REKLAMA

Obligacyjny ETF zadebiutuje na warszawskiej giełdzie

2022-01-14 13:08
publikacja
2022-01-14 13:08
Obligacyjny ETF zadebiutuje na warszawskiej giełdzie
Obligacyjny ETF zadebiutuje na warszawskiej giełdzie
fot. solarseven / / Shutterstock

W przyszłym tygodniu na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych zadebiutuje kolejny ETF ze stajni Beta Securities. Będzie to pierwszy na polskim rynku instrument pozwalający w prosty sposób uzyskać ekspozycję na rynek polskich obligacji skarbowych.

Według zapowiedzi Beta Securities nowy instrument zadebiutuje na GPW już w przyszłym tygodniu. Exchange Traded Funds (ETF) to w dosłownym tłumaczeniu „fundusze notowane na giełdzie”. Jest to jednostka funduszu inwestycyjnego, którego zadaniem jest jak najwierniej odzwierciedlić benchmark, którym może być indeks, cena surowca, waluty bądź akcji.

W przypadku nowego ETF-u będzie nim indeks TBSP. Jest to dochodowy indeks (a więc uwzględniający także odsetki oraz dochody z reinwestowania kuponów) polskich obligacji skarbowych. Zatem kupując ETF na indeks TBSP inwestor przy pomocy jednego instrumentu „kupuje” cały koszyk polskich obligacji skarbowych.

Beta Securities to jedyny podmiot, który w ostatnich latach wprowadza na GPW nowe fundusze ETF. Wprowadzone do tej pory ETF-y bazują na polskich indeksach WIG20TR, mWIG40TR, WIG20lev, WIG20short i WIGTechTR oraz amerykańskich S&P500 i Nasdaq-100 (w wariancie zabezpieczającym zmienność kursu walutowego).

Sporą zmianą na polskim rynku było wprowadzenie w grudniu ETF-u na indeks SWIG80TR. Dzięki temu instrumentowi inwestor indywidualny otrzymał możliwość uzyskania ekspozycji na cały wachlarz spółek z różnych sektorów gospodarki: banki, deweloperów, producentów gier komputerowych, spółki biotechnologiczne, przemysłowe czy finansowe. Wcześniej samodzielna replikacja całego sWIG-u była dość karkołomna – mało który inwestor dysponował wiedzą, kapitałem i czasem na wierną replikację indeksu złożonego z 80 walorów.

Obligacyjna bessa

O ile ETF na sWIG80 zadebiutował w pobliżu historycznych szczytów tego indeksu, to ETF na indeks TBSP pojawi się po mocnej przecenie polskich obligacji skarbowych. W efekcie zerwania przez RPP z polityką zerowych stóp procentowych w 2021 roku indeks TBSP spadł aż o 9,74%, co było największym spadkiem w 15-letniej historii tego benchmarku. Zatem nowy ETF zaoferuje ekspozycję na wyraźnie przeceniony rynek, na którym  rentowności są znacznie wyższe, niż były jeszcze rok temu.

Głównym czynnikiem ryzyka dla inwestujących w polskie obligacje skarbowe pozostają perspektywy dla inflacji. Jeśli wskaźnik CPI nadal będzie rósł w dotychczasowym tempie, to Rada Polityki Pieniężnej może zostać zmuszona do dokonania podwyżek stóp procentowych w skali większej, niż tego obecnie oczekuje rynek. W takim układzie rentowności obligacji pójdą w górę, a ich ceny spadną przynosząc straty posiadaczom nowego ETF-u.

Patrząc w szerszej perspektywie debiut pierwszego „obligacyjnego” ETF-u na polskim rynku kapitałowym jest przejawem kontynuacji „pasywnej rewolucji”, która do niedawna raczej omijała Polskę. Na Zachodzie (z zwłaszcza w USA) inwestorzy indywidualni coraz częściej zamiast inwestować w poszczególne spółki, za jednym zamachem „kupują” cały rynek – np. nabywając ETF odzwierciedlający zachowanie indeksu S&P500 czy Nasdaq Composite. Zaletą takiego rozwiązania jest prostota i niższe koszty transakcyjne przy niskich (czasami wręcz zerowych) opłatach za zarządzanie takim funduszem.

Z kolei krytycy inwestowania przez ETF postrzegają ten trend jako zagrożenie dla zasadniczej roli rynku kapitałowego, jaką jest wycena poszczególnych walorów. Przy dominacji inwestowania przez ETF-y inwestorzy „hurtem” kupują cały skład indeksu, nie oglądając się na wyceny poszczególnych spółek. Według niektórych sprzyja  to dominacji największych spółek, które zdobywają decydujący wpływ na zachowanie giełdowych indeksów.

KK

Źródło:
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (4)

dodaj komentarz
niemamglowy
"W efekcie zerwania przez RPP z polityką zerowych stóp procentowych w 2021 roku indeks TBSP spadł aż o 9,74%" - czy może mi ktoś wyjaśnić dlaczego tak jest? Przecież skoro obligacje więcej płacą, to są atrakcyjniejsze dla kupujących, na zdrowy rozum cena powinna rosnąć a nie spadać. Z góry dziękuję za "W efekcie zerwania przez RPP z polityką zerowych stóp procentowych w 2021 roku indeks TBSP spadł aż o 9,74%" - czy może mi ktoś wyjaśnić dlaczego tak jest? Przecież skoro obligacje więcej płacą, to są atrakcyjniejsze dla kupujących, na zdrowy rozum cena powinna rosnąć a nie spadać. Z góry dziękuję za odpowiedzi.
dzony
Już spieszę z odpowiedzią - po podniesieniu stóp więcej zaczynają płacić wszystkie nowo emitowane obligacje. A co np. z dziesięcioletnimi obligacjami (których cenę też odzwierciedla indeks TBSP) wyemitowanymi rok, dwa, trzy lata temu przy dużo niższych stopach? Ciągle płacą swój stały, malutki kupon. Jeśli stare Już spieszę z odpowiedzią - po podniesieniu stóp więcej zaczynają płacić wszystkie nowo emitowane obligacje. A co np. z dziesięcioletnimi obligacjami (których cenę też odzwierciedla indeks TBSP) wyemitowanymi rok, dwa, trzy lata temu przy dużo niższych stopach? Ciągle płacą swój stały, malutki kupon. Jeśli stare obligacje płacą mniej, a nowe płacą więcej, to cena starych musi spaść żeby ich opłacalność dla kupującego była porównywalna. I to właśnie obserwujemy.
niemamglowy odpowiada dzony
Bardzo dziękuję!
janoz_lobolotorant odpowiada niemamglowy
kup lepiej nieruchomości

Powiązane: W co warto teraz zainwestować?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki