ZCP: Obowiązkowe stosowanie mechanizmu podzielonej płatności wpłynie pozytywnie na rynek

Obligatoryjne stosowanie mechanizmu podzielonej płatności pozytywnie wpłynie na rynek - ocenił w piątek Związek Cyfrowa Polska. Dodano, że w obrocie elektroniką tzw. split payment pomoże branży odbudować zaufanie pomiędzy kontrahentami oraz na linii przedsiębiorca – fiskus.

(fot. Johan10 / YAY Foto)

Jak poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP, prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o VAT. Przepisy wprowadzają obowiązkową podzieloną płatność VAT, czyli tzw. split payment, oraz nową matrycę stawek VAT. Obligatoryjny split payment wejdzie w życie 1 listopada br.

"Podzielona płatność ma być przede wszystkim ratunkiem dla gałęzi gospodarki szczególnie narażonych na proceder wyłudzania podatku VAT" - wkazał w piątkowym komentarzu związek reprezentujący największe firmy sektora nowoczesnych technologii.

Jak podkreślają eksperci ZCP, obowiązkowy split payment, który obejmie m.in. towary i wyroby elektroniczne, "będzie stanowić kontynuację oczyszczania branży z oszustów". Związek Cyfrowa Polska, reprezentujący polską branżę elektroniczną, pozytywnie ocenia wprowadzone rozwiązanie.

"To nie tylko wpłynie na komfort działania uczciwych przedsiębiorców, ale również w efekcie ukrócenia potężnych wyłudzeń i uszczelnienia systemu, przyniesie znaczne korzyści państwowemu budżetowi – ocenia prezes Cyfrowej Polski Michał Kanownik. Jego zdaniem obowiązkowe stosowanie mechanizmu podzielonej płatności "pomoże odbudować zaufanie pomiędzy kontrahentami, które przez ostatnie lata zostało nadszarpnięte poprzez działalność oszustów podatkowych".

Część przedsiębiorców obawia się jednak, że obligatoryjny split payment nadwyręży ich płynność finansową - wskazał ZCP. Wyjaśniono, że środkami przeznaczonymi na odprowadzenie VAT nie będzie można bowiem obracać w inny sposób. "Ustawodawca przewidział jednak pewne ułatwienia dla przedsiębiorców. Gromadzone na specjalnym subkoncie pieniądze na odprowadzenie VAT można np. będzie wykorzystać do opłacenia składek ZUS, podatku dochodowego, akcyzy czy cła" – wyjaśnia Kanownik.

Zdaniem Cyfrowej Polski można się spodziewać, że obligatoryjny split payment wpłynie na to, że przedsiębiorcy będą korzystali z tej metody płatności także w innych transakcjach – nie objętych obligatoryjnym split payment. "Jedną z zachęt do stosowania tej metody jest m.in. zwolnienie z solidarnej odpowiedzialności w przypadku nieświadomego udziału w podatkowych przestępstwach karuzelowych" - wskazano.

Związek Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego „Cyfrowa Polska” to branżowa organizacja pracodawców o charakterze non-profit, zrzeszająca największe firm z branży RTV i IT – producentów, dystrybutorów i importerów działających na polskim rynku. 

autor: Magdalena Jarco

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
12 8 carlito1

Rząd pis! Zdecydowanie najgorszy rząd dla przedsiębiorców... Znowu najbardziej dostaną zwykli Kowalscy... Mafi już dawno na vacie nie ma
.. a gdzie są ukarani urzędnicy ? Bo zwykły szarak nie jest w stanie kręcić karuzel vatowskich.... Ja jak niby nie złożyłem VAT 7 ( złożyłem ale zgubili i to było przed tym pisowskim cyrkiem) to w ciągu kilku dni miałem wezwanie.... Mówiłem jak tylko to wprowadzili dla ' próby" że będzie obowiązkowe... To jest kolejny zator finansowy dla przedsiębiorcy i to WY!!! Rząd i reszta biurokratów jesteście największym hamulcem polskiej przedsiębiorczości! I powodujecie. Najwięcej zatorów płatniczych. W imię "naszego dobra ." A waszego koryta... Amen

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.