REKLAMA

Od 1 lipca sześciuset doradców emerytalnych w placówkach ZUS

2017-06-02 05:42
publikacja
2017-06-02 05:42
fot. Tomasz Sternicki / FORUM

Prawie sześciuset doradców emerytalnych w placówkach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będzie udzielało informacji dotyczących przechodzenia na emeryturę i tego, jak zmieni się jej wysokość, jeśli uprawnieni do niej będą pracować jeszcze przez kolejne miesiące.

ZUS przygotowuje się w ten sposób do wchodzącego w życie 1 października obniżonego wieku emerytalnego. Kobiety uzyskają prawa emerytalne w wieku 60 lat, a mężczyźni - 65 lat.

Zakład przeprowadził w maju pilotaż takiej pomocy - w dwóch oddziałach w kraju - w Zabrzu i II oddziale ZUS w Warszawie pracowało 20 doradców, którzy spotkali się z ponad 6,2 tys. osób. W obu oddziałach, pomimo zakończenia pilotażu, doradcy pozostaną do dyspozycji w czerwcu.

Doradcy wyjaśniają przyszłym emerytom, od czego zależy wysokość ich świadczenia, wyliczają w kalkulatorze emerytalnym wysokość prognozowanego świadczenia w zależności od wskazanego przez klienta planowanego momentu zakończenia aktywności zawodowej.

W tych dwu oddziałach za pomocą kalkulatora emerytalnego blisko 3 tys. osób dowiedziało się, jaka może być ich przyszła emerytura i o ile wzrośnie, jeśli ze swojego prawa do emerytury nie skorzystają od razu.

23 proc. ankietowanych, którzy skorzystali z porad w tych dwóch oddziałach, wskazało, że wyliczenie prognozowanej kwoty emerytury wpłynie na ich decyzję o przejściu na emeryturę w kolejnych latach.

Według obliczeń ZUS w ostatnim kwartale 2017 r. ok. 331 tys. osób więcej, niż zwykle uzyska prawo do emerytury. Wniosek o emeryturę można składać na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Pierwsze wnioski wynikające z obniżenia wieku emerytalnego będzie można składać już 1 września.

ZUS przypomina, że z kalkulatora emerytalnego można też skorzystać samodzielnie przez internet na stronach Zakładu i przez własne konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Przez konto na PUE można też będzie umówić termin wizyty u doradcy w oddziale.

ago/ malk/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~haha
Już, już jak sobie popracuje to na pewno dostanie 6300zł emerytury jak Henia Krzywonos.
~StanRS
To pic na wodę i niepotrzebne marnotrawienie kasy ZUS-u. Albo się należy emerytura, albo nie. A ci "doradcy" emerytalni są tak potrzebni w ZUS-ie, jak piąta noga psu. To robione dla różnych Misiewiczów i panienek po uniwerkach, z "Wyższej Szkoły Gotowania na Gazie", lub "Integracji Europejskiej",To pic na wodę i niepotrzebne marnotrawienie kasy ZUS-u. Albo się należy emerytura, albo nie. A ci "doradcy" emerytalni są tak potrzebni w ZUS-ie, jak piąta noga psu. To robione dla różnych Misiewiczów i panienek po uniwerkach, z "Wyższej Szkoły Gotowania na Gazie", lub "Integracji Europejskiej", żeby mieli etaty.
~ted
...etaty, które będą nas kosztować przynajmniej 30 mln złotych rocznie.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Budżet rodziny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki