REKLAMA

Od 1 lipca br. opłata interchange obniżona do maksymalnie 0,5%

2014-06-30 10:35
publikacja
2014-06-30 10:35

- Od jutra dla wszystkich kart Visa zaczynają obowiązywać nowe stawki opłaty interchange, obniżone zgodnie z nowelizacją ustawy o usługach płatniczych do poziomu wynoszącego maksymalnie 0,5%, przy czym zostały utrzymane preferencyjne, jeszcze niższe stawki na dokonywane kartami Visa płatności publiczno-prawne i za rachunki domowe.

Visa Europe liczy na to, że obniżona prawie dwuipółkrotnie stawka opłaty interchange spowoduje znaczący spadek całkowitej prowizji przekazywanej przez detalistów obsługującym ich agentom rozliczeniowym i będzie stanowić dodatkową zachętę dla detalistów zarówno do rozpoczęcia przyjmowania kart i szybkiego rozwoju sieci akceptacji, jak i do promowania płatności kartami, a tym samym obrotu bezgotówkowego, korzystnego dla konsumentów, detalistów, sektora bankowego oraz całej gospodarki.

"Mamy nadzieję, że tak znacząca obniżka opłaty interchange, płynącej do banków z tytułu akceptacji wydanych przez nie kart Visa, przełoży się na niższe koszty dla detalistów, a tym samym większą dostępność usługi. Każdy detalista rozpoczynający akceptację kart powinien otrzymać zadowalającą go ofertę opartą o nową stawkę 0,5%, a detaliści już je przyjmujący będą mogli uzyskać korzystniejsze stawki i bardziej promować płatności kartami" - stwierdziła Małgorzata OShaughnessy, dyrektor zarządzająca regionem Europy Środkowo-Wschodniej, Visa Europe. "Jeżeli obniżka stawek ma przynieść szybki rozwój sieci akceptacji i płatności bezgotówkowych, powinny obniżyć się prowizje pobierane od detalistów przez agentów rozliczeniowych" - dodała Małgorzata OShaughnessy.

Ustawa wprowadzająca obniżoną stawkę opłaty interchange, która do tej pory stanowiła zasadniczą część całkowitej prowizji pobieranej od detalisty przez agenta rozliczeniowego, nie ogranicza wysokości tej prowizji. Dostosowanie przez agentów rozliczeniowych wysokości prowizji do obniżonego poziomu opłaty interchange pozostawiono działaniu rynku - konkurencji pomiędzy kilkunastoma agentami rozliczeniowymi działającymi w Polsce.

Wprowadzając z dniem 1 lipca br. maksymalną stawkę opłaty interchange w wysokości 0,5%, Visa Europe wspólnie z bankami członkowskimi utrzymała specjalne, niskie stawki na płatności Visa za domowe rachunki oraz płatności publiczno-prawne. Dla płatności publiczno-prawnych dokonywanych kartami Visa wydanymi klientom indywidualnym stawki interchange wynoszą, niezależnie od kwoty danej płatności: 20 groszy przy płatnościach kartami debetowymi i maksymalnie 30 groszy przy płatnościach kartami kredytowymi, a dla płatności za rachunki domowe - również niezależnie od kwoty - odpowiednio 25 i 50 groszy, lecz nie więcej niż 0,5%.

Istotnym efektem obniżenia stawek opłaty interchange jest rozpoczęcie akceptacji kart w sklepach Biedronki, największej sieci detalicznej w Polsce, co stanowi ważne wydarzenie dla rozwoju obrotu bezgotówkowego. Płatności kartami zostaną wprowadzone we wszystkich 2,4 tys. sklepach sieci, z których duża część jest zlokalizowana w mniejszych miastach i miejscowościach, stanowiąc naturalny punkt odniesienia dla placówek konkurencji nie przyjmujących jeszcze kart.

Visa Europe uważa, że największy potencjał rozwoju płatności kartami w Polsce tkwi w małych detalistach, szczególnie zlokalizowanych w rejonach, gdzie sieć akceptacji jest obecnie najmniej rozwinięta. Dlatego właśnie na mniejszych miastach i miejscowościach koncentruje się teraz program Kartą Visa zapłacisz wszędzie. Nowoczesne terminale z możliwością obsługi płatności zbliżeniowych, instalowane przez agentów rozliczeniowych u działających na tych obszarach detalistów, którzy wcześniej nie przyjmowali kart Visa, będą nadal dofinansowywane przez banki-wydawców kart Visa, co dodatkowo obniży średni koszt akceptacji kart. Na przestrzeni ostatnich czterech lat wsparcie finansowe otrzymane w ramach programu przez agentów rozliczeniowych objęło łącznie blisko 159 tys. terminali EMV zainstalowanych w ponad 138 tys. placówek w Polsce.

Strategicznym celem Visa Europe jest rozwój płatności bezgotówkowych, czemu sprzyjać ma tworzenie odpowiednich warunków zarówno dla wydawców kart, jak i agentów rozliczeniowych oraz detalistów.

"Uważamy, że nowa struktura opłat interchange Visa w połączeniu z naszymi niskimi kosztami przetwarzania i rozliczania transakcji oraz niskimi opłatami marketingowymi, które zasilają Fundusz Rozwoju Rynku, pozwoli agentom rozliczeniowym w Polsce przedstawiać detalistom w odniesieniu do kart Visa atrakcyjne warunki współpracy" - stwierdziła Małgorzata OShaughnessy.

Celem Funduszu Rozwoju Rynku, na który składają się zarówno agenci rozliczeniowi, jak i banki-wydawcy kart Visa, jest wspieranie wielu ogólnorynkowych inicjatyw przyśpieszających rozwój obrotu bezgotówkowego w Polsce. Poprzez ten fundusz polskie instytucje członkowskie Visa Europe przyczyniają się do rozwoju całego rynku płatności kartami, z korzyścią dla wszystkich - również dla detalistów i agentów rozliczeniowych.
 

/ Visa 


Źródło:
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Powiązane: Karty

Komentarze (10)

dodaj komentarz
~dawidek77
Wszyscy klienci PaySquare w opcji IF+ 1 maja będą mieli

0,2% karty debetowe
0,3% karty kredytowe

+ stała marża groszowa

www.pay-square.pl
~TOMPOS
http://www.terminale-platnicze.pl
~gorzowiak
A ja w małym zakładzie mechaniki pojazdowej miałem stawkę 1,65 proc. i na mój wniosek o obniżenie PKO SA odpowiedziało, że tylko pod warunkiem, jak u nich założę konto, płatne ileś tam. Wtedy łaskawie mi obniżą do 1,4 proc. Już szukam innej opcji, tzn. innego dostawcy usług.
~erte
Właśnie wypowiedziałem umowę na terminal w Polcardzie. Okazało się że mimo obniżki stawki nie została ona obniżona bo nie podpisałem aneksu do umowy obniżającego stawkę. Dzwoniłem już tam 25 lipca i konsultant powiedział ze w ciągu 48 godzin zadzwoni do mnie koleś w celu umówienia się ze mną na podpisanie aneksu.Właśnie wypowiedziałem umowę na terminal w Polcardzie. Okazało się że mimo obniżki stawki nie została ona obniżona bo nie podpisałem aneksu do umowy obniżającego stawkę. Dzwoniłem już tam 25 lipca i konsultant powiedział ze w ciągu 48 godzin zadzwoni do mnie koleś w celu umówienia się ze mną na podpisanie aneksu. Dzisiaj na infolinii dowiedziałem się że nic z tego to ja muszę wysłać do nich pismo z prośbą o zmianę aneksu, a zmiana stawek nastąpi po podpisaniu.Jestem już miesiąc do tyłu a tu jeszcze zaczyna się następny.
~Edek
Dokładnie, to jakiś mega przekręt z tym obniżeniem stawek, nikomu nie obniżyli złodzieje bankowe.
~Mazur
Nowa ustawa bankom napycha kieszenie bo to im została obniżona opłata a nie przedsiębiorcom. Przedsiębiorca i tak musi nadal płacić wysoką prowizję od 1,28 % do 1,49 % od transakcji.
~Ciekawy
Czy po wejściu nowych przepisów firmy zajmujące się obsługą płatności kartami mogą oferować procent od transakcji wyższy niż 0,5? Czy jest to maksymalna stawka i może być tylko niższa (po wynegocjowaniu), ale nie może być wyższa niż pół procenta. Pytam ponieważ firma mnie obsługująca proponuje nową stawkę Czy po wejściu nowych przepisów firmy zajmujące się obsługą płatności kartami mogą oferować procent od transakcji wyższy niż 0,5? Czy jest to maksymalna stawka i może być tylko niższa (po wynegocjowaniu), ale nie może być wyższa niż pół procenta. Pytam ponieważ firma mnie obsługująca proponuje nową stawkę 0,69zł. I teraz ciekawostka - przejście na nową "taryfę" oznacza wydatek aktywacyjny 99zł. Złodziejstwo.
~PRZEDSIĘBIORCA
Jeśli mogę prosić o podanie Firmy która Pana obsługuje, jestem właśnie na etapie negocjacji i zaproponowano mi wyższą stawkę - pozdrawiam
~Mariusxxx
Sprawdziłem kilka firm co zaproponują prowizyjnie i okazuje się, że mało znana firma paysquare jest najtańsza - zaproponowali system 0,5% plus marża czyli 25 gr. Wszystkie polcardy grubo powyźej 1% więc napewno nie na moją ladę.
~Wesley
Nareszcie zrobiono krok w kierunku przedsiębiorcy, ale jeżeli ktoś myśli, że po tej obniżce sklepy masowo będą instalowały terminale to grubo się myli. Prowizja jest tylko częścią kosztów ponoszoną przez sklepy czy inne punkty. W małych sklepach przynajmniej połowę kosztów posiadania terminala zjada jego wysoki Nareszcie zrobiono krok w kierunku przedsiębiorcy, ale jeżeli ktoś myśli, że po tej obniżce sklepy masowo będą instalowały terminale to grubo się myli. Prowizja jest tylko częścią kosztów ponoszoną przez sklepy czy inne punkty. W małych sklepach przynajmniej połowę kosztów posiadania terminala zjada jego wysoki koszt dzierżawy sięgający nawet 80-100zł miesięcznie. Moim zdaniem jest to drakońska kwota nieadekwatna do wartości sprzętu.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki