funduszy unijnych. Całkowity koszt projektu określony został na poziomie ok 121 mln zł, z czego wnioskowany procent dofinansowania ze środków UE wynosi 84,63 proc. (PAP).

Autor: Marcin Musiał

mmu/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (3)

dodaj komentarz
karbinadel
Taką "rewolucję" w postaci indywidualnych rachunków dostawcy różnych usług wprowadzili już kilkanaście lat temu
tristans
Brawo PIS, 1984 coraz bliżej. Na początku finanse, a za parę lat miesięczna blokada kupna żywności za wspominanie o opozycji w gronie znajomych.
sammler
Czy zdiagnozowano u ciebie paranoję? Nie? Najwyższy czas odwiedzić lekarza.

Jak Rostowski z PO zapowiadał porzucanie gotówki na rzecz płatności bezgotówkowych, też darłeś szaty jak Rejtan?

Coś ci powiem. PO rządziła 8 lat, PiS zaledwie 4. I jest dla mnie osobiście - ale chyba też dla każdego, kto trzeźwo
Czy zdiagnozowano u ciebie paranoję? Nie? Najwyższy czas odwiedzić lekarza.

Jak Rostowski z PO zapowiadał porzucanie gotówki na rzecz płatności bezgotówkowych, też darłeś szaty jak Rejtan?

Coś ci powiem. PO rządziła 8 lat, PiS zaledwie 4. I jest dla mnie osobiście - ale chyba też dla każdego, kto trzeźwo osądza rzeczywistość, a nie patrzy na etykietki partyjne - niezrozumiałe to, że za PO "nic się nie dało", a teraz robi się jednak wiele. I nie chodzi wcale o wychwalanie partii obecnie rządzącej (celowo nie wymieniam jej nazwy). Ale między bogiem a prawdą, co zostało po Tusku i PO? Podwojony dług publiczny, liczne afery (hazardowa, VAT-owska, Amber Gold, reprywatyzacyjna w Wa-wie (to też zasługa Tuska i zaniechania ustawy reprywatyzacyjnej oraz postawy HGW), itd.), wyższy VAT, skandal z Polskimi Inwestycjami Rozwojowymi (wehikuł inwestycyjny, który miał być antidotum na czasu kryzysu, a który okazał się jednym wielkim przekrętem), miliardy wydane na "elektrownię jądrową", kradzież 50% środków z OFE i podwyższony wiek emerytalny, zamrożona kwota wolna i dochody budżetówki (strajk nauczycieli był po części efektem tego, że Kluzik-Rostkowska z PO przez lata zamrażała im pensje) itd.

A program 500+ działa już prawie 4 lata i budżet się od niego nie zawalił. Ergo: można było jednak dać coś ludziom... Nie żebym chwalił bezkrytycznie obecny rząd, bo widzę, że obecne obietnice są już bardzo niebezpieczne (14. emerytura, 500+ na każde dziecko itd.), niemniej takie pozytywne zmiany, jak niższy CIT, prosta spółka akcyjna czy ułatwienia w kontaktach z administracją naprawdę wnoszą wiele. Tylko trzeba umieć to docenić, a nie tylko siedzieć i wypisywać głupoty w internecie.

Powiązane: Zmiany w PIT

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki