WAŻNE

Obroty są, ale wzrostów brak

2020-01-15 12:18
publikacja
2020-01-15 12:18
Obroty są, ale wzrostów brak

W kontekście wtorkowej sesji na GPW można sarkastycznie stwierdzić, że nie można mieć wszystkiego. Wprawdzie obroty odnotowane w ramach indeksu WIG20 były przyzwoite, gdyż przekroczyły z dużą nawiązką 1 mld zł, niemniej zabrakło tego na co wszyscy czekają, czyli wzrostów. Polski indeks blue chipów przez cały dzień znajdował się poniżej kreski, pomimo tego, że w pozostałej części Starego Kontynentu dominował kolor zielony.

Tym razem największym obciążeniem wśród dużych spółek były akcje Dino (-4,5%) oraz PZU (-1,3%), które to wczoraj znalazły się po drugiej stronie zestawienia i miały istotny wkład w ponad 1-proc. zwyżkę indeksu WIG20. Na kontynuację wzrostów z poniedziałku zabrakło jednak zdecydowania, w konsekwencji czego polski indeks blue chipów zamknął się ze stratą o 0,5%. O wiele lepiej zaprezentowała się druga i trzecia linia spółek - indeksy mWIG40 oraz sWIG80 zyskały w okolicach 0,5%.

Tymczasem sezon wynikowy za oceanem został symbolicznie zainicjowany raportami J.P. Morgan Chase, Citigroup oraz Wells Fargo. O ile w przypadku dwóch pierwszych gigantów bankowych możemy mówić o zadowalających rezultatach, o tyle wyniki Wells Fargo dostarczyły inwestorom sporego rozczarowania. Zarówno przychody, jak i zyski banku były niższe od oczekiwań, na co inwestorzy zareagowali przeceną akcji spółki o ponad 5%.

Pomimo to, niewiele brakowało, a pisalibyśmy o kolejnej rekordowej sesji na Wall Street. Przed tym scenariuszem rynek powstrzymało stwierdzenie S. Mnuchina, w którym to Sekretarz Skarbu USA zwrócił uwagę na fakt, że cła dotychczas nałożone na import towarów chińskich (25% oraz 7,5% dla towarów o wartości 250 mld USD oraz 120 mld USD) nie zostaną zniesione do czasu zakończenia drugiej fazy negocjacji handlowych z Chinami. Według Bloomberga nastąpi to nie prędzej niż przed wyborami prezydenckimi w USA. Ponadto strona amerykańska zastrzega, że w kolejnych miesiącach będzie bacznie przyglądać się egzekwowaniu przez Chiny obietnic zawartych w podpisywanej umowie „pierwszej fazy”.

Zniesmaczeni przerwaniem rynkowej sielanki inwestorzy musieli ostatecznie pogodzić się z tym, że indeksy S&P500 oraz Nasdaq straciły w okolicach 0,2%. W momencie pisania komentarza czerwień dominuje również na parkietach azjatyckich - skala zniżek oscyluje w granicach 0,5%, co naturalnie może wywierać lekką presję na otwarciu sesji w Europie.

Patryk Pyka

Analityk Zespołu Usług i Analiz Rynkowych

Dom Inwestycyjny Xelion

0x01 graphic

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności

Źródło:Xelion. Doradcy Finansowi
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki