REKLAMA

Ochojska: Będzie apel do SG i MSWiA o to, by organizacje mogły nieść pomoc medyczną potrzebującym migrantom

2021-09-23 22:15
publikacja
2021-09-23 22:15
Ochojska: Będzie apel do SG i MSWiA o to, by organizacje mogły nieść pomoc medyczną potrzebującym migrantom
Ochojska: Będzie apel do SG i MSWiA o to, by organizacje mogły nieść pomoc medyczną potrzebującym migrantom
fot. Piotr Guzik / / FORUM

Będzie formalny apel do SG i MSWiA o zezwolenie na to, aby organizacje mogły nieść medyczną pomoc migrantom w związku z sytuacją na polsko-białoruskiej granicy - poinformowała PAP działaczka humanitarna, europosłanka Janina Ochojska.

W czwartek w Podlaskiem spotkała się z przedstawicielami tych organizacji. Podkreśliła, że spotkanie odbyło się w poza strefą objętą stanem wyjątkowym.

"Rozmawiałam z osobami, które są z różnych organizacji pomocowych zajmujących się uchodźcami, którzy tworzą Grupę Granica i starają się monitorować to, co się dzieje na granicy. Z tych rozmów wynika, że (...) cały czas jest problem z wpuszczaniem pomocy medycznej do strefy (objętej stanem wyjątkowym - PAP), tam gdzie są ludzie wycieńczeni z głodu, z zimna. Koledzy z organizacji pozarządowych spotykali ludzi bardzo wycieńczonych, że nie mogli się na nogach utrzymać. Tymczasem wezwanie pomocy medycznej lub próby przekonania SG o konieczności wpuszczenia pomocy medycznej spełzają na niczym" - powiedziała w czwartek wieczorem Janina Ochojska po zakończonych spotkaniach i dodała, że była to dla niej okazja do wysłuchania różnych świadectw działaczy tych organizacji.

Ochojska uważa, że konieczne są szybkie działania, bo sytuacja na granicy może się pogarszać. "To jest bardzo duży problem i wymaga to rozmów zarówno ze Strażą Graniczną, jak również być może z MSWiA, żeby jednak wpuszczano pomoc służb medycznych" - powiedziała Ochojska.

Zaznaczyła, że będzie apel w tej sprawie, ale nie wiadomo jeszcze w jakiej formalnej formie i czy złoży go ona sama czy Grupa Granica, formuła będzie ustalona "jak najszybciej, bo - jak podkreśliła - konieczne jest właśnie jak szybkie działanie". "Zwłaszcza sprawa opieki zdrowotnej. Być może teraz ktoś umiera, a ratownicy medyczni nie mają dostępu do tych ludzi. Sprawa jest priorytetowa i to musimy zrobić jak najprędzej" - dodała Janina Ochojska.

"My nie wiemy co się dzieje w strefie i w związku z tym możemy jedynie przypuszczać, że w tej strefie są ludzie, którzy potrzebują pomocy i to pomocy medycznej, a jeżeli jej nie otrzymają to może się to zakończyć kolejnymi zgonami" - powiedziała Ochojska.

Europosłanka poinformowała, że będzie chciała także wyjaśnić, czy pomocy potrzebującym migrantom, np. w formie dostarczenia śpiworów, jedzenia, podgrzewanych namiotów może udzielić Polski Czerwony Krzyż.

"(...) być może, że mogliby tutaj bardzo dużo zrobić, ale z jednej strony Czerwony Krzyż mówi, że nie dostał zezwolenia (na wjazd do strefy objętej stanem wyjątkowym - PAP), ale przecież Czerwony Krzyż w ogóle nie musi prosić o zezwolenie, więc jest to dla mnie dziwna sytuacja, którą też trzeba wyjaśnić" - powiedziała Ochojska.

W jej ocenie wyjaśnień wymaga także sprawa tzw. push-backów, czyli odsyłania za granicę tych migrantów, którzy są zatrzymywani w Polsce po przekroczeniu granicy. Podkreśliła, że organizacje pozarządowe mają dowody na to, że dochodzi do takich sytuacji, że informują o odsyłaniu migrantów. "(...) to nie są żadne opowieści, bo organizacje mają na to dowody, więc musi dojść do jakichś wyjaśnień" - powiedziała Ochojska.

Straż Graniczna informowała w czwartek na Twitterze, że w środę odnotowano 233 próby nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Zatrzymano ośmiu nielegalnych imigrantów, w tym obywateli Konga, Iranu i Syrii. Za pomocnictwo zatrzymano trzech cudzoziemców: obywatela Białorusi, Rumunii i Sri Lanki.

Od początku września odnotowano łącznie ok. 5 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej.

Od 2 września w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje on 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.(PAP)

autor: Izabela Próchnicka

kow/ mark/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Białoruś

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki