REKLAMA

Ocean spłaca zobowiązania nieruchomościami

2001-02-27 14:33
publikacja
2001-02-27 14:33

Ocean spłaca zobowiązania nieruchomościami


26.02.2001 spółka Ocean zawarła z Kredyt Bankiem umowę o przeniesienie prawa własności do lokali użytkowych znajdujących się w Warszawie przy ulicy Kasprowicza 81/85 i Olbrachta 6. Celem powyższej umowy jest zwolnienie z zobowiązań dotyczących spłaty kapitału wynikającego z umowy kredytowej. Wartość przejmowanych przez bank lokali do rozliczenia wynosi 657 tys. zł., natomiast w księgach rachunkowych spółki Ocean lokale te miały łączna wartość ewidencyjną ok. 300 tys. zł.
Prawdopodobnie wartość rynkowa tych nieruchomości jest wyższa, jednak dosyć przymusowa sytuacja Oceanu zmusza go do podejmowania decyzji o wyprzedaży majątku trwałego. Co prawda zrealizuje on na tej transakcji zysk oraz zmniejszy swoje zobowiązania, to jednak jest to kropla w morzu potrzeb i działanie w obliczu sytuacji przymusowej. Kapitał własny wynosi zaledwie 28 mln zł., rok temu wynosiły prawie 50 mln zł. Jednak spółka skutecznie obniża poziom aktywów które obecnie są poniżej wartości 170 mln zł. Dramatycznie spadły też przychody ze sprzedaży, które nie gwarantują już zysku na poziomie operacyjnym, zaś ponoszonekoszty finansowe (ponad 130 mln zobowiązań) skutecznie prowadzą spółkę do bankructwa. Jedyna szansa to układ z wierzycielami przy jednoczesnym zasileniu spółki nową emisją akcji. Jednak nie ma chyba co liczyć na emisję publiczną niekierowaną, reputacja spółki jest katastrofalna, zaś jej prezes i główny właściciel ma teraz problemy z samym sobą.
Jedynie więc pozyskanie nowego inwestora może zachęcić banki do postępowania układowego, jednak na razie takiego nie widać, zaś postępowania spółki takie jak to z Kredyt Bankiem wskazują na to, że trwa odzyskiwanie pieniędzy ze spółki, na zasadzie kto pierwszy ten lepszy, bez oglądania się na solidarny układ.
Widać Kredyt Bank ma specjalne względy u Oceanu, bo przecież niedawno (2 tygodnie temu) także przenoszono prawa do własności warszawskich lokali użytkowych, dzięki czemu Ocean spłacił zobowiązania o wartości 1,7 mln zł. za nieruchomości o wartości 0,3 mln zł.
[Rafał Wójcikowski]
Źródło:
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki