Obrazy Brandta i Dwurnika na licytacji WOŚP

Wart ok. 1 mln zł obraz Józefa Brandta z ceną wywoławczą 1 tys. zł znajdzie się m.in. na zorganizowanej po raz pierwszy stacjonarnej aukcji dzieł sztuki podczas 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 13 stycznia.

(DESA)

Wśród licytowanych prac znajdą się również m.in. dzieła Edwarda Dwurnika, Jerzego Kossaka - poinformowali PAP organizatorzy wydarzenia z DESA Unicum.

Do tej pory dzieła sztuki w ramach finału WOŚP wystawiane były na licytację za pośrednictwem platform online. Nigdy też w ramach tego wydarzenia pod młotek nie trafiły prace o takiej wartości. Pieniądze z aukcji zostaną w całości przeznaczone na zakup specjalistycznego sprzętu dla szpitali dziecięcych. Dom Aukcyjny zrezygnował z prowizji. Licytacją kierować będzie Juliusz Windorbski, prezes DESY Unicum.

Organizatorzy chcą, aby w licytacji mogło wziąć udział jak najwięcej osób, dlatego, mimo że wartość prac to często kilkadziesiąt a nawet kilkaset tysięcy złotych, licytacja każdego z dzieł rozpocznie się od 1 tys. zł.

"Ta niska cena wywoławcza ma stanowić zachętę, aby liczni kolekcjonerzy zainteresowali się licytacją. A wiadomo, że podczas niej emocje idą w górę, portfele szerzej się otwierają" - powiedział PAP Jan Koszutski z DESY Unicum. "W grę wchodzą wybitne obrazy o dużej wartości. Niektórzy z kupujących być może liczą, że uda im się wejść w posiadanie dzieła okazyjnie. My, natomiast mamy nadzieję, że będą szczodrzy, ponieważ cel jest szczytny" - dodał.

Wartość pochodzącego sprzed ponad 100 lat dzieła "Jarmark w Bałcie na Podolu", który znajdzie się na aukcji - obecnie można je oglądać na wystawie w Salonie DESY Unicum - szacuje się na co najmniej 1 milion złotych. Brandt jest dziś jednym z najdrożej sprzedających się artystów na polskim rynku sztuki. Jego "Powrót z targu" został sprzedany w czerwcu tego roku za blisko 1,5 miliona złotych.

Wystawiona zostanie także praca Jerzego Kossaka "Szarża szwoleżerów w Somosierze" z 1946 roku. Jerzy Kossak kontynuował rozsławione przez dziadka Juliusza i ojca Wojciecha malarstwo batalistyczne.

W katalogu znalazły się także dwa obrazy zmarłego w październiku tego roku Edwarda Dwurnika - jednego z najbardziej cenionych artystów polskiej sztuki współczesnej. Pod młotek trafi m.in. praca "Wiedeń. Idealne miasto", pochodząca z słynnego cyklu malarskiego artysty "Błękitne miasta".

"To pierwsza w historii Polski aukcja charytatywna na tak dużą skalę. W ciągu 27 lat swojej działalności Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy udało się zebrać 950 mln złotych na cele związane z ochroną zdrowia, szczególnie zdrowia dzieci. To bezprecedensowa na skalę światową inicjatywa i czujemy się wyróżnieni, że możemy wziąć w niej udział" podkreślił Juliusz Windorbski.

Cezary Stypułkowski, prezes zarządu mBanku, z którego kolekcji pochodzi 40 obrazów, które będą licytowane - zaznacza, że mBank gra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy po raz drugi.

Licytacja odbędzie się podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 13 stycznia o godz. 18.30 w siedzibie Domu Aukcyjnego DESA Unicum przy ul. Pięknej 1A. (PAP)

Anna Bernat

abe/ pat/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
10 0 prs

Ty, mielony z wrony, posluchaj..
Fundacja i Jerzy Owsiak wielokrotnie podawali nieprawdziwe informacje na temat finansów WOŚP i „Złotego Melona” i wielokrotnie złamali prawo, odmawiając Sądom i skarżącym udzielenia informacji publicznej.
Zrodlo kontrowersje.net.

! Odpowiedz
0 2 mkx

Za to Caritas publikuje zawsze i wszystko i pieniądze wydaje zawsze ze statutem nic dla siebie nie zostawiając.

! Odpowiedz
2 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 9 karbinadel

A tobie ile Putin płaci za pisanie tych durnot?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 1,4% XI 2019

Znajdź profil