REKLAMA

Od 1 lipca stosowane będzie unijne logo żywności ekologicznej

2012-06-28 16:45
publikacja
2012-06-28 16:45

Od 1 lipca br. na terenie Unii Europejskiej wszystkie produkty ekologiczne powinny być znakowane unijnym logo żywności ekologicznej - poinformowało w czwartek biuro prasowe Komisji Europejskiej. Jest nim obrysowany gwiazdkami wizerunek liścia na zielonym tle.

Idea wspierania sektora rolnictwa ekologicznego poprzez wprowadzenie obowiązkowego unijnego logo żywności ekologicznej została poparta przez państwa członkowskie już w 2007 r. Logo zostało wybrane w drodze konkursu, w którym udział wzięło ponad 3,4 tys. studentów sztuk pięknych i wzornictwa. Znak "Euro-liścia" został wprowadzony do przepisów unijnych 1 lipca 2010 r.

Dobiega końca dwuletni okres przejściowy przewidziany dla sektora żywności ekologicznej na dostosowanie się do nowych unijnych zasad oznakowania. Od dnia 1 lipca 2012 r. unijne logo ekologiczne będzie obowiązkowo widnieć na wszelkiej pakowanej żywności ekologicznej, którą wytworzono w jednym z państw członkowskich UE i która spełnia wymagane normy. W przypadku ekologicznych produktów niepakowanych i importowanych logo w dalszym ciągu nie będzie obowiązkowe. Inne oznaczenie regionalne lub krajowe będą mogły nadal być umieszczane obok logo UE.

Choć znak jeszcze nie obowiązuje, to niedawne badanie Eurobarometru wykazały, że logo jest już rozpoznawane przez jedną czwartą obywateli UE (24 proc.).

"Mamy nadzieję, że unijne logo zostanie powszechnie znanym symbolem żywności ekologicznej w całej UE. Chcemy, aby konsumenci mieli pewność, że produkty opatrzone takim logo zostały wytworzone zgodnie z rygorystycznymi unijnymi normami dotyczącymi upraw ekologicznych" - powiedział unijny komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Dacian Ciolos.

Jak informuje KE, w ostatnich latach odnotowano stały wzrost konsumpcji produktów ekologicznych w Unii, obecnie stanowi ona około 2 proc. unijnego rynku żywności. Także produkcja wzrosła znacząco w ostatnim dziesięcioleciu - obecnie około 5 proc. unijnych obszarów rolnych i ponad 200 tys. gospodarstw rolnych w UE (ponad 2 proc.) uznaje się za ekologiczne. (PAP)

awy/ mki/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Żywność

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki