REKLAMA

Ochrona odbiorców przed nieuzasadnionymi wzrostami cen i opłat za prąd. Projekt nowego rozporządzenia

2022-06-13 17:44
publikacja
2022-06-13 17:44
Ochrona odbiorców przed nieuzasadnionymi wzrostami cen i opłat za prąd. Projekt nowego rozporządzenia
Ochrona odbiorców przed nieuzasadnionymi wzrostami cen i opłat za prąd. Projekt nowego rozporządzenia
fot. PrzemoN / / Shutterstock

Poprawa przejrzystości zasad ustalania taryf za energię elektryczną - to jeden z celów projektowanego przez resort klimatu nowego rozporządzenia w sprawie sposobu kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną.

"Przedmiotowe rozporządzenie poprawi przejrzystość zasad ustalania taryf za energię elektryczną, a tym samym będzie miało pozytywny wpływ na pewność otoczenia biznesowego zarówno dla przedsiębiorstw energetycznych, jak również odbiorców, w tym dużych przedsiębiorstw będących odbiorcami energii elektrycznej" - napisano w Ocenie Skutków Regulacji (OSR) w odniesieniu do dużych przedsiębiorstw.

Ponadto w projektowanym rozporządzeniu wprowadzono przepisy, które pozwolą na rozwój sektora magazynowania energii elektrycznej, przyczyniając się, według OSR, do stabilizacji funkcjonowania sieci elektroenergetycznej w Polsce, wyrównania profilu pracy odnawialnych źródeł, a także pozwoli na racjonalizację kosztów związanych z rozbudową sieci energetycznych.

W OSR wskazano, że sektor mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, rozporządzenie określając zasady kształtowania taryf, kalkulację stawek opłat i określając zasady rozliczeń pomiędzy odbiorcami a przedsiębiorstwami energetycznymi, stwarza warunki prowadzenia działalności gospodarczej, w których możliwe jest przewidywanie i planowanie kosztów prowadzenia działalności.

"Projekt rozporządzenia przewiduje również popularyzację liczników energii elektrycznej zdalnego odczytu, co sprzyjać będzie aktywizacji odbiorców energii elektrycznej, szczególnie o mocy mniejszej lub równej 16 kW, na rynku energii elektrycznej korzystnie wpłynie na zarządzanie popytem na rynku energii i obniży szczytowe zapotrzebowanie" - dodano.

Jak napisano w OSR, rozporządzenie zapewnia ochronę interesów odbiorców w gospodarstwach domowych przede wszystkim przed nieuzasadnionymi wzrostami cen i opłat, a także zapewnia przejrzystość cen i stawek opłat.

"Instalacja liczników zdalnego odczytu przyczyni się również do zwiększenia świadomości społeczeństwa w zakresie oszczędzania energii elektrycznej oraz pozwoli na stopniowe wykształcanie się pożądanych postaw w tym zakresie" - dodano.

W OSR napisano, że rozporządzenie nie rodzi żadnych nowych skutków dla sektora finansów publicznych zarówno po stronie dochodowej, jak i wydatkowej.

autor: Łukasz Pawłowski

Źródło:PAP
Tematy
Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Komentarze (6)

dodaj komentarz
boris-vodka
Jak widzę z zadowoleniem ..... PISo-matolskie rządy się pomału kończą.
Nie ma siły ludzie wyjdą na poważne rozmowy uliczne z tą ekipą nieudaczników
nostsherlock
Czyli co? Najpierw rozdawnictwo socjalne, potem dodruk, a potem ustawa "znosząca ubóstwo"? XD Ktoś tu celowo działa na niekorzyść narodu, bo nie da się być aż tak niekompetentnym, nie ważne jakby się starało
jkl777
Jak to EBNIE to BIEDA+ do trzeciego pokolenia sPiSkowcow bedzie trzymac.
bgiem
Polaków ubyło 200 tysięcy bo "pandemia"
Urzędników przybyło, koszty administracyjne w przeliczeniu na obywatela wzrosły, sam Miskoryżecki przyznal sobie 800 000 000 na kancelarię.

Niech oni już sobie idą z tymi sowimi tarczami nie wiem, do Izraela, czy skąd oni są.
inwestor.pl
Wzrost cen jest uzasadniony tym, że drukujecie pieniądze bez opamiętania. Po co takie głupie ustawy tworzycie "o ochronie odbiorców przed nieuzasadnionymi wzrostami cen"? Kompromitacja, skandal, a jako przerywnik afera. Polska 2022.
samsza
najpierw zarobią na "uzasadnionych wzrostach cen", a potem zarobią na ustalaniu regulacji przeciwko "nieuzasadnionym" wzrostom, może kolejna opłata mocowa aby "stabilizować" rynek!

Powiązane: Energetyka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki