Obniżona stawka podatku będzie miała zastosowanie do dochodów uzyskanych od 2020 roku

Za tydzień rząd zajmie się projektem obniżającym stawkę PIT z 18 proc. do 17 proc. - powiedział we wtorek na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu premier Mateusz Morawiecki.

Morawiecki pytany był, kiedy rząd przyjmie projekt ustawy o obniżeniu podatku z 18 proc. do 17 proc.

(NBP)

"Rząd zajmie się obniżeniem PIT z 18 na 17 proc., czyli o 6 proc., o jeden punkt procentowy. To taka najbardziej zauważalna od wielu, wielu lat powszechna obniżka podatku PIT dla 24 mln Polaków" - powiedział. "Za tydzień. Za tydzień się tym zajmiemy" - poinformował szef rządu.

We wtorek projekt obniżający dolną stawkę PIT został wpisany do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Przewiduje także ponad dwukrotne podniesienie kosztów uzyskania przychodów dla pracowników.

Obniżona stawka podatku z 18 proc. do 17 proc. i podniesienie kosztów uzyskania przychodów będą miały zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2020 r. - wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

"W stosunku do obecnie obowiązujących przepisów ustawy PIT projekt przewiduje obniżenie najniższej stawki podatku, o której mowa w skali podatkowej, z 18 proc. na 17 proc., przy jednoczesnym pozostawieniu stawki 32 proc. dla dochodów ponad 85 528 zł" - napisano.

"Obniżenie stawki dotyczyć będzie ogółu podatników, którzy uzyskują dochody podlegające opodatkowaniu na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej (w tym emerytów i rencistów, a także przedsiębiorców, którzy w odniesieniu do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie wybrali podatku liniowego czy ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych)" - dodano.

W wykazie prac zaznaczono, że nowa skala, w tym obniżona stawka podatku (17 proc.) będzie miała zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2020 r.

Dwukrotne podniesienie kosztów uzyskania przychodów dla pracowników - zdaniem autorów zmian - ma obniżyć koszty pracy.

"Projekt ustawy przewiduje ponad dwukrotny wzrost wysokości zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 2 ustawy PIT. Obecnie podstawowe pracownicze koszty uzyskania przychodów (KUP) wynoszą miesięcznie 111,25 zł, a rocznie nie więcej niż 1 335 zł. Dla osób dojeżdżających KUP są nieznacznie wyższe i wynoszą 139,06 zł miesięcznie i 1668,72 zł rocznie. Dla wieloetatowców roczne KUP nie mogą przekroczyć 2.002,05 zł, a dla dojeżdżających wieloetatowców roczne koszty nie mogą być wyższe niż 2.502,56 zł. Koszty w tej wysokości obowiązują od 2008 r." - napisano.

Zgodnie z informacją pracownicze koszty wzrosną do 250 zł miesięcznie i 3000 zł rocznie, koszty dla dojeżdżających wyniosą 300 zł miesięcznie i 3600 zł rocznie. Koszty roczne dla wieloetatowców wzrosną z 2.002,05 zł do 4500 zł, a roczne koszty dla dojeżdżających wieloetatowców z 2.502,56 zł do 5400 zł.

Obecne KUP (w zł)KUP po zmianie (w zł)
111,25 250
139,06 300
1 335 3 000
1 668,72 3 600
2 002,05 4 500
2 502,56 5 400

"Celem tych zmian jest sprawiedliwe obniżenie obciążeń podatkowych dla wszystkich podatników na skali podatkowej oraz pozostawienie do dyspozycji podatników większej ilości środków pieniężnych. Beneficjentami tych zmian będzie około 25 mln podatników. Reforma stanowi kolejny krok w kierunku zmniejszenia klina podatkowego (różnicy między tym, co pracownik dostaje +na rękę+ a kwotą, którą na jego zatrudnienie wydaje firma) oraz uczynienia go bardziej sprawiedliwym" - napisano.

Jak wyjaśniono, klin dla osób w okolicach płacy minimalnej w Polsce jest jednym z wyższych w krajach OECD, natomiast progresywność klina podatkowego jest jedną z najniższych. Według projektodawców, zmniejszenie obciążeń dla osób o relatywnie niewysokich pensjach to najkorzystniejsze rozwiązanie z punktu widzenia bodźców na rynku pracy.

"Powinno to przynieść efekt w postaci poprawy współczynnika aktywności zawodowej w Polsce (co jest niezwykle istotne w obliczu niekorzystnych zjawisk demograficznych). Pracujący na umowie o pracę mają obecnie relatywnie wyższy klin podatkowy niż osoby uzyskujące dochody z innych źródeł (np. umowa zlecenia). Przykładowo średnie obciążenie na umowie o pracę w grupie dochodu brutto między 25 tys. zł a 50 tys. zł rocznie wynosi ok. 37 proc., natomiast na niestabilnych umowach cywilnoprawnych 28 proc." - wyjaśniono.

Nowa, podwyższona wysokość kosztów uzyskania przychodów wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2020 r. i będzie mieć zastosowanie do przychodów uzyskanych od dnia 1 stycznia 2020 r. (PAP Biznes)

pat/ osz/

Źródło: PAP Biznes
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
9 13 telesfor67

Klasy średniej jest mało. Jej głosy się nie liczą.
Taką samą drogą szedł najsłynniejszy Austriak w 1933 a przed nim towarzysz Uljanow.

! Odpowiedz
0 26 jaffa

32% przy 82tys to też przeżytek. Pytanie czy Polsce chcemy mieć na całe wieki roboli którzy będą wyrobnikami dla inncych państw np. Niemiec, czy chcemy być społeczeństwem mądrym i bogatym który klasę średnią?
Poza tym kto lepiej wydaje pieniądze ludzie czy państwo które zabierze w formie podatku 32% przemieli przez bezsensowny system i nic z tego nie zostaje?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 12 pomorzaninm

mzoe by tak choc 1 % obnizka składki ZUS !!!!!!

! Odpowiedz
26 60 raficus

Ciekawy jestem kto po tych wszystkich zmianach zagłosowałby na PO?
Chyba tylko sami polityce tej bezideowej partii.

! Odpowiedz
0 1 _jasko

Czy to nie PiS cztery lata temu obiecywał podniesienie "od zaraz" kwoty wolnej od podatku do 8 tys. (na początek),
Czy to Nie PiS obiecywał natychmiastowe obniżenie VAT o 1 %. (ten 1% podniesiony, wbrew krytyce PiS, na czas kryzysu)?
Czy to nie PiS obiecywał przewalutowanie kredytów walutowych po kursie zawarcia umowy?
Czy to nie PiS obiecywał zniesienie podatku dla KGHM?
Tak wygląda wiarygodność Prawa i Sprawiedliwości, partii, która twierdzi, że realizuje swoje obietnice.
Gdzie te tysiące domów z programu mieszkanie plus?
Gdzie te nasze krajowe elektryki, których wkrótce ma byc miliony na naszych drogach?
Gdzie promy ze Szczecina?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
17 65 kzabor

Tak, jak nie przepadam za PIS, to muszę przyznać, że to dobra zmiana, chodź mogła być lepsza.

! Odpowiedz
29 69 robertczarnota

A progi podatkowe??? Zamrożone już od wielu wielu lat. A, tak, jasne. Elektorat PIS i tak nawet się do nich nie zbliża. Za to zaradni i pracowici bulcie po 32%.

! Odpowiedz
9 18 niewierzacyateusz

no przecież zaradni też na tych zmianach skorzystają , i to więcej od tych niezaradnych , bo zaradny zapłaci 1% mniej od 80 tys a niezaradny od na przykład 40 tys

! Odpowiedz
0 0 _jasko odpowiada niewierzacyateusz

Ale ten zaradny, czy mniej zaradny oddaje już ten 1 % płacąc przy kasie za towary i usługi podniesione na stałe o 1% VAT
Państwo PiS po cichu utrwaliło wzrost VAT o 1 % i z propagandową pompą po trzech latach zacznie elektoratowi ten 1 procent zwracać w formie obniżki PIT.
Przy najmniej tak obiecuje, tak jak obiecywało obniżkę VAT i podniesienie kwoty wolnej od podatku.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
29 29 carlito1

spoko dowalą jakieś nowe przepisy i kary i będzie Ok:)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

    Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.