REKLAMA

Obywatelstwo UE dla inwestorów. KE upomina Maltę i Cypr

2021-06-09 14:38
publikacja
2021-06-09 14:38
Obywatelstwo UE dla inwestorów. KE upomina Maltę i Cypr
Obywatelstwo UE dla inwestorów. KE upomina Maltę i Cypr
/ ingimage

Komisja Europejska zdecydowała w środę o podjęciu dalszych kroków w ramach procedur dot. naruszenia prawa unijnego przeciwko Cyprowi i Malcie. Chodzi o programy obywatelstwa oferowane przez oba kraje dla inwestorów. Są one potocznie nazywane "programami złotych paszportów".

Według KE, Cypr i Malta, ustanawiając i realizując specjalne programy dla "inwestorów", w ramach których oferują swoje obywatelstwo w zamian za wniesienie określonej opłaty i inwestycje, nie wypełniają swoich zobowiązań wynikających z członkostwa w UE.

"Podczas gdy Cypr i Malta pozostają odpowiedzialne za podejmowanie decyzji o tym, kto może stać się obywatelem cypryjskim lub maltańskim, Trybunał Sprawiedliwości UE wielokrotnie wyjaśniał, że przepisy dotyczące nabywania obywatelstwa państwa członkowskiego muszą należycie uwzględniać prawo UE" - zastrzegła KE.

Wszczęła ona postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego przeciwko Cyprowi i Malcie w październiku 2020 r.

Nikozja co prawda zamknęła swój program i przestała przyjmować nowe wnioski z dniem 1 listopada 2020 r., ale nadal rozpatruje wnioski złożone wcześniej. W związku z tym Komisja podjęła w środę decyzję o przejściu do drugiego etapu procedury naruszeniowej.

Valletta z kolei uciekła się do fortelu i zamykając stary program, równocześnie uruchomiła nowy. KE została zatem zmuszona do rozpoczęcia całej procedury od nowa.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Advertisement

Powiązane

Komentarze (2)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
marcing14
Bogaci inwestorzy z kapitałem unii przeszkadzają, a "uchodźcy" szukający lekkiego życia na zasiłku już nie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki