Obniżenie stawki PIT do 17 proc. już niebawem

Prace nad projektem ustawy ws. obniżenia podatku dochodowego PIT z 18 do 17 proc. są już zaawansowane, ustawa ta zostanie przyjęta na pewno jeszcze w tej kadencji parlamentarnej - mówił w piątek rzecznik rządu Piotr Müller. Niedługo zostanie też przyjęta nowa matryca VAT - dodał.

(fot. Adam Guz / KPRM / Flickr)

"Lada moment będzie ustawa dotycząca obniżenia podatku dochodowego PIT z 18 do 17 proc., co da efektywnie kilka procent mniej podatku dla każdego przedsiębiorcy plus podwyższenie kosztów uzyskania przychodu, co będzie ważne dla wszystkich pracowników, ponieważ spowoduje realne obniżenie podatków i to dla wszystkich w Polsce" - powiedział Müller w piątkowej rozmowie z portalem "Rzeczpospolita".

Zaznaczył, że decyzje w sprawie zmian w PIT i inne zapadną jeszcze przed jesiennym wyborami do parlamentu. Jak mówił, proces przygotowywania projektu ustawy w tej prawie jest "jest już zaawansowany".

"Ustawa ws. PIT i kosztów uzyskania przychodu na pewno w tym parlamencie, w tej kadencji, będzie przyjęta i od tej kadencji będzie obowiązywać. Chcemy, aby te zmiany jak najszybciej weszły w życie. Podobnie jak zerowy PIT dla młodych do 26 roku życia - on wejdzie w życie, jak parlament przyjmie te rozwiązania, już od 1 sierpnia, mimo że wcześniej zakładaliśmy, że to będzie później" - stwierdził rzecznik rządu.

Jak dodał, niedługo będzie też przyjęta nowa matryca VAT. "Tam będzie obniżenie dla produktów rodzinnych, chociażby produktów dla niemowląt" - dodał.

Pytany o zapowiadane konsultacje rządu z ludźmi młodymi zaznaczył, że w przyszłym tygodniu zostaną rozesłane zaproszenia "do organizacji młodzieżowych, "by zgłaszały swoje pomysły". Jak mówił, w Polsce jest wiele rozwiązań prawnych, "które po prostu utrudniają życie" a niewielkim kosztem finansowym można je poprawić.

"Chociażby, po co jest przepis, który wymusza wymianę tablic rejestracyjnych w samochodzie po zakupie od innego właściciela? To jest niepotrzebne, generuje tylko niepotrzebne koszty" - stwierdził. Jak zaznaczył, konsultacje w młodymi miałyby służyć zebraniu tego rodzaju problemów i "jeżeli by to się udało", przygotowaniu jeszcze w tej kadencji stosownych zmian.

Rzecznik rząd był pytany także, czy prognozowana na przyszły rok kolejne podwyżka stawek ZUS dla przedsiębiorców wpłynie na kampanię wyborczą przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi.

"Od 20 lat funkcjonuje mechanizm zmiany wysokości stawek ZUS i on nie zmieniał się w tym czasie. Ta korekta, podwyżka stawek ZUS wynika ze wskaźników ekonomicznych, czyli z tego, że przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w przyszłym roku będzie dużo wyższe. To jest efekt rozwoju gospodarczego, za którym idzie automatyczna zmiana stawek ZUS. Nie mam wrażenia, żeby to mocno zmieniło kwestie polityczne" - stwierdził.

Zaznaczył, że rząd PiS wprowadził tzw. mały ZUS, uzależniony od przychodu. "Dla ponad 117 tysięcy przedsiębiorców w tym roku ten ZUS jest proporcjonalny do przychodów, bo wiemy, że te mniejsze przedsiębiorstwa potrzebowały relacyjnego podejścia do stawek ZUS" - powiedział rzecznik rządu.

Jakie jest Twoje zdanie: czy zerowy PIT należy się młodym? Której jeszcze grupie powinien przysługiwać podobny przywilej? Jeśli nie widzisz ankiety z pytaniem poniżej, znajdziesz ją tutaj »

autor: Marzena Kozłowska

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 5 dmarch1

A podwyzki ZUS beda ? A podwyzka akcyzy na piwko bedzie ? A prad podrozeje ? Aha. Dziekuje.

! Odpowiedz
4 10 jkendy

Jak zawsze propaganda propaganda i jeszcze raz prpoaganda. To ze po wejściu w drugi próg będzie naliczany zus czyli podatki wzrosną o jakieś 10% już nie mówią.

! Odpowiedz
8 1 szlachta-nie-pracuje

bogaci powinni płacić większe podatki jak masz więcej niż 80 tyś to minimum 70% podatek karny i jeszcze 20% podatku od wzbogacenia ciesz się że nie jestem u władzy burżuju.

! Odpowiedz
11 22 konik_garbusek

Boże, jakżeż oni się natyrają, prace trwają, zmiana 1 %, rewolucja, panie! Chyba PKB skoczy na 10 % rocznie od tych cudowności!

! Odpowiedz
4 47 znanio

Super, wszystko pięknie, ale czy ktokolwiek może mi odpowiedzieć na pytanie kiedy zmieni się kwota od której rozpoczyna się drugi próg podatkowy? Bo z tego co wiem to od 10 lat jest niezmienny i tak jak 10 lat temu zarobki 85 tys brutto byly bardzo dobre, tak teraz osiągnięcie 85 tys brutto w dużym mieście nie jest niczym bardzo nadzwyczajnym.
Czemu nikt tego pytania, nie zadaje ? Bardzo chcę znać odpowiedź, czemu złodziejski kraj mnie tak łupie ? i co ja takiego zrobilem ( próćz bardzo ciężkiej pracy ) że muszę oddawać więcej swoich zarobionych pieniędzy ? i czemu pracując na etacie nie mogę wybrać sobie podatku liniowego jak każdy, kto ma firmę ? Dlaczego też nie mogę posiadać kosztów uzyskania przychodu ? Pomimo że dojeżdżam 160 km samochodem codziennie ? Błagam któregokolwiek dziennikarza o zadanie tych pytań naszym rządzącym

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
24 11 silvio_gesell

PIT musi być progresywny bo VAT jest regresywny. Żeby podnieść progi i kwotę wolną, czego jestem zwolennikiem, należałoby opodatkować dochody pasywne ze wzrostów cen nieruchomości oraz odsetek od kapitału.

! Odpowiedz
17 8 silvio_gesell odpowiada silvio_gesell

To są po prostu dochody niepochodzące z pracy. Nieruchomości drożeją w wyniku wydatków publicznych, a kapitał przynosi dochód z powodu kosztów ponoszonych przez rodziców. Nic nie należy się właścicielom nieruchomości i kapitału ponad to co sami wypracują.

! Odpowiedz
0 1 szlachta-nie-pracuje odpowiada silvio_gesell

morda komunistyczny kundlu ,wara ci od prywatnych mieszkań Polaków !!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.