REKLAMA

"Obyś żył w ciekawych czasach". Ostatni tydzień września na wykresach

2022-10-01 06:00
publikacja
2022-10-01 06:00

Ostatni tydzień września obfitował w istotne i nierzadko rekordowe dane oraz ciekawe wydarzenia. Oto 10 wykresów, które to pokazują.

"Obyś żył w ciekawych czasach". Ostatni tydzień września na wykresach
"Obyś żył w ciekawych czasach". Ostatni tydzień września na wykresach
fot. Master1305 / / Shutterstock

1. Mamy inflację ćwierćwiecza. Szybko zmierzamy ku 20%

Wrześniowa inflacja zaskoczyła nawet najbardziej pesymistycznych analityków. Tempo spadku siły nabywczej złotego przekroczyło 17% i zamiast słabnąć, znów przyspieszyło. We wrześniu indeks cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł o 17,2 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku – wynika z tzw. szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego. To najwyższy odczyt od lutego 1997 roku, a więc przeszło 25 lat.

2. Inflacja w strefie euro dobiła do 10%

Galopujące ceny energii napędzają inflację w strefie euro, która pierwszy raz w historii unii walutowej osiągnęła dwucyfrowy poziom. W kilku krajach eurolandu wzrost cen przekracza 20%.

Eurostat

3. Nierówności dochodowe w Polsce wróciły do poziomu sprzed rządów PiS-u

Z danych GUS-u wynika, że w ubiegłym roku poziom nierówności dochodowych w miastach w Polsce był wyższy niż w 2015 r. Dzięki lepszej sytuacji na wsi w całym kraju nierówności okazały się minimalnie niższe, ale największe od czasu objęcia władzy przez PiS.

GUS

4. Wyprzedażowy wrzesień na GPW. Cały kwartał był jeszcze gorszy

Piątkowa sesja zakończyła tydzień wyprzedaży na GPW. Wyznaczyła także koniec miesiąca i kwartału, które okazały się jeszcze bardziej spadkowe niż ostanie dni. Agencja Bloomberga kolejny raz określiła WIG20 najgorszym indeksem na świecie, wskazując główne przyczyny słabości w ostatnim czasie.

Bankier.pl

5. Sądne dni złotego. Kurs euro najwyżej od marca, dolar dobił do 5 zł

W tym tygodniu polski złoty przeżywał ciężkie chwile. Kurs euro znalazł się na najwyższym poziomie od marca. Rekordowo drogi był też frank. Cena dolara amerykańskiego dosięgnęła 5 zł.

Bankier.pl

6. Mocne spadki na Wall Street. Mamy nowe dno bessy

S&P500 zaliczył najmocniejszy spadek od przeszło dwóch tygodni i zakończył dzień na najniższym poziomie w tym roku. Inwestorzy zaczynają być przerażeni polityką prowadzoną przez największe banki centralne Zachodu.

7. Węgrzy kończą cykl podwyżek stóp procentowych mocnym akcentem. Czesi nieugięci ws. stóp procentowych

Władze węgierskiego banku centralnego zdecydowały się na kolejną odważną podwyżkę stóp procentowych. Zapowiedziały jednak, że cykl dobiegł końca. Węgrzy nie oglądają się za siebie - pod koniec czerwca podnieśli stopę referencyjną aż o 185 pb., dwa tygodnie później - o kolejne 200 pb., a po następnych dwóch tygodniach dodali jeszcze 100 pb. W miesiąc koszt pieniądza wzrósł o 485 pb.

Bankier.pl na podstawie danych banków centralnych

8. Szok brytyjski. Złośliwi przezwali Wielką Brytanię „rynkiem tonącym”

Brytyjczycy właśnie przekonują się, jak wygląda degradacja ze statusu rynku rozwiniętego do kraju traktowanego jak rynek wschodzący. Jednakże w przypadku Zjednoczonego Królestwa jest to w zasadzie rynek tonący. W ostatnich dniach uwagę rynku przyciąga zwłaszcza katastrofalna wręcz słabość brytyjskiej waluty. Od początku roku szterling stracił do dolara 21% i w nocy z niedzieli na poniedziałek był notowany na najniższych poziomach w historii, przebijając nawet historyczny dołek z roku 1985. A mówimy tu przecież o najstarszej parze walutowej świata, dla której horyzont wyznacza nie tyle historia funta, co dolara amerykańskiego. Funt jest też dawną światową walutą rezerwową świata, która abdykowała na rzecz "zielonego" dopiero w wyniku II wojny światowej. 

9. Niemcy z dwucyfrową inflacją CPI

Niemcy dołączyły do rosnącej grupy krajów, w których oficjalnie raportowana inflacja cenowa osiągnęła dwucyfrowy poziom. Wzrost cen napędziła pioruńsko droga energia i żywność, ale wyraźnie przyspieszyła też dynamika cen usług.

10. Największy wzrost kursu CD Projektu od stycznia 2021 r. Ale bessa trwa dalej

Kurs CD Projektu ciągle elektryzuje inwestorów. Poniedziałkowy wzrost ceny akcji był największy od pamiętnego short squeeze’u ze stycznia 2021 r. Tymczasem w rejestrze krótkiej sprzedaży ciągle jest wiele funduszy grających na spadki.

Od wrześniowego dołka bessy do czwartkowego maksimum kurs CD Projektu zyskał 41,2 proc. W międzyczasie, od 22 września zaliczył pięć wzrostowych sesji z rzędu, w tym jedną, na której walory poszybowały do góry o 13,47 proc. To największy dzienny wzrost akcji producenta „Cyberpunka 2077” od 27 stycznia 2021 r., kiedy wyciskane z krótkich pozycji były zagraniczne fundusze grające na spadki. Wtedy jednego dnia akcje zdrożały o 15,58 proc.

Bankier.pl

KaWa

Źródło:
Tematy
Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
j23piogolob
Rządowi i wszystkim posłom z parlamentu obniżyć diety o inflacją a zaraz wezmą się do roboty i inflacji nie będzie. Jeśli przez 3 lata od styczna jest podwyżka wszystkiego a rząd ogłasza wzrost pkb np. 5% to taki rząd i parlament z ustawowo powinien się rozwiązać i zakaz kandydowania przez 5 kadencji. Każdy startujący do parlamentu Rządowi i wszystkim posłom z parlamentu obniżyć diety o inflacją a zaraz wezmą się do roboty i inflacji nie będzie. Jeśli przez 3 lata od styczna jest podwyżka wszystkiego a rząd ogłasza wzrost pkb np. 5% to taki rząd i parlament z ustawowo powinien się rozwiązać i zakaz kandydowania przez 5 kadencji. Każdy startujący do parlamentu powinien sądownie podpisać oświadczenie że poda się do dymisji jeśli przez 3 lata od stycznia będą podwyżki towarów, usług (oczywiście nie wynagrodzeń). Taki parlament i rząd co robi tylko podwyżki to ........... i rozpędzić ich. Bismark szybko z takimi ministrami by się rozprawił jutro składa pan tekę ministra a minister w którym gabinecie i koniec. A tu parlament ma w d.... inflację dadzą sobie podwyżki my zapłacimy a oni się śmieją.
jenak
Dlaczego to piszę.


Dla mnie to proste.


Im później się obudzimy, tym więcej będzie ofiar. Nie w tysiącach, ale jak w niedawnej? pandemii co najmniej w milionach.
jenak
A dopiero sam począteczek.


Począteczniunio.

Mad Max absolutnie niewykluczony.

Mad Max, jak tam, dla nielicznych (zauważyliśmy chyba, że niewielu się tam krząta po matce ziemi?).

Dla mnie pandemia była potężnym wake-up-call. Wcześniej też były paskudne elementy, ale nie tych rozmiarów.
bha
Cóż... W czasach coraz mocniej chorych, nienormalnych, wyzyskujących, żerujących latami nie tylko na pracy innych, krótkowidzących,znieczulonych, udających jarząbka dopóki się da i uda!!! , zadłużeniowych bez umiaru i zachłannych do bólu!!!. Niestety nic dobrego to nie już przyniesie.
mordechaj-blumsztajn
Wszystko zgodnie z planem WEF i Agenda 2030. Covidianie chcialiscie zamykania gospodarki z powodu kataru ? To teraz macie efekty. Chcieliście sankcji na Putina (realne sankcji na siebie) no to cyk...
xyzq
W odpowiedzi na sankcje, które nałożyliśmy na siebie Rosja również nałożyła sankcje na siebie a konkretnie - na swobodę poruszania mężczyzn. Rosjanie powoli pojmują co się dzieje i co się stanie dalej - więc sankcje działają ;)
mordechaj-blumsztajn odpowiada xyzq
Zobaczymy twoją reakcje na bilet do WKU
zoomek odpowiada xyzq
Morał? Po jednej i drugiej stronie rządzą psychooo.

Powiązane: Wykresy tygodnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki