Obligacje 500+ mogą być atrakcyjną alternatywą

Według ekspertów nowe Rodzinne Obligacje Skarbowe, emitowane od października przez resort finansów, mogą być atrakcyjną alternatywą dla produktów obecnych już na rynku. Oprócz wysokiego oprocentowania są także bezpieczne.

Obligacje 500+ mogą być atrakcyjną alternatywą
Obligacje 500+ mogą być atrakcyjną alternatywą (fot. Piotr Mecik / FORUM)

"Od października 2016 r. oferta Ministerstwa Finansów została poszerzona o nowe obligacje przeznaczone dla beneficjentów programu Rodzina 500 plus. Produkt ten kierowany jest do osób otrzymujących świadczenie w ramach programu 500+, chcących oszczędzać na przyszłe potrzeby swoich dzieci. Mogą one nabywać obligacje do wysokości przyznanego świadczenia wychowawczego" - pisze "Gazeta Polska Codzienna".

Nowe papiery nazwane Rodzinnymi Obligacjami Skarbowymi umożliwiają regularne oszczędzanie środków otrzymanych w ramach programu, dostępne są w ciągłej sprzedaży w cyklach miesięcznych, tak jak obligacje ze standardowej oferty, a można je nabyć w oddziałach PKO Banku Polskiego, punktach obsługi klientów Domu Maklerskiego PKO BP oraz przez internet. Cena jednej Rodzinnej Obligacji Skarbowej ma wynieść 100 zł.

Eksperci uważają, że oferta Rodzinnych Obligacji Skarbowych jest bardzo atrakcyjna. Podkreślają m.in., że przynajmniej część uprawnionych będzie zainteresowana zakupem nowych obligacji, ze względu na fakt, że przygotowana oferta jest konkurencyjna wobec innych, dostępnych na rynku. Jak podkreślił ekonomista BZ WBK Piotr Bielski: "warto zachęcać Polaków do oszczędzania". (PAP)

mars/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~elfido

Wychodzi nieco lepiej niż "zwykle" obligacje i raczej lepiej niz bankowe lokaty ( i co najmniej równie bezpiecznie). Szczegolowa analiza na Elementarzu Finansow Domowych. Polecam. http://www.elfido.pl/oszczednosci/nowa-lepsza-oferta-dla-oszczedzajacych-dlugodystansowo-leniuchow-ale-nie-dla- wszystkich/

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~sceptyczny

Dyskusja o tym czy te obligacje są dobre czy złe odwraca uwagę od faktu ze jest go przerzucanie kosztów rizfawnictwa na przyszłe rządy bo to nie kaczogrodzianie będą musieli wyczarować za 12 czy więcej lat kasę tylko przyszli rządzący a pisiaki juz zaczynają dostawać finansowej zadyszki i pomału wycofują się z kolejnych pomysłów na rozdawnictwo

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 3 ~szkoda_słów

Niedawno był taki artykuł i powtórzę to samo co wtedy.

Ja byłbym ostrożny, w szczególności ostrzegam osoby, które mają jakieś zadłużenie.

Kwota z 500+ jest wolna od zajęć komorniczych ale jak ktoś kupi obligacje to staną się one wierzytelnością i będzie po pieniądzach.

A jakoś w ustawie nikt nie wspomniał o takich inwestycjach więc będzie problem lub poprawa ustawy.

Piszą tutaj o bezpieczeństwie ale nie ma zabezpieczeń wobec tego co napisałem tutaj.

Życzę powodzenia.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 3 ~realista

Według mnie obligacje to ryzykowne i toksyczne produkty dla naiwnych dawców kapitału.

! Odpowiedz
1 5 ~hello

Jeżeli kupują obligacje to znaczy że te pieniądze nie trafiają do potrzebujących wyrwać się z biedy,ale są prezentem od tych co nie mają,nie chcą,nie mogą już mieć dzieci lub umierają
w samotności w biedzie bez jakiegokolwiek wsparcia

! Odpowiedz
0 4 ~mhm

Nie przyszło Ci do głowy, że można oszczędzać na studia lub mieszkanie dzieci, gdy będą wchodziły w dorosłość?

Nie jestem zwolennikiem tego programu, ale trzeba przyznać, że w połączeniu z tymi obligacjami w wielu przypadkach może umożliwić wysłanie dzieci na studia (lepsze niż na prowincjonalną niby- uczelnię). Szkoda, że nie stworzono bardziej elastycznego programu, umożliwiającego np. wypłatę środków po ukończeniu przez dziecko 18 lat.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 6 ~mhm

Wy, Polacy-katolicy, uważacie, że jeśli rodzice chleją i dziecko jest zaniedbane, to rodzinie należą się zasiłki. Ale jeśli rodzice są mało zamożni, lecz oszczędni i chcieliby zadbać o przyszłość dziecka — to nic im się nie należy, bo przecież nie są to Prawdziwi Polacy...

