Obligacje detaliczne - wyższe oprocentowanie, gdy inflacja rośnie

Znana jest już wysokość inflacji ogłoszonej w listopadzie - wyniosła 3%. Opublikowany wskaźnik ma wpływ na rentowność obligacji czteroletnich COI i dziesięcioletnich EDO. Oprocentowanie tych obligacji zależne jest od wskaźnika inflacji, do której dodawana jest marża.

- Dajemy inwestorom możliwość zyskownego i bezpiecznego lokowania oszczędności. Obligacje detaliczne, których oprocentowanie oparte jest na inflacji gwarantują realny zysk na wysokim poziomie. Na przykład posiadacze obligacji COI1208 zarobią w okresie grudzień 2007 – grudzień 2008 aż 6,5% - mówi Anna Suszyńska, Zastępca Dyrektora Departamentu Należności i Zobowiązań Finansowych Państwa.

Dlaczego warto kupować teraz obligacje oszczędnościowe COI i EDO? Ich oprocentowanie jest zmienne, co zabezpiecza dłuższe inwestycje przed ryzykiem związanym ze zmianami zachodzącymi na rynku finansowym. A dodatkowo, dzięki temu, że ich oprocentowanie oparte jest na wskaźniku inflacji, inwestycja w te obligacje zapewnia realny zysk, czyli powiększenie wartości nabywczej zainwestowanego kapitału.

Oferowane w listopadzie obligacje EDO1117 oprocentowane są na poziomie 6,50% w pierwszym roku inwestycji. Natomiast oprocentowanie obligacji czteroletnich COI1111 wynosi 5,50%.

Obligacje dziesięcioletnie cieszą się coraz większym zainteresowaniem. W tym roku w każdym z miesięcy było sprzedawanych więcej obligacji dziesięcioletnich niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. We wrześniu sprzedaż „dziesięciolatek” osiągnęła najwyższy poziom nie tylko w tym roku, ale w ogóle od rozpoczęcia ich emisji, czyli od października 2004 roku. Sprzedano wówczas obligacje o wartości nominalnej 44,5 mln zł

„Dziesięciolatki” mają najwyższe oprocentowanie wśród obligacji detalicznych. Warto pamiętać, że grudzień jest ostatnim miesiącem, w którym obligacje dziesięcioletnie można nabyć w ramach tegorocznego limitu Konta IKE-Obligacje. Inwestycja gwarantuje zwolnienie odsetek wypracowanych przez obligacje z podatku od zysków kapitałowych. Tegoroczny limit wpłat na IKE wynosi 3 697 zł, co pozwala na zakup 36 obligacji EDO.


Ministerstwo Finansów / www.prnews.pl
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne