REKLAMA
Tour de spółki

Obniżka stóp proc. zmniejszy wynik netto grupy Pekao w '20 o około 200-250 mln zł

2020-03-25 22:22
publikacja
2020-03-25 22:22

Ostatnie decyzje banków centralnych, w tym Rady Polityki Pieniężnej, o obniżce stóp procentowych zmniejszą wynik netto grupy Pekao w 2020 r. o około 200-250 mln zł wskutek obniżenia marży odsetkowej o około 15 pb - poinformował bank w komunikacie. Wpływ ten będzie się materializował stopniowo w kolejnych kwartałach.

Bank Pekao zakłada, iż w konsekwencji epidemii koronawirusa COVID-19 może dojść do obniżenia aktywności gospodarczej w Polsce i na świecie, co może przyczynić się do niższej aktywności klientów detalicznych i korporacyjnych, w tym również aktywnych na rynkach zagranicznych, oraz do niższej dynamiki sprzedaży produktów finansowych przez bank i grupę.

"Bank spodziewa się w okresie następnych miesięcy pogorszenia sytuacji finansowej i płynnościowej części swoich klientów i w konsekwencji wzrostu kosztów ryzyka grupy, którego skala jest obecnie trudna do oszacowania. Powyższe elementy obniżą wynik finansowy netto i powiązane z nim wskaźniki finansowe" - napisano w komunikacie.

"Jednocześnie bank planuje podjąć działania mające na celu obniżenie wpływu wspomnianych czynników na wyniki finansowe netto banku i grupy, związane m.in. z poziomem apetytu na ryzyko oraz redukcją kosztów działalności. Bank kontynuuje realizację szeregu działań operacyjnych w ramach strategii "Siła Polskiego Żubra", w tym transformację cyfrową i operacyjną działalności" - dodano.

Narodowy Bank Polski przygotował pakiet działań nakierowanych na podtrzymanie płynności rynków finansowych oraz płynności banków, co w ocenie Banku Pekao pozytywnie wpłynie na sytuację płynnościową banku i sektora.

W odniesieniu do polskiego sektora bankowego ministerstwo finansów rozwiązało bufor ryzyka systemowego. W konsekwencji minimalne wymogi kapitałowe dla banku na poziomie jednostkowym i skonsolidowanym uległy obniżeniu o 2,9 p.p., zwiększając dodatkowo bufor kapitałowy banku i grupy ponad wymogi regulacyjne. (PAP Biznes)

pr/

Źródło:PAP Biznes
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki