Obniżki cen paliw dotarły na stacje

Pierwszy tydzień grudnia stał pod znakiem postępujących spadków cen na stacjach paliw. W dół poszły nawet ceny detaliczne oleju napędowego, które wcześniej długo nie chciały spadać pomimo gwałtownie zniżkujących notowań ropy naftowej.

Pierwsze istotne przeceny na stacjach paliw pojawiły się już końcówce listopada. Początek grudnia przyniósł kontynuację tej tendencji. W mijającym tygodniu średnia cena detaliczna benzyny bezołowiowej obniżyła się o osiem groszy na litrze, do 4,89 zł/l – wynika z danych BM Reflex.

(Bankier.pl)

Wreszcie doszło też do istotnych obniżek cen oleju napędowego. Litr diesla potaniał o 7 groszy, do 5,18 zł za litr. Jeszcze dwa tygodnie temu detaliczne ceny tego paliwa utrzymywały się na najwyższym poziomie od 4 lat, w pobliżu 5,30 zł za litr.

(Bankier.pl)

Obniżki cen na stacjach był możliwy dzięki najsilniejszym od trzech lat spadkom cen w hurcie. Paliwa taniały, ponieważ na światowych giełdach w październiku i listopadzie doszło do potężnej przeceny ropy naftowej. Ropa Brent, która jeszcze dwa miesiące temu kosztowała ponad 85 dolarów za baryłkę, obecnie jest wyceniana na ok. 61 USD.

Przeliczając na polską walutę baryłka ropy Brent kosztuje ok. 230 złotych. Tyle samo surowiec ten kosztował na przełomie marca i kwietnia. Ale wtedy detaliczne ceny benzyny kształtowały się na poziomie ok. 4,70 zł/l. Istnieje więc szansa, że końcówka roku przyniesie dalszy spadek stawek przy dystrybutorach.

Niemniej jednak wciąż tankujemy drożej niż rok temu. „W porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego za paliwa na stacjach płacimy więcej odpowiednio: za benzynę bezołowiową 95 o 23 gr/l, diesla - 64 gr/l i za LPG - 28 gr/l. Jeśli ceny w detalu będą dalej spadać to w przypadku benzyny będziemy w stanie w okolicach świąt kupić benzynę w cenach zbliżonych do ubiegłorocznych, za diesel będziemy płacić natomiast więcej” – twierdzą analitycy BM Reflex.

KK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 18 wizytator

A nie jest to jakaś ściema z tą różnicą diesel/benzyna ?
Ot tak, żeby pokazać patrzcie jaka benzyna tania, a wy jezdzicie na drogiej ropie nieeko samochodami. Jak was nie stać na elektryka to chociaż zmiencie na benzyne zobaczcie jaka tania.

! Odpowiedz
10 59 h-b

Ponad 30 % w hurcie = w porywach 10 % na stacjach - Parodia na maxa

! Odpowiedz
17 3 and00

Czytaj ze zrozumieniem
to ropa na giełdzie staniała z 85$ na 61$
Benzyna w hurcie z powodów stałej kwoty opodatkowania nie zmieniła tak mocno ceny.
z około 4 na 3,50 netto

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,9% III 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr 7,7% V 2019

Znajdź profil