! Odpowiedz
2 7 ~krótko

Powierzanie swoich pieniędzy państwu świadczy o głupocie.

! Odpowiedz
2 1 ~mhm

To są pieniądze emitowane przez państwo, więc trzymanie ich w skarpecie niewiele zmienia — rząd też może je zdewaluować inflacją lub denominacją. Więc Twoja wypowiedź może mieć sens tylko, jeśli doradzasz lokowanie oszczędności np. w złoto fizyczne czy nieruchomości — choć historia pokazuje, że te także mogą być przez państwo skonfiskowane, dodatkowo można zawisnąć jako spekulant czy kułak...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~mhm odpowiada ~mhm

A w tym konkretnym przypadku — zdecydowanie bardziej prawdopodobne jest, że w ciągu najbliższych 12 lat CPI w Polsce wzrośnie pochłaniając wartość oszczędności gotówkowych, niż że te obligacje nie zostaną wykupione za ustaloną cenę.

! Odpowiedz
3 2 ~Ekonomista

Aż tak mały %, że wstyd się przyznać, czy zwyczajnie dla dziennikarzyny nie ma to znaczenia?

! Odpowiedz
2 8 ~Yebacsocjal

Jezeli teraz nie maja kasy na 500+ i proponują papier zamiast pieniedzy, to co bedzie za 3 lata?

! Odpowiedz
2 3 ~mhm

Wybory......które PiS być może minimalnie przegra, następcy będą zmuszeni mocno ograniczyć wydatki socjalne (np. 500✝), podnieść wiek emerytalny etc... co spowoduje bunt ludu, przedwczesne wybory, zdecydowaną wygraną PiS, zmianę konstytucji i rządy misiewiczów przez lata...

! Odpowiedz
1 2 ~edd odpowiada ~mhm

"zdecydowaną wygraną PiS"
Tylko kto będzie tym PiS-em dowodził, bo Dudę i Szydło czeka odsiadka za złamanie konstytucji (do 25lat), Kaczyńskiego w najlepszym razie za podżeganie do popełnienia przestępstwa.
Kto utrzyma PiS w ryzach gdy oni będą skazani?

! Odpowiedz
0 2 ~mhm odpowiada ~edd

Doświadczenia z przeszłości pokazują, że nic ich nie czeka. A nawet jeśli się jakieś procesy rozpoczną, to — jak pisałem — wcześniej ich następcy zostaną przez „zaciskanie pasa” znienawidzeni przez lud, więc PiS powróci i uniewinni. (Ale skądinąd Kaczyński jest cwany, w razie czego to będzie na Dudę i Szydło.)

Wygląda na to, że zasadnicze znaczenie dla przyszłego systemu władzy w Polsce będzie miała długość życia prezesa — czy zdążą wcześniej przejąć kraj w takim stopniu, system przetrwał walki frakcyjne po jego śmierci.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 2 ~lolo

Realne stopy procentowe głęboko ujemne wskutek zaniżenia miary inflacji. To fatalny pomysł kupić te obligacje. Lepiej kupić coś co ma real intrinsic value..

! Odpowiedz
3 3 ~cv

Najlepiej zanieść na forex, new connect, kupić jakieś obligacje na catalysy.
Zapewniam cię będziesz bardzo bogaty.
Obligacje skarbowe są beeee bo jeszcze byś czasem mógł coś na nich zarobić.
Trzymaj się więc od nich z daleka.
Tak ci radzi dobrotliwy GS i JP - przynieś kase do nas :)

! Odpowiedz
2 3 ~burza

Kto daje i zabiera ten w piekle się poniewiera.

! Odpowiedz
5 3 ~cv

Piszesz jak byś był niedorozwinięty umysłowo.
PiS daje 500 zł i go nie odbiera.
Powiedz mi który bank daje lepsze warunki od tych obligacji?
Jak ci nie pasuje to możesz zanieść wszystko do Getinu :)

! Odpowiedz
2 3 ~Ekonomista_Petru odpowiada ~cv

Co masz do lokat Getinu?

! Odpowiedz
0 0 ~mhm odpowiada ~cv

Niektóre banki lepsze procenty dają, np. właśnie Czarneckiego — a gwarancja BFG ma wartość niewiele mniejszą, niż gwarancja skarbu państwa jako emitenta obligacji.

Ale ogólnie tym razem się z Tobą zgadzam — oprocentowanie tych obligacji nawet w porównaniu z lokatami nie wypada tragicznie, a zaletą jest, że przez 12 lat ma się spokój i pewność, nie trzeba ciągle wyszukiwać najlepszych ofert depozytów (jak to robię ja).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne