REKLAMA
SPRAWDŹ

Obniżki stóp procentowych w Polsce? Główny ekonomista PKO BP wskazuje termin

2023-05-25 16:41
publikacja
2023-05-25 16:41

Spodziewamy się obniżek stóp procentowych w Polsce pod koniec roku – powiedział w czwartek główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak. Dodał, że dane z polskiej gospodarki wyglądają „wyjątkowo solidnie”.

Obniżki stóp procentowych w Polsce? Główny ekonomista PKO BP wskazuje termin
Obniżki stóp procentowych w Polsce? Główny ekonomista PKO BP wskazuje termin
/ FORUM

W czwartek w Warszawie odbyła się konferencja, zorganizowana przez PKO BP dla przedstawicieli banków zagranicznych.

„Po raz czwarty spotykamy się z bankami, z którymi PKO Bank Polski współpracuje, na seminarium bankowym w Warszawie. Jest tu prawie 100 osób z 40 instytucji finansowych, z którymi prowadzimy biznes w ramach współpracy międzynarodowej, w tym correspondent banking. Rozmawiamy o gospodarce, o tym, co się dzieje w sektorze bankowym” – powiedział wiceprezes PKO Banku Polskiego Andrzej Kopyrski.

Reklama

Podczas konferencji główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak mówił, że dane z polskiej gospodarki wyglądają „wyjątkowo solidnie”.

„Niedawne dane na temat wzrostu gospodarczego w I kw. tego roku okazały się lepsze niż oczekiwano. Wynika z nich, że Polska uniknęła nawet technicznej recesji” – powiedział ekonomista.

GUS podał, że w I kw.2023 r. w porównaniu do I kw. 2022 r. spadł o 0,2 proc., zaś w stosunku do IV kw. 2022 r. – wzrósł o 3,9 proc. Ekonomista PKO BP zwrócił uwagę, że wkrótce wzrost gospodarczy zacznie przyspieszać, kiedy spadek inflacji sprawi, że wynagrodzenia znowu zaczną realnie rosnąć.

„Jednocześnie eksport i inwestycje radzą sobie dobrze. Wierzymy, że inwestycje będą rosnąć także w kolejnych kwartałach” – dodał Piotr Bujak.

Stwierdził także, że polski rachunek bieżący notuje ostatnio silną poprawę i że można się spodziewać, że do końca roku bieżącego Polska będzie notować nadwyżkę na rachunku bieżącym. Jego zdaniem, można także spodziewać się szybkiego spadku inflacji, co wynika m.in. ze spadku cen żywności na świecie oraz ze spadku cen paliw. Poza tym na inflację w Polsce wpływa polityka pieniężna.

„Mieliśmy bardzo agresywne zacieśnienie polityki pieniężnej” – powiedział ekonomista. – „Nie spodziewamy się, aby w Polsce konieczny okazał się powrót do podwyżek stóp procentowych, sądzimy, że pod koniec roku, na jesieni, może dojść do obniżek” – dodał. (PAP)

autor: Marek Siudaj

ms/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (18)

dodaj komentarz
trolley
"Cieszę się, że coraz mniej obawiamy się inflacji i biedy. To dobre podejście, bo inflacja jest w odwrocie, już nie musimy się jej bać. Trzeba pójść do sklepów. Wytrzymajcie jeszcze dwa tygodnie" - premier Pinokio Moravitzky, dramatyzowane XD
stefan_wilmont_i_ryszard_cyba
Ja wam wskaze termin - PRZED WYBORAMI . żeby można było zrobić teatr P.T. "pokonaliśmy inflację" myslicie że czemu ceny paliw były sztucznie zawyzane w sierpniu? Żeby tylko dobrać wam się do portfeli? Oj nie tylko. Dzieki wysokiej bazie Obniży sie stope o pół procent i odtrąbi sukces, po tym jak ludzie stracili przez 2 Ja wam wskaze termin - PRZED WYBORAMI . żeby można było zrobić teatr P.T. "pokonaliśmy inflację" myslicie że czemu ceny paliw były sztucznie zawyzane w sierpniu? Żeby tylko dobrać wam się do portfeli? Oj nie tylko. Dzieki wysokiej bazie Obniży sie stope o pół procent i odtrąbi sukces, po tym jak ludzie stracili przez 2 lata 25% swoich oszczednosci!
trolley
heh, jeszcze śmieszniej jak udają że się z Ukrami przestają lubić bo Wołyń i rocznica - tylko dlatego że nastroje antyukraińskie coraz mocniejsze a poparcie leci na mordę - więc się próbuje udawać zmianę kierunku dla paru głosów co się złapią na tą pisią szopkę, kłamliwe pisowskie rzadowe #####!
ministerprawdy
Inflacja w Chinach 0,1% (było 0.7%) , Szwajcaria 2,6% (było 2,9% ) , objęta sankcjami Rosja 2,3% (było 3,5%). To są inflacje roczne - prawie wszędzie inflacja ostatnio spada.
A dlaczego u nas tak duża? Stopy procentowe USA 5% inflacja 4,9% , Rosja (wojna, sankcje) inflacja 2,3% , stopy procentowe 7,5%. Realne stopy powyżej inflacji
Inflacja w Chinach 0,1% (było 0.7%) , Szwajcaria 2,6% (było 2,9% ) , objęta sankcjami Rosja 2,3% (było 3,5%). To są inflacje roczne - prawie wszędzie inflacja ostatnio spada.
A dlaczego u nas tak duża? Stopy procentowe USA 5% inflacja 4,9% , Rosja (wojna, sankcje) inflacja 2,3% , stopy procentowe 7,5%. Realne stopy powyżej inflacji to ochrona wartości pieniądza - inaczej to podatek inflacyjny na rzecz władzy.
kazikwaw
„Inwestycje radzą sobie dobrze” – dość śmiała teza… biorąc pod uwagę dane statystyczne.
Stopa inwestycji (udział w strukturze PKB) w 2022 roku spadła do poziomu 16,8%, co jest bardzo słabym wynikiem i tak źle nie było bodaj od 1994 roku.

Wykres:
https://obserwatorgospodarczy.pl/wp-content/uploads/2023/01/stopa-inwestycji.png
trolley
Czy to ten sam ekonomista co prognozował bardzo niskie stopy procentowe przez całe lata na chwilę przed tym jak Glapa zaczął je mocno podnosić bo taka była propagandowa potrzeba chwili? XD. Kiedyś myślałem że żeby zostać ekonomistą to trzeba szkoły pokończyć, doświadczenie zdobyć i takie tam. Naiwność. Ekonomistą tutaj zostaje się Czy to ten sam ekonomista co prognozował bardzo niskie stopy procentowe przez całe lata na chwilę przed tym jak Glapa zaczął je mocno podnosić bo taka była propagandowa potrzeba chwili? XD. Kiedyś myślałem że żeby zostać ekonomistą to trzeba szkoły pokończyć, doświadczenie zdobyć i takie tam. Naiwność. Ekonomistą tutaj zostaje się tak że gadasz za co ci sponsor zapłaci a w zamian sponsor nazywa cię ekonomistą i gotowe :) Tak się zostaje ekonomistą w Polszy hehe.
mohel
każdy rozsądny człowiek wie, że każdy szanujący się ekonomista ma dwie narracje … dla gawiedzi i dla mocodawców
polonu
niech się Amerykanów spytają ,oni im powiedzą kiedy będą stopy procentowe obniżone . a nie wygadywać głupoty .
itso_battlestar_point_g
czy opozycji w Polsce nie stać na baner z głównymi przyczynami inflacji ?
friedens
Za Tuska takie dywagacje nie miałyby miejsca. Inflacja jest oddalona od celu inflacyjnego o tryliard lat świetlnych, a ci już o obniżce stóp procentowych dyskutują. Czy bambik Kaczyński chce z całym narodem zbiorowe samobójstwo popełnić?

Powiązane: Polityka pieniężna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki