Oczekiwanie na 3 mln nowych miejsc pracy

2020-07-02 08:23
publikacja
2020-07-02 08:23
Oczekiwanie na 3 mln nowych miejsc pracy

Wczorajsza sesja w Europie przebiegła nadzwyczaj spokojnie - większość indeksów rozpoczęła dzień na lekkich minusach, które zostały pogłębione we wczesnych godzinach popołudniowych. Lokalne minima zostały osiągnięte jeszcze po przed udostępnieniem raportu ADP z amerykańskiego rynku pracy. Wprawdzie wzrost zatrudnienia okazał się niższy od oczekiwań (2369 tys. vs. konsensus 2850 tys.), ale rewizja liczb za ubiegły miesiąc o 5,8 mln nadała publikacji neutralny wydźwięk i umożliwiła chwilowe osiągnięcie dodatnich poziomów na większości rynków, a następnie zamknięcie w okolicach otwarcia. Główne indeksy traciły od 0,1% (IBEX) do 0,4% (DAX). WIG20 zyskał 0,8%, mWIG40 2,3%, a sWIG80 1,2%, Sesja w Polsce przebiegała długo w sposób zbliżony do reszty kontynentu, ale znacznie lepszy okazał się jej finisz, pomimo że obroty pozostają wyraźnie niższe niż w poprzednich miesiącach. CD Projekt ponownie przekroczył barierę 400 zł za akcję, spółki z sektora gier (Ten Square Games, Playway i 11Bit) odgrywały też ogromną rolę w rewelacyjnym zachowaniu mWIGu, rosnąc odpowiednio o 5,4%, 5,5% oraz 8,3%. Bardzo silny popyt pojawił się też na „wadze ciężkiej” indeksu: Budimeksie, ING i Asseco. O ponad 9% rosły Mabion i Livechat.

W Nowym Jorku doszło do poważnego rozwarstwienia między indeksami - podczas gdy DJIA spadł o 0,3%, NASDAQ wzrósł o1,0%. S&P500 zyskało 0,5%. 6,7% zyskiwał Netflix, 4,6% oraz 4,4% Facebook i Amazon. Mimo, że członkowie FOMC mieli podczas ostatniego posiedzenia „wiele pytań” na temat korzyści z szeroko debatowanej kontroli krzywej rentowności, publikacja „minutek” okazała się wsparciem dla rynku akcji, nie wywołała również umocnienia dolara. Pozytywna reakcja może być efektem m.in. planów wprowadzenia bardziej precyzyjnego forward guidance, dotyczącego zarówno poziomu stóp, jak i niestandardowych narzędzi. Debata, z jakimi parametrami ekonomicznymi miałoby ono zostać powiązane, wciąż trwa.

Wciąż nie wywołuje to na rynku poważniejszych efektów, ale proces ponownego wprowadzania ograniczeń w najbardziej dotkniętych koronawirusem stanach zaczyna przyspieszać. Na Florydzie, w Kolorado i Teksasie zamknięto bary i kluby nocne, w Arizonie dodatkowo siłownie, kina i parki wodne. W Nowym Jorku i kilku innych stanach opóźnia się decyzja o pełnym otworzeniu restauracji.

Azjatyckie rynki EM wyraźnie dziś zyskują, wiedzione przez półtoraprocentowe wzrosty w Hong Kongu, od reszty kontynentu ponownie odstaje Japonia. Notowania kontraktów na amerykańskie indeksy są pozytywne, Europa może liczyć na jeszcze lepsze otwarcie, wywołane wczorajszymi wzrostami w USA. Przebieg dnia będzie zależał oczywiście w dużej mierze od publikacji oficjalnych danych z rynku pracy (wyjątkowo czwartkowej, z uwagi na jutrzejsze Święto Niepodległości). Oczekiwania wzrostu zatrudnienia na poziomie ponad 3 mln wydają się dość wygórowane.

Kamil Cisowski

Dyrektor Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego

Dom Inwestycyjny Xelion

0x01 graphic

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności

Źródło:Xelion. Doradcy Finansowi
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